Branża budowlana apeluje o wprowadzenie zwrotu VAT

Autor: |Data publikacji:

Organizacje budowlane apelują do premiera Mateusza Morawieckiego o przywrócenie zwrotu VAT za zakupione materiały budowlane. Wpłynęłoby to na poprawę trudnej sytuacji sektora budowlanego w naszym kraju.

Aż 34 organizacje związane z branżą budowlaną podpisało się pod apelem do premiera w sprawie przywróceniu zwrotu części kosztów zakupu materiałów budowlanych. Postulują o wprowadzenie podobnego rozwiązania, jak zwrot podatku VAT za materiały budowlane, który obowiązywał w Polsce po wejściu do Unii Europejskiej. Ulga budowlana cieszyła się wówczas dużą popularnością i stanowiła zachętę do przeprowadzenia remontów.

Budownictwo w trudnej sytuacji

Organizacje informują, że obecnie sektor budowlany wymaga podobnego wsparcia. Wskazują, że mamy do czynienia z wyraźnym spadkiem sprzedaży większości materiałów budowlanych. To efekt kilku czynników. Przede wszystkim liczba rozpoczętych inwestycji w pierwszym półroczu spadła o ok. 28 proc. w porównaniu do analogicznego okresu w roku ubiegłym. Sytuacja szybko się nie poprawi, bo od początku roku do końca czerwca liczba wydanych pozwoleń na budowę spadła o niemal 35 proc. w stosunku pierwszego półrocza w 2022 r. Negatywnie na działalność producentów materiałów budowlanych wpływają także rosnące koszty produkcji. Co więcej, rozwija się także szara strefa. Ten problem ostatnio przedstawiła organizacja Glass for Europe, która opisała proceder przemytu do Unii Europejskiej taniego szkła float z Rosji.

Firmy tną koszty

Producenci materiałów budowlanych są w trudnej sytuacji finansowej, co zmusza ich do cięcia kosztów. Część z nich zdecydowała się na zwolnienie pracowników i zamknięcie zakładów. Organizacje podliczają, że zatrudnienie w branży spadło o ok. 10 – 12 procent. Obecnie ok. 28 proc. firm budowlanych planuje zwolnienia pracowników. Z kolei niemal 37 odkłada decyzje inwestycyjne. Branża budowlana spodziewa się jednak, że najtrudniejszy będzie przełom 2023 i 2024 r.

Remonty są odkładane

Wprowadzony niedawno rządowy program „Bezpieczny kredyt 2 proc.”, którego celem było m.in. wsparcie sektora budowlanego, nie wpłynie na branżę w wystarczającym stopniu pozytywnie . Jak wynika z badań przeprowadzonych pod koniec zeszłego roku ponad 42 proc. osób odłożyło decyzję o remoncie z powodu wzrostu cen, a 34 proc. zredukowało zakres prac remontowych.

Odczuwalny brak funduszy

Organizacje wskazują, że potrzebny jest program, który wesprze Polaków w przeprowadzeniu remontów. Zwrot VAT był łatwym narzędziem, które przez wiele lat cieszyło się dużą popularnością i jednocześnie wpływało na uregulowanie rynku budowlanego. Organizacje wskazują, że także pozytywnie na rynek budowlany w innych krajach wpłynęły środki z funduszu odbudowy. W Polsce pieniądze z KPO są wciąż zablokowane. Wśród organizacji, które podpisały się pod apelem był m.in.  Związek Polskie Okna i Drzwi.

Zobacz również

BAU 2025 – największe wydarzenie branży budowlanej (galeria)

BAU 2025 – największe wydarzenie branży budowlanej (galeria)

W Monachium od wczoraj trwa największe wydarzenie branży budowlanej. Targi BAU 2025 zgromadziły licznych wystawców. Coraz więcej jest też zwiedzających. Na miejscu jest też redakcja „Forum Branżowego”. I tak jak obiecaliśmy relacjonujemy to wydarzenie.

Targi BAU 2025 rozpoczęte

Targi BAU 2025 rozpoczęte

Rozpoczęło się największe targowe wydarzenie tego roku - BAU 2025 w Monachium. W Niemczech nie mogło zabraknąć naszej redakcji, która relacjonuje to wydarzenie.

Forum Branżowe 01.2025 – czytaj w wersji online

Forum Branżowe 01.2025 – czytaj w wersji online

Jest już dostępne styczniowe „Forum Branżowe”. Gościem najnowszego numeru jest Marek Klimek założyciel i prezes firmy Prez-Met. Jest to jedno...