Bez zmian w rozporządzeniu w sprawie izolacyjności termicznej

Autor: |Data publikacji:

Od 2021 r. producenci powinni oferować na polskim rynku okna o współczynniku Uw 0,9 W/(m2K). Związek Polskie Okna i Drzwi postulował, by ten parametr liczyć w stosunku do okna referencyjnego. Czy tak się stanie?

W rozporządzeniu Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z 5 lipca 2013 podany został kalendarz zmian m.in. dotyczący izolacyjności termicznej przegród. W dokumencie zostały wyznaczone daty wraz z którymi przedsiębiorcy powinni deklarować określone, coraz bardziej restrykcyjne współczynniki izolacji cieplnej. To rozporządzenie jest dobrze znane producentom okien i drzwi. Przypomnijmy tylko, że ostatni próg został wyznaczony na 1 stycznia 2021 r. Wówczas okno ma mieć współczynnik Uw na poziomie co najmniej 0,9 W/(m2K). W przypadku drzwi zewnętrznych ten parametr ma wartość Ud 1,3 W/(m2K).

Te wymogi są dla wielu producentów zbyt restrykcyjne. Dlatego na jednym z Kongresów Stolarki powstał więc pomysł, by wpłynąć na te regulacje prawne. A zatem postanowiono, by lobbować na rzecz pozostawienia wymogów co do izolacyjności termicznej na poziomie z roku 2017, czyli Uw=1,1 W/(m2K) dla okien oraz by producenci mogli deklarować współczynniki izolacyjności termicznej odnośnie okna referencyjnego.

W styczniu 2018 r., jak podaje Związek Polskie Okna i Drzwi, przedstawiciele organizacji rozmawiali z reprezentantami ówczesnego Ministra Infrastruktury i Budownictwa na tematy zmian w przepisach dotyczących parametrów termicznych. Związek informuje, że w wyniku konsultacji z urzędnikami postulowane zmiany odnośnie okna referencyjnego miały być wprowadzone poprzez nowelizację omawianego rozporządzenia. Czy tak się stało?

Zwróciliśmy się z takim pytaniem do Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, które obecnie zajmuje się budownictwem, planowaniem i zagospodarowaniem przestrzennym oraz mieszkalnictwem. Urzędnicy potwierdzili, że „postulaty związku będą wnikliwie analizowane”. Zmiany w rozporządzeniu nie zostały jednak wprowadzone. Nieoficjalnie urzędnicy informują, że jest na to zbyt mało czasu. Procedura legislacyjna trwa dość długo, a okres, w którym można by było zmienić prawo, to obecny rok. W przyszłym roku będzie już za późno, gdyż nowe wymogi wchodzą od 2021 r. Urzędnicy przypominają, że w rozporządzeniu z 2013 r. został nakreślony kalendarz zmian, więc już od dawna znane były przepisy i kolejne progi co do izolacyjności termicznej. Obawiają się, że wprowadzanie w tym momencie nowelizacji mogłoby wprowadzić zamieszanie.

Kolejna kwestią jest fakt, że ze względu na wybory parlamentarne, zmieniło się również ministerstwo odpowiedzialne za budownictwo. Od 15 listopada jest to Ministerstwo Rozwoju. A zatem, jak się dowiedzieliśmy: „Dawne Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju prowadziło dialog z podmiotami zainteresowanymi w tej sprawie, a nowe Ministerstwo Rozwoju udzieli bardziej szczegółowych informacji w późniejszym terminie.” A zatem, skierujemy nasze pytania do Ministerstwa Rozwoju w styczniu.

Zobacz również

Monter Show ’25 już niedługo

Monter Show ’25 już niedługo

Już na początku czerwca odbędzie się ważne wydarzenie dla środowiska montażystów - Monter Show 2025, organizowane przez Stowarzyszenie Monterów Stolarki. Tradycyjnie patronat medialny nad wydarzeniem objęło nasze wydawnictwo.

Fakro otwiera fabrykę w USA

Fakro otwiera fabrykę w USA

Fakro w USA uruchamia fabrykę schodów strychowych. Mieści się ona w miejscowości Elizabeth City w Karolinie Północnej.

XV Kongres Stolarki Polskiej już w przyszłym tygodniu

XV Kongres Stolarki Polskiej już w przyszłym tygodniu

W dniach 22–23 maja w Hotelu Warszawianka w Jachrance odbędzie się XV Kongres Stolarki Polskiej organizowany przez Związek POiD.