Europejski rynek systemów automatyki budynków (BAS) jest przygotowany na wzrost, wynoszący rocznie ok. 3,7 proc. Analitycy rynku przewidują, że ten stan potrwa w prognozowanym przez nich okresie, czyli do roku 2028.
Jak wynika z analizy przeprowadzonej przez Research and Markets, wartość rynku automatyki budynkowej w Europie powinna w 2023 r. wynieść 3,67 mld dol., a do 2028 osiągnąć 4,41 mld.
W raportach firm badawczych są brane pod uwagę takie składowe, jak systemy zarządzania budynkiem, sterowanie oświetleniem, wykrywanie pożaru, sterowanie HVAC i systemy bezpieczeństwa. Przy czym wiodącym segmentem jest HBAC, czyli systemy wentylacji i klimatyzacji.
Kluczowymi czynnikami napędzającymi wzrost są natomiast: integracja internetu rzeczy (IoT), postęp rozwoju sztucznej inteligencji (AI) oraz wdrażanie inteligentnych czujników w różnych systemach budynków. Z kolei najbardziej aktywny pozostanie segment obiektów komercyjnych, w tym infrastruktury, szpitali, powierzchni handlowych i biur.
Globalny rynek automatyki budynkowej
Z kolei w perspektywie globalnej rynek automatyki budynkowej powinien osiągnąć w ubiegłym roku 77 mld dol., zaś w 2030 roku wynieść 130,1 mld dol. Oznacza to wzrost na poziomie 7,8 proc. r/r.
Największy jest północnoamerykański rynek BAS, którego wartość w 2022 roku wyniosła 26,5 mld dol. Natomiast szczególnie duże zapotrzebowanie na tego rodzaju rozwiązania notują rynki azjatyckie. W Japonii w bieżącym roku wielkość branży BAS powinna wynieść 25 mld dol., zaś roczny wzrost do 2034 r. utrzymać się na poziomie 8,1 proc. W Korei byłyby to wartości odpowiednio 15 mld dol. i wzrost 9 proc.
Zobacz również
Veka sponsorem lokalnego sportu, Wiśniowski wspiera skoczka
W ostatnim czasie kilka firm z naszej branży pochwaliło się wsparciem dla sportowców. Wiśniowskiego będziemy oglądać w Pucharze Świata w skokach narciarskich, a Veka będzie widoczna podczas meczów Pucharu Polski. Fakro kontynuuje współpracę z piłkarkami, a Lanko i Oknamix zaczyna z piłkarzami.
Producenci stolarki w rankingu „Najcenniejsze firmy rodzinne 2024”
Producenci stolarki mają swoją reprezentację w tegorocznym rankingu najcenniejszych firm rodzinnych. Jego autorzy wyłonili laureatów spośród przedsiębiorstw w poszczególnych województwach.
CAL posadził kolejnych 10 tysięcy drzew
W drugiej połowie października pracownicy CAL tradycyjnie posadzili kolejnych 10 tysięcy drzew. Akcja, którą rokrocznie prowadzi suwalski producent drzwi, doczekała już siódmej edycji. Partnerem wydarzenia było "Forum Branżowe".