Assa Abloy na dużym plusie po pierwszym kwartale

Autor: |Data publikacji:

Assa Abloy to globalny koncern w dziedzinie zabezpieczeń. Firma podsumowała właśnie pierwszy kwartał bieżącego roku. Okazuje się, że sprzedaż netto wyniosła 21,5 mld koron szwedzkich i była wyższa o 16 proc. w stosunku do I kwartału 2018 r.

Przychody netto wyniosły w przeliczeniu na złotówki ok. 8,7 mld zł. Firma również podała jaki był zysk netto. Wyniósł on 2,2 mld koron (ok. 900 mln zł) i był wyższy o 13 proc. w porównaniu do roku 2018. Assa Abloy zanotowała bardzo dobre wyniki w Ameryce Północnej, Ameryce Południowej i Azji Pacyficznej, choć zadowalająca sprzedaż była również na rynkach EMEA (kraje Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki).

Assa Abloy jest spółką, której jedną ze strategii rozwoju jest przejmowanie mniejszych, lokalnych firm. Akwizycje w pierwszym kwartale przyczyniły się do wzrostu na poziomie 3 proc. Natomiast biorąc pod uwagę sprzedaż produktów, to dużą dynamikę wzrostu widać w grupie wyrobów elektromechanicznych. Ich sprzedaż stanowi obecnie 31 proc. wartości ogólnej sprzedaży.

Szwedzki koncern również podsumował ponadroczną obecność w swoich strukturach polskiej firmy LOB. Jak podkreśla Assa Abloy, polski producent zamków miał ok. 75-procentowy udział na rynku zamków master key w naszym kraju. Wraz z przejęciem LOBu przez Assa Abloy pojawiły się obawy klientów firmy o to, czy LOB w ogóle będzie kontynuować samodzielną działalność, a jeśli tak, to jak będzie wyglądać dystrybucja oraz czy nie wzrosną ceny. Pracownicy LOBu zaś zastanawiali się, czy nie stracą zatrudnienia.

Te obawy, jak ocenia Assa Abloy, były na wyrost. Okazało się, że będąc częścią globalnej firmy czerpie się z tego spore korzyści. Polska firma odnotowała w 2018 r. ponad 5-procentowy wzrost przychodów względem roku wcześniejszego. Wyniosły ne blisko 87 milionów złotych.

Bycie częścią globalnego koncernu oznacza dostęp do dużego, światowego rynku. To również korzyści pod względem kadrowym – pracownicy otrzymują nowe zadania i mają większe szanse awansu. Dla tych zaś, którzy chcą się uczyć i poszerzać umiejętności, otwarte są możliwości rozwoju kariery w innych krajach, np. w Chinach.

Zobacz również

Veka sponsorem lokalnego sportu, Wiśniowski wspiera skoczka

Veka sponsorem lokalnego sportu, Wiśniowski wspiera skoczka

W ostatnim czasie kilka firm z naszej branży pochwaliło się wsparciem dla sportowców. Wiśniowskiego będziemy oglądać w Pucharze Świata w skokach narciarskich, a Veka będzie widoczna podczas meczów Pucharu Polski. Fakro kontynuuje współpracę z piłkarkami, a Lanko i Oknamix zaczyna z piłkarzami.

Producenci stolarki w rankingu „Najcenniejsze firmy rodzinne 2024”

Producenci stolarki w rankingu „Najcenniejsze firmy rodzinne 2024”

Producenci stolarki mają swoją reprezentację w tegorocznym rankingu najcenniejszych firm rodzinnych. Jego autorzy wyłonili laureatów spośród przedsiębiorstw w poszczególnych województwach.

CAL posadził kolejnych 10 tysięcy drzew

CAL posadził kolejnych 10 tysięcy drzew

W drugiej połowie października pracownicy CAL tradycyjnie posadzili kolejnych 10 tysięcy drzew. Akcja, którą rokrocznie prowadzi suwalski producent drzwi, doczekała już siódmej edycji. Partnerem wydarzenia było "Forum Branżowe".