Bardzo dobre perspektywy dla producentów osłon

Autor: |Data publikacji:

W Polsce powstają rocznie blisko 3 mln rolet, żaluzji i screenów, a udział droższych produktów stale rośnie. Dzięki polityce UE producenci osłon mają duże szanse rozwoju w najbliższych latach. Jak wygląda ta branża w naszym kraju?

W Polsce osłony produkuje kilkaset firm, ale producentów, których sprzedaż tego typu produktów przekroczyła w 2021 roku ponad 1 mln zł było już tylko nieco ponad 100. Co ciekawe, aż za 70 proc. produkcji odpowiada 15 największych firm.

Widać wyraźną podział na dwie grupy przedsiębiorstw produkujących osłony okienne:

  • firmy specjalizujące się w ich produkcji,
  • firmy, których działalność skupiona jest na produkcji okien, ale dodatkowo wytwarzają osłony.

Zaangażowanie przedsiębiorstw z drugiej grupy w produkowanie osłon jest zazwyczaj niewielkie: segment osłon odpowiada za około 4 proc. łącznych obrotów firm produkujących okna.

W Polsce produkowanych jest ok. 2,8 mln sztuk rolet, żaluzji i screenów. Do Polski trafia 55 proc. produkcji (1,55 mln sztuk) a na eksport 45 proc. (1,25 mln sztuk). Co ciekawe, stale rośnie udział droższych produktów, takich jak rolety podtynkowe, żaluzje fasadowe, czy osłony o wysokim stopniu automatyzacji.

W najnowszym odcinku podcastu „Plusy, minusy. Analizy branży stolarki” Maksymilian Miros oraz Paweł Gregorczyk omówili najnowsze dane o tej branży, które zaczerpnięte zostały z raportu Centrum Analiz Branżowych pt. Rynek zewnętrznych osłon okiennych w Polsce. Edycja 2022”. Według autorów audycji, prognozy dla producentów osłon są bardzo dobre. W tym sezonie, podobnie jak w poprzednim, największym wyzwaniem są co prawda kwestie rosnących cen oraz dostępności komponentów, co przynosi realne ryzyko wyhamowania sprzedaży, ale branża ma bardzo dobre perspektywy długoterminowe.

Osłony znakomicie wpisują się w nurt termomodernizacji, a przypomnijmy, że założenia fali renowacji budynków w UE, której celem jest znacząca poprawa poziomu energooszczędności istniejących budynków, rozpisane są aż do 2050 roku. Według Centrum Analiz Branżowych program ten może podwoić liczbę wymienianych okien. Wiele z nich zostanie zamontowanych razem z osłonami, a przecież rolety i żaluzje (nawet bez wymiany okien) poprawiają termikę. Ankietowani przez CAB sprzedawcy podali około dziesięciu powodów kupowania zewnętrznych osłon okiennych przez Polaków, ale można wyodrębnić z nich trzy najważniejsze czynniki: energooszczędność, bezpieczeństwo, prywatność. I to właśnie aspekty związane z energooszczędnością były wskazywane przez nich najczęściej. Można więc założyć, że klienci mają świadomość wpływu osłon na termikę budynku.

Więcej na temat polskiego rynku osłon usłyszą Państwo w najnowszym odcinku podcastu „Plusy, minusy. Analizy branży stolarki. Zachęcamy do zapoznania się z audycją:

Zobacz również

Bogdański i Wiśniowski wspierają Sandecję, Abakus i Premium Grodzki sponsorami podlaskiego sportu

Bogdański i Wiśniowski wspierają Sandecję, Abakus i Premium Grodzki sponsorami podlaskiego sportu

Przez lata branża stolarki była mecenasem sportu, szczególnie lokalnego i nie inaczej jest w nowo rozpoczynającym się sezonie. W ostatnim czasie umowy sponsoringowe podpisały Abakus, Bogdański, Premium Grodzki oraz Wiśniowski.

Ogólnopolskie Forum Stolarki 2025 – ruszyła sprzedaż biletów!

Ogólnopolskie Forum Stolarki 2025 – ruszyła sprzedaż biletów!

Ogólnopolskie Forum Stolarki 2025 odbędzie się w dniach 15–16 października 2025 w Hotelu Vienna House Andel`s Łódź. Serdecznie zachęcamy do wzięcia udziału w tym wydarzeniu.

Arkadiusz Muś założy partię polityczną?

Arkadiusz Muś założy partię polityczną?

W ostatnich dniach media obiegła informacja o tym, że na horyzoncie pojawiła się nowa partia polityczna, której inicjatorem miałby być Arkadiusz Muś, właściciel Press-Glass.