Awilux planuje 260 milionów zł przychodów

Red.: |Data publikacji:

Kilkudziesięciu dystrybutorów firmy Awilux gościło w ostatnią sobotę stycznia na dorocznym spotkaniu, tym razem w formule on-line. Pomimo oddalenia atmosfera spotkania była niezwykle ciepła, niemal domowa, merytorycznie bardzo wartościowa, a artystycznie atrakcyjna dla zebranych.

 

W pierwszej części spotkania prezes Awiluxu, pan Marek Sprengel, zaprezentował wyniki roku 2020 i ujawnił plany firmy na najbliższe lata. Miniony sezon Awilux zakończył sprzedażąpowyżej 106 mln zł, co oznacza wzrost o 22,5 proc. w stosunku do roku 2019, kiedy to przychody nie przekroczyły 88 mln zł. Sprzedaż stolarki tworzywowej przyniosła firmie 73 proc. przychodów (wartość 18 mln euro), a 25 proc. i 8 mln euro dała sprzedaż ślusarki aluminiowej. Prezes Sprengel wygłaszający swoją prezentację w dwóch językach, po polsku i po niemiecku, zwrócił uwagę, że choć obydwa segmenty wzrosły, to wzrost aluminium był dużo bardziej wyraźny, bo niemal 27-procentowy.

Język niemiecki na konferencji Awiluxu ma swoje uzasadnienie w udziale dużej grupy dilerów z Niemiec, Austrii, Luksemburga i Szwajcarii. Sprzedaż firmy w Niemczech przyniosła w ub. roku 11,5 mln euro przychodów i była wyższa o 13 proc. od tej z roku 2019. Jeszcze większy, 33-procentowy wzrost sprzedaży producent z Leszna odnotował na rynku polskim, a jej wartość sięgnęła 5,8 mln euro. Rynek polski odpowiada za 24 proc. obrotów firmy, rynek niemiecki za 46 proc., belgijski za 16 proc., a pozostałe rynki eksportowe decydują o 14 proc. przychodów. Szczególne zadowolenie kierownictwa Awiluxu powoduje rozwój sprzedaży do USA, gdzie obroty wzrosły w minionym roku ponad 3-krotnie.

Prezes Marek Sprengel ujawnił również plany inwestycyjne spółki na najbliższe lata. Trwa już proces rozbudowy zakładu w Lesznie o kolejną halę o powierzchni 3 tys. mkw., a dodatkowo powstanie taka sama powierzchnia zadaszonego magazynu dla wyrobów gotowych. To wydarzy się jeszcze w tym sezonie, a będzie jedynie I etapem rozbudowy, gdyż II jej etap planowany jest już dzisiaj na lata 2023-24. Inwestycje te mają służyć zwiększaniu produkcji i przychodów Awiluxu. W sezonie 2021 prezes Sprengel liczy na przychody w wysokości 33 mln euro, co wobec 25 mln euro z roku 2020, stanowiłoby o ponad 30-procentowym wzroście sprzedaży. Wzrosty zakładane są tu także w kolejnych latach, tak, by doprowadzić w roku 2025 do przychodów w wysokości 65 mln euro, a więc równowartości 260 mln zł.

Plany Awiluxu są bardzo ambitne, ale też oparte na solidnej bazie oddanych dilerów, nie tylko niemieckich, ale też polskich. Najlepsi z nich, Paweł i Edyta Imielscy, prowadzący firmę Finestre, odebrali nagrodę firmową Awiluxu za wysoki, 60-procentowy wzrost sprzedaży w roku 2020. Do grupy firmowych „milionerów” dołączyli w tym roku również: Małgorzata Tyniec z firmy Art.-Okna oraz Piotr Mrówczyński z AWS-Centrum. Kilkudziesięciu partnerów handlowych Awiluxu gratulując nagrodzonym, zapowiedziało im już dzisiaj, że postarają się zająć ich miejsce na zakończenie obecnego roku. Ku uciesze oczywiście Marka Sprengela i jego wspólnika, którzy, jak co roku, zorganizowali swoim partnerom naprawdę sympatyczny, miły wieczór firmowy. Ważniejsze, że już dzisiaj organizują im coraz lepszą jakość pracy i logistyki.

Zobacz również

BRK Windows i Sonarol rozbudowują parki maszynowe

BRK Windows i Sonarol rozbudowują parki maszynowe

Prez-Met dostarcza od wielu miesięcy nowe maszyny do BRK Windows na Pomorzu. Firma także dostarcza maszyny do Sonarolu.

Nowy prezes Inwido. Spółka podsumowuje pierwszy kwartał

Nowy prezes Inwido. Spółka podsumowuje pierwszy kwartał

Inwido podsumowało pierwszy kwartał, spółka odnotowała 14-procentowy spadek w sprzedaży. Jednak spółka widzi pozytywne sygnały na rynku.

Gealan nawiązał współpracę z nowym dostawcą

Gealan nawiązał współpracę z nowym dostawcą

W kwietniu Gealan sfinalizował nawiązanie współpracy z Meesenburg. Oficjalne przypieczętowanie tego projekty pomiędzy firmami miało miejsce na stoisku systemodawcy podczas targów Fensterbau Frontale 2024.

1