W Nadarzynie odbyła się czwarta edycja targów Warsaw Industry Week. Prezentowano m. in. rozwiązania z zakresu automatyki i robotyki oraz druku 3D.
Warsaw Industry Week – Międzynarodowe Targi Innowacyjnych Rozwiązań Przemysłowych organizowane są od 2016 roku w Ptak Warsaw Expo w Nadarzynie. W tegorocznej, czwartej edycji wzięło udział 377 wystawców. Powierzchnia targów obejmowała dwie hale wystawiennicze podzielone na kilkanaście stref tematycznych, dotyczących m. in. obróbki metali, lakiernictwa, narzędzi, hydrauliki i pneumatyki, wykorzystania laserów 4.0, oprogramowania oraz druku 3D.
Najbardziej imponująco jednak prezentowała się strefa robotyki i automatyki. Roboty małe i duże stają się nieodłącznym wyposażeniem fabryk w wielu dziedzinach przemysłu. Skutecznie pomagają rozwiązywać problemy z niedoborem pracowników. Według ekspertów już dziś na wielu stanowiskach robot współpracujący (cobot) jest nie tylko wydajniejszy i precyzyjniejszy, ale również tańszy od pracownika. Maszynę można kupić za 80-100 tys. zł, a koszt leasingu wyniesie mniej niż najniższa płaca, ok. 1800 zł netto. Poza tym robot może pracować na trzy zmiany i bez urlopu.
Z drugiej strony, badania przeprowadzone przez Oracle i Future Workplace dowodzą, że pracownicy obecnie bardziej ufają robotom niż swoim kierownikom i menedżerom. Dlatego robotyzacja w Polsce z pewnością przyspieszy w najbliższych latach. Pisaliśmy o tym TUTAJ
Szybciej zapewne rozwijać się będą projekty takie jak prezentowany na targach IPOSystem, uważany za pierwszy na świecie system inteligentnej fabryki. Wykorzystując sztuczną inteligencję zarządza samodzielnie procesami produkcyjnymi bez udziału planistów i osób dozoru bezpośredniego. System pracuje lub jest wdrażany już w ponad 30 zakładach przemysłowych w Polsce. Jak się dowiedzieliśmy wkrótce będzie uruchomiony także w zakładzie produkującym okna i drzwi.
Drugim z najbardziej innowacyjnych kierunków rozwoju przemysłu jest technologia druku 3D. Podczas Warsaw Industry Week zaprezentowano wiele drukarek oraz efektów ich pracy. Wydrukować można już niemal wszystko: protezy ludzkich organów, części maszyn i urządzeń, zabawki (np. spersonalizowane lalki), etui na telefon, buty czy okulary. Zaprezentowano także wydrukowaną karoserię samochodu.
W budownictwie zastosowanie tej technologii jest jeszcze sporadyczne. Powstają drukowane budynki z betonu, a ostatnio wprowadzono do sprzedaży okno z drukarki 3D, o czym informowaliśmy TUTAJ . Jedna z firm wystawiających się w Nadarzynie ma w planach wykorzystanie tej technologii do produkcji elementów budowlanych. Na razie jednak projekt objęty jest tajemnicą.
Zobacz również
BAU 2025 – największe wydarzenie branży budowlanej (galeria)
W Monachium od wczoraj trwa największe wydarzenie branży budowlanej. Targi BAU 2025 zgromadziły licznych wystawców. Coraz więcej jest też zwiedzających. Na miejscu jest też redakcja „Forum Branżowego”. I tak jak obiecaliśmy relacjonujemy to wydarzenie.
Targi BAU 2025 rozpoczęte
Rozpoczęło się największe targowe wydarzenie tego roku - BAU 2025 w Monachium. W Niemczech nie mogło zabraknąć naszej redakcji, która relacjonuje to wydarzenie.
Forum Branżowe 01.2025 – czytaj w wersji online
Jest już dostępne styczniowe „Forum Branżowe”. Gościem najnowszego numeru jest Marek Klimek założyciel i prezes firmy Prez-Met. Jest to jedno...