Forum Branżowe 06.2022
GOŚĆ NUMERU, str. 4. Dajemy przewagi rynkowe
Gościem czerwcowego wydania naszej gazety jest Grzegorz Osada, współwłaściciel firmy Fimtec Polska. Nasz rozmówca zdradza, jak jego firmie udało się skutecznie zminimalizować skutki braku komponentów u producentów maszyn, odpowiada też na trudne pytanie zadane przez Roberta Klosa: „Gdzie widzi pan polską branżę stolarki za kolejne 25 lat?”. Zachęcamy do lektury całego wywiadu.
RYNEK, str. 12. Branża wciąż na fali?
Zapytaliśmy menedżerów, jak oceniają I kwartał 2022 roku. Choć odpowiedzi są zwykle pozytywne, to wyczuwa się w nich niepokój o to, co nas wkrótce czeka. Dobra passa nie może trwać w nieskończoność. Czy firmy poradzą sobie w warunkach hiperinflacji i być może spadku koniunktury? Czas pokaże…
OD REDAKCJI, str. 22. Znamy zwycięzców StolArchi 2022
W 2022 roku branża stolarki ma okazję zapoznać się z piątym werdyktem architektów w konkursie StolArchi. W tym roku nastąpiła jedna zmiana regulaminowa – tym razem to architekci decydowali, który produkt cechuje atrakcyjna forma, a który zasługuje na miano wyjątkowo funkcjonalnego i innowacyjnego.
OKNA I DRZWI, str. 28. Okna techniczne
W każdym segmencie wyrobów są produkty niszowe. Odmienne od standardowych, jednak mają stałą grupę odbiorców. W stolarce takim przykładem są okna określane umownie jako techniczne. Należą do nich okna piwniczne, gospodarskie, nazywane też inwentarskimi, także te w halach produkcyjnych, magazynach czy takie, które można zamontować w nieogrzewanym garażu. Czym różnią się od innych? Wyjaśnia Anna Grocholska.
OSŁONY I BRAMY, str. 32. Brama dla dwóch
Dwa samochody w rodzinie to w Polsce coraz częściej standard, dlatego w blokach projektanci planują większe powierzchnie garaży podziemnych, a w domach jednorodzinnych – garaże dwustanowiskowe. Tu klienci stawiają sobie często pytanie: jaką zainstalować bramę – jedną dużą czy dwie mniejsze? Który wybór jest bardziej racjonalny? O tym w tekście Magdaleny Rockiej.
OSŁONY I BRAMY, str. 36. Współczesne systemy fasadowe
Odchodzą właśnie do lamusa systemy fasadowe budowane według starych wytycznych dotyczących parametrów izolacyjności termicznej. Jakimi właściwościami charakteryzują się współcześnie wznoszone fasady i z jakimi problemami borykają się dziś architekci? – wyjaśnia architekt Sylwia Melon-Szypulska.
KOMPONENTY, str. 42. Ściana na pilota
Ściany mobilne są znakomitym sposobem na szybki podział przestrzeni. Gdy przegroda nie jest potrzebna, wystarczy zaparkować ją z boku. Jakie rozwiązania znajdziemy na rynku, pisze Hanna Czerska.
PRODUKCJA, str. 50. Lakiery na linii
Każdy rodzaj stolarki, niezależnie od materiału, można pomalować na wybrany kolor. Uzyskanie idealnej powłoki lakierniczej wymaga zastosowania profesjonalnego sprzętu oraz ścisłego przestrzegania procesów technologicznych. Jak to wygląda w praktyce, tłumaczy Wiesław Klimczak.
PRODUKCJA, str. 56. Zanim kupisz program
Stolarka okienno-fasadowa osiągnęła taką dynamikę rozwoju, że nie dziwi, jak wiele jest programów do jej wytwarzania. Co oferuje rynek i jak możemy przełożyć dostępne opcje na rozwój firmy – o tym w tekście Zofii Ryhelskiej.
VADEMECUM STOLARKI, str. 60. Osłony
Jak radzą sobie producenci osłon zewnętrznych i wewnętrznych? Jakie są najnowsze trendy, jeśli chodzi o ochronę pomieszczeń, fasad i tarasu? Czy napędy do osłon to zbędny luksus, a może już standard? Na te i wiele innych pytań znajdą Państwo odpowiedź w naszym vademecum.
RAPORT, str. 74. Liderzy rynku okien i drzwi – województwo wielkopolskie
W tej odsłonie serii, w której przedstawiamy liderów rynku okien i drzwi w poszczególnych województwach, przenosimy się do Wielkopolski. Swoje siedziby mają tu zarówno ważni dostawcy, jak i producenci z naszej branży.