Forum Branżowe 09.2023
GOŚĆ NUMERU, str. 4. Mój Ojciec, mój mentor
Gdy jako dziecko byłem pytany w szkole podstawowej o swój autorytet i wzór do naśladowania, bez zastanowienia mówiłem o moim tacie. Widziałem w nim coś, czego nie umiałem nazwać, ale to coś wzbudzało mój podziw. Dziś wiem, że była to charyzma, wartości, którymi się kierował, i pasja, z jaką zaangażowany był w swoją pracę – wspomina Karol Klos w artykule poświęconym tragicznie zmarłemu Robertowi Klosowi, założycielowi „Forum Branżowego”.
W tym wydaniu znajdą Państwo wspomnienia osób z redakcji oraz całej branży, które znały i ceniły Roberta Klosa, a także zmarłą niedawno Jadwigę Madziar.
DILER 2030, str. 24. Jak wygląda praca doradcy po ukończeniu szkolenia?
Pod koniec czerwca w Warszawie odbyło się spotkanie uczestników Koalicji Termomodernizacji, które zakończyło pierwszy etap jej funkcjonowania. W ramach działań koalicji przeprowadzono szkolenie przedstawicieli handlowych oraz dilerów z zakresu pozyskiwania dotacji na wymianę stolarki w programie „Czyste Powietrze”. Kurs egzaminacyjny z powodzeniem ukończyło prawie 800 osób. Po kilku tygodniach postanowiliśmy sprawdzić, jak wygląda codzienna praca doradców.
OKNA I DRZWI, str. 25. Drzwi na wymianę – wybory klientów
W czasach drożejącej energii remont domu oznacza już nie tylko malowanie, ale też termomodernizację. Inwestorzy chcą poprawić wydajność energetyczną budynku, dlatego wymieniają okna i drzwi na cieplejsze. Na co zwracają uwagę przy wyborze drzwi? Producenci i sprzedawcy przyznają, że cena nie jest podstawowym kryterium. Co w takim razie jest? Sprawdziła to Natalia Paradowska.
OKNA I DRZWI, str. 28. Okna z wyższej półki
Mówiąc o produktach premium, najczęściej mamy na myśli samochody. A według danych PZPM w pierwszym kwartale tego roku aż o 81 proc. wzrosła rejestracja aut elektrycznych na terenie naszego kraju. Czy podobnie jest z oknami? Czy sprzedaż tych z wyższej półki cenowej rośnie? Handlowcy, z którymi rozmawiała Magdalena Rocka, mają podzielone zdania.
FASADY, str. 32. Jak z klocków Lego
Każdy z nas bawił się kiedyś klockami i z tych samych powtarzalnych elementów tworzył własne rozwiązania. Prefabrykowane elementy jak nuty w różnym układzie umożliwiają tworzenie nowej harmonii. Tajniki fasad prefabrykowanych zgłębia architekt Bartłomiej Martens.
KOMPONENTY, str. 38. Rozważne i systematyczne
Jeśli chodzi o profile z PCW, to trudno o gwałtowne i naprawdę innowacyjne zmiany. Niemniej można wskazać takie, które stały się wręcz kamieniami milowymi w rozwoju tych produktów. Więcej o innowacjach w profilach pisze Anna Grocholska.
MONTAŻ, str. 44. Chemia na straży szczelności
Nowoczesnym wyrobom chemii budowlanej zawdzięczamy to, że montaż okien może być prostszy, szybszy i nieobarczony ryzykiem popełnienia poważnych błędów. Piany, masy uszczelniające i primery wchodzą dziś w skład systemów szczelnego montażu stolarki. Co możemy dzięki nim osiągnąć i jak powinny być stosowane, wyjaśnia Andrzej Witulski.
RAPORT, str. 46. Liderzy rynku okien i drzwi – woj. mazowieckie
W naszym redakcyjnym cyklu pozostało już tylko kilka regionów, których obraz przybliżymy, jeśli chodzi o rynek stolarki. Tym razem przenosimy się do największego pod względem powierzchni i liczby ludności województwa mazowieckiego. Którzy producenci należą do lokalnej czołówki i można ich określić mianem liderów rynku okien i drzwi?
PRODUKCJA, str. 50. Folie w przekroju
Dzięki pokryciu okien oraz drzwi foliami możemy nadawać im modny wygląd czy właściwości haptyczne. Okleiny spełniają również zadanie warstwy ochronnej. Wyróżniają je trwałość, zwiększona odporność na warunki atmosferyczne (w tym wilgoć i promieniowanie słoneczne), a także łatwość pielęgnacji. Bliżej ich strukturze przyjrzała się Magdalena Michalska.
VADEMECUM STOLARKI, str. 56. Maszyny i urządzenia
Maszyny do produkcji stolarki to coraz bardziej zaawansowane, wielofunkcyjne urządzenia. Czołowi dostawcy i wytwórcy regularnie wprowadzają na rynek nowości, także w tym sezonie. Co nowego ma do zaproponowania branża maszynowa? Zapraszamy do lektury naszego vademecum.