Budownictwo w Austrii spadek koniunktury odczuło już w roku 2022. Obecnie sytuacja się pogarsza, jednak prognozy wskazują, że już w 2025 r. powinien rozpocząć się wzrost.
Spadki w 2023 roku
Sprzedaż ogólnie w branży budowlanej spadła w 2023 roku w porównaniu do poprzedniego o 9,2 proc., a zamówienia o 13,1 proc. – podaje platforma analityczna PlanRadar. Najbardziej ta sytuacja dotknęła segmenty budownictwa oraz materiałów wykończeniowych.
Przyczyny spowolnienia
Eksperci z Euroconstruct wśród przyczyn spowalniających branżę budowlaną wskazują spory wzrost oprocentowania kredytów mieszkaniowych. Przez to coraz więcej osób decyduje się na wynajem nieruchomości. Sytuacji nie poprawiają zasady udzielania kredytów – wymagane jest 20 proc. środków własnych oraz do 40 proc. dochodów do przeznaczenia na spłatę.
Rynek renowacji może zyskać
Analitycy są już pewni, że w latach 2024 i 2025 nastąpi duży spadek liczby nowych mieszkań oddanych do użytku. Natomiast przynajmniej w bieżącym roku powinien utrzymać się trend modernizacji istniejących powierzchni. Jest to dobra wiadomość dla rynku renowacji. Jednak nie chodzi w tym przypadku o działania kompleksowe, ale te, które mogą zastąpić konieczność podjęcia kosztownej budowy. Mają to być przebudowy, rozbudowy domów, powiększanie poddaszy oraz przekształcanie ich w powierzchnie mieszkalne, jak też termorenowacja choćby w minimalnym zakresie.
Nadzieję na lepszą sytuację ma też segment renowacji z innego powodu. Rząd federalny musi osiągnąć poziom emisji dwutlenku węgla, do jakiego się zobowiązał w określonym czasie. Tymczasem w Austrii budynki emitują jest 8 mln ton CO₂ rocznie, co stanowi 10 proc. całkowitej emisji gazów cieplarnianych w kraju.
Zobacz również
Forum Webinar #2 – poznaj kolejne nowości na sezon 2025
18 września drugie w tym roku spotkanie w ramach Forum Webinar. Przedstawimy nowości produktowe branży stolarki na sezon 2025.
Czytaj wrześniowe „Forum Branżowe”
Dostępny jest nowy numer miesięcznika „Forum Branżowe” (09/2025). Gościem wydania jest Marek Mędrek, CEO Schüco International Polska.
Drutex otworzył nową siedzibę w Bytowie
Drutex przeniósł się do nowej siedziby. Biurowiec za ponad 60 mln zł został oddany do użytku w roku jubileuszu 40-lecia działalności spółki.