Bezpieczeństwo Pożarowe 4.0 od Mercora

Red.: |Data publikacji:

Gdańska spółka Mercor zamknęła rok obrotowy wynikami o wiele lepszymi niż rok wcześniejszy, a i wielkości tegorocznych zamówień każą jej spokojnie patrzeć w przyszłość. Firma rozwija technologię Bezpieczeństwa Pożarowego 4.0 .

Grupa Mercor, lider segmentu biernych zabezpieczeń przeciwpożarowych, m.in. drzwi i klap dachowych, osiągnął w I kwartale br. przychody w wysokości niemal 137 mln zł i było to o 47 proc więcej niż w I kwartale 2021. Jeszcze lepszy i to aż o 222 proc. był wynik EBIT, sięgając wartości 10,8 mln zł. Rewelacyjny okazał się również wypracowany w I kwartale zysk netto, który wyniósł 7,4 mln zł, czym był wyższy o 197 proc. r/r. Także bieżące zamówienia, pozyskane przez spółkę w kwietniu i maju, były o 6 proc. wyższe niż rok wcześniej, co zapowiada kolejny, dobry okres dla firmy.

I kwartał roku 2022 był jednocześnie ostatnim kwartałem roku obrachunkowego Mercora, który rozpoczyna się 1 kwietnia, a kończy 31 marca roku kolejnego. W podsumowaniu roku 2021/2022 spółka wykazała przychody w wysokości 496 mln zł tj. o 28 proc. wyższe niż rok wcześniej. Rozłożyły się one po równo między sprzedaż krajową i eksport. EBIT był wyższy o 16 proc. (44 mln zł), a zysk netto wyniósł 32,5 mln zł i był wyższy r/r o 10 proc. W podsumowaniu roku prezes Krzysztof Krempeć powiedział:

Krzysztof Krempeć, prezes zarządu Mercor SA. fot. D.Iwański

Kończymy rok obrotowy 2021/2022 w dobrym nastroju. Zanotowaliśmy lepsze rok do roku przychody, wynik EBITDA i zysk netto, a do tego ciągle pracowaliśmy nad rozwojem technologicznym w Grupie. Warto podkreślić, że przez ostatnie 12 miesięcy przebiliśmy założenia finansowe z naszej strategii. W strategii Grupy na lata 2020-2023 m.in. stawialiśmy sobie za cel utrzymanie ROE na poziomie 13%. Nasz wynik okazał się dużo lepszy. Wypracowaliśmy zysk netto w wysokości blisko 32,5 mln zł, co daje znacznie wyższy zwrot na poziomie 20%.

Wspomniany przez Prezesa rozwój technologiczny, to m.in. wdrożenie inteligentnych rozwiązań przeciwpożarowych, technologii Bezpieczeństwa Pożarowego 4.0 . Mercor wdraża tą technologię jako pierwsza firma w tym segmencie, wkraczając tym samym w obszar czwartej rewolucji przemysłowej. Za rozwój nowej technologii w Grupie, a także dostarczanie nowatorskich zastosowań dla przemysłu przeciwpożarowego, odpowiada utworzona niedawno spółka mcr Tech Lab. Tak mówi o tym prezes Krempeć:

Wierzymy, że idea Przemysłu 4.0 to przyszłość w całym przemyśle i z pomocą naszych specjalistów z mcr Tech Lab zamierzamy umocnić naszą pozycję w branży. W naszych nowych rozwiązaniach zamierzamy wykorzystywać m.in. sztuczną inteligencję, urządzenia mobilne, technologię blockchain, czy też rozwiązania chmurowe.

Zobacz również

Wzrosty w segmencie żaluzji zewnętrznych i rolet

Wzrosty w segmencie żaluzji zewnętrznych i rolet

Firma Hella,  dostawca technik osłonowych, podsumowała miniony rok pod względem handlowym. Przedsiębiorstwo w tym okresie osiągnęło najwyższe w historii wyniki ze sprzedaży.

Lamilux zbliżył się do granicy 400 mln euro

Lamilux zbliżył się do granicy 400 mln euro

Grupa Lamilux osiągnęła dwucyfrowe wzrosty przychodu w sezonie 2022. Dla specjalizującej się w produkcji świetlików dachowych firmy były to rekordowe wyniki.

Sanok Rubber zakończył 2022 r. wzrostem sprzedaży

Sanok Rubber zakończył 2022 r. wzrostem sprzedaży

Sanok Rubber podsumował 2022 r. pod kątem handlowym. Spółka osiągnęła niemal 20-procentowy wzrost sprzedaży w porównaniu do 2021 r.

1