Forum Branżowe - 02.2021

Chcesz zyskać dostęp do e-wydań? Zamów prenumeratę

GOŚĆ NUMERU, str. 4. Synonim bezpieczeństwa

W lutowym wydaniu naszego miesięcznika można przeczytać ciekawy wywiad z Piotrem Gmińskim, prezesem zarządu spółki Gerda. Opowiada on Robertowi Klosowi i Pawłowi Gregorczykowi m.in. o rewolucji technologicznej i automatyzacji procesów, jakie miały miejsce w ubiegłym roku w przedsiębiorstwie. Z wywiadu dowiemy się również, jakie nowości rynkowe Gerda przygotowała na sezon 2021 i w jakim kierunku – zdaniem prezesa Gmińskiego – będzie się rozwijał rynek drzwi zewnętrznych.

OD REDAKCJI, s. 11. Najlepsze kalendarze na 2021 rok

Zakończyła się kolejna edycja konkursu na najciekawszy kalendarz branży stolarki na 2021 rok. Na swoich faworytów można było głosować na stronie ForumBranzowe.com w 4 kategoriach: kalendarze ścienne, biurkowe, książkowe oraz zestawy kalendarzy. W tegorocznej edycji wzięło udział 71 propozycji, oddano prawie 4 tysiące głosów. Kto okazał się najlepszy w każdej z kategorii? Sprawdź koniecznie!

OD REDAKCJI, s. 14. Sonda – jak minął rok?

Rok 2020 był bardzo trudny dla całej gospodarki, a jak poradziła sobie w tym wyjątkowym okresie branża stolarki? Zapytaliśmy o to przedstawicieli 19 największych firm w Polsce. Sprawdź, jak ich przedsiębiorstwa poradziły sobie w kryzysie.

OKNA I DRZWI, s. 24. Jak „załatwić” okno referencyjne?

Od kilku lat można było obserwować nieudolne ruchy części środowiska stolarki na rzecz  uznania okna referencyjnego za punkt odniesienia dla urzędowych wymagań co do izolacyjności cieplnej okien. Zgodnie z tym postulatem oczekiwano, by wskazany w normie europejskiej sposób oznaczania współczynnika Uw/Ud był respektowany również w Polsce. Jak to się stało, że cała Europa w inny sposób interpretuje przepisy niż polscy urzędnicy? – wyjaśnia Robert Klos.

OSŁONY I BRAMY, s. 26. Termiczny ekran za oknem

Zewnętrzne rolety tekstylne, zwane też refleksolami czy screenami, są dostępne na polskim rynku od kilku lat. Jednak nadal daleko im do popularności aluminiowych, a szkoda, bo – jak wynika z badań – chronią one pomieszczenia przed przegrzaniem do ośmiu razy skuteczniej niż rolety wewnętrzne. Dodatkowo zapewniają stały dopływ świeżego powietrza i nie zacieniają wnętrza. Jakie jeszcze zalety mają refleksole? Dowiesz się tego z tekstu Wiesława Klimczaka.

RYNEK, s. 29. Jak Polacy kupują drzwi i okna?

Najnowszy raport Centrum Analiz Branżowych wskazuje, że Polacy wolą kupować okna w tradycyjnych punktach sprzedaży, ale informacji na ich temat szukają najczęściej w internecie. Co ciekawe, nie dotyczy to wyłącznie osób młodych. Specjaliści mówią o tzw. efekcie ROPO – 4 osoby na 10 najpierw szukają informacji o produktach w sieci, a dopiero potem udają się do salonu stacjonarnego. To sygnał, że aktywność w internecie jest bardzo ważna, gdyż pozwala zwiększyć sprzedaż offline. Więcej na temat raportu przeczytasz w tekście Maksymiliana Mirosa.

 VADEMECUM STOLARKI – PROFILE Z PCW, s. 38.

Najcieplejsze profile okienno-drzwiowe z PCW muszą nie tylko być ciepłe i mocne, ale jednocześnie nadążać za modą, jeśli chodzi o wzornictwo. Nic bowiem nie da przygotowanie produktu o najlepszych właściwościach technicznych, jeśli nie będzie nań popytu.

Inwestorzy szukają okien nie tylko ciepłych, ale też modnych i nieograniczających dostępu światła dziennego do pomieszczeń. Spełnienie tych oczekiwań jest możliwe także dzięki korzystaniu z określonych systemów profili. Jakie to profile? Zachęcamy do lektury tekstu Anny Grocholskiej.

DOM AKTYWNY, s. 48. Prąd ze słońca

Zgodnie z prognozą Instytutu Energetyki Odnawialnej branża fotowoltaiki będzie się bardzo dynamicznie rozwijać i już za 4 lata całkowita moc zainstalowana w fotowoltaice może wynieść nawet 7,8 GW. Nie ma wątpliwości, że jest to nasza przyszłość, ale też wielka szansa dla całej branży stolarki, bo nie tylko możemy być użytkownikami fotowoltaiki, ale też oferować produkty wytwarzające prąd i korzystające z czystego prądu ze słońca. Szczegóły w artykule Moniki Ochnik.

PRODUKCJA, s. 56. Droga do magazynu

Produkcja stolarki odbiega od sposobu wytwarzania wielu innych wyrobów. Jest tak m.in. dlatego, że zarówno okna, jak i drzwi składają się z wielu zróżnicowanych komponentów. Zapanowanie nad tym, aby były dostępne na czas i w odpowiedniej ilości, nie jest proste. W dużych zakładach – wręcz niemożliwe. Dlatego sięga się po odpowiednie oprogramowanie. Na jakich etapach pracy takie oprogramowanie jest najbardziej przydatne? – wyjaśnia Zofia Habro.

 PRODUKCJA, s. 58. Pytania o folie do okleinowania

Większość ludzi buduje dom raz, może dwa razy w życiu. Dlatego inwestorzy zwykle niewiele wiedzą o stolarce okiennej. Dopiero przed zakupem próbują szukać informacji na stronach producentów, odwiedzają salony sprzedaży czy podpytują znajomych i rodzinę. Część osób stara się dowiedzieć o cechach folii na różnych forach budowlanych. Czy w tych miejscach można uzyskać rzetelne informacje? Jakie pytania o folie do okleinowania padają w sieci najczęściej? Sprawdziła to Natalia Paradowska.