Arbonia pozytywnie ocenia polski rynek

Autor: |Data publikacji:

Jeden z większych, europejskich koncernów z branży stolarki otworowej – Arbonia AG, podsumował pod względem handlowym pierwsze półrocze 2018. Jest to spółka, do której należy Dobroplast i Invado, a zatem również polscy producenci mieli wpływ na wyniki całej grupy.

Arbonia podaje, że przychody ze sprzedaży wyniosły 645,6 mln franków szwajcarskich, to więcej o 87 mln w porównaniu z pierwszym półroczem w roku ubiegłym, a wiec wzrost jest na poziomie 15,6 proc. Jeśli chodzi o zysk operacyjny, to w tym roku wyniósł on 6,7 mln franków, w porównaniu do 500 tys. franków w roku ubiegłym.

Spółka prowadzi działalność w kilku krajach europejskich, a największym rynkiem zbytu są Niemcy. Na drugim miejscu znajduje się Szwajcaria, potem Polska, a następnie Włochy i Francja. W pierwszym półroczu tego roku Arbonia osiągnęła 82 proc. sprzedaży w wymienionych wyżej krajach.

Jeśli chodzi o segment okien, to do pozytywnych danych ze sprzedaży przyczynił się Dobroplast. Gorsze wyniki notowały bowiem firmy w Niemczech i Szwajcarii. W pierwszym półroczu Arbonia osiągnęła przychód w wysokości 165,7 mln franków, w porównaniu w rokiem ubiegłym spółka osiągnęła wzrost na poziomie 16,6 proc.

Jeśli zaś chodzi o segment drzwi, to trzy zakłady produkcyjne, które Arbonia posiada w Niemczech i Polsce notowały bardzo dobre wyniki ze względu na duży popyt. Fabryki mogą się pochwalić także stabilną i dużą liczbą wpływających zamówień.

Arbonia zdecydowała o podjęciu w tym roku szeregu inwestycji w moce produkcyjne w trzech fabrykach drzwi, w tym w Invado. W Ciasnej, gdzie znajduje się siedziba polskiej firmy, otwarty został nowy magazyn z sortownią. Jeśli chodzi o dane sprzedażowe, to w segmencie drzwi przychód wyniósł 181,1 mln franków, w roku ubiegłym była to kwota 157,3 mln, a zatem obecnie wzrost jest na poziomie 7,7 proc.

Arbonia AG, siedziba główna
Siedziba spółki Arbonia AG w Arbon w Szwajcarii.

Spółka poświęca także w swoim raporcie nieco miejsca na podsumowanie najważniejszych dla siebie rynków sprzedaży. W Niemczech wartość inwestycji w budownictwie mieszkaniowym jest na wysokim poziomie. Jednak, porównując dane z rokiem ubiegłym, ekonomiści widzą lekkie spowolnienie gospodarki. W tym kraju prawdopodobnie nastąpi wkrótce spadek popytu na materiały budowlane.

Arbonia omawia także sytuację na rynku polskim. Nasz kraj ma gospodarkę, która należy do najbardziej dynamicznie rozwijających się w Europie. Widać było tę pozytywną tendencję w wynikach z pierwszego półrocza.

Ale koncern zauważa również, że w naszym kraju powoli problemem staje się brak wykwalifikowanej siły roboczej. Co ciekawe, ta niedogodność dla producentów stolarki występuje nie tylko w Polsce, ale także w innych krajach Europy Środkowej. Arbonia wskazuje, iż Słowacja i Czechy borykają się również z brakiem pracowników.

Zobacz również

Veka sponsorem lokalnego sportu, Wiśniowski wspiera skoczka

Veka sponsorem lokalnego sportu, Wiśniowski wspiera skoczka

W ostatnim czasie kilka firm z naszej branży pochwaliło się wsparciem dla sportowców. Wiśniowskiego będziemy oglądać w Pucharze Świata w skokach narciarskich, a Veka będzie widoczna podczas meczów Pucharu Polski. Fakro kontynuuje współpracę z piłkarkami, a Lanko i Oknamix zaczyna z piłkarzami.

Producenci stolarki w rankingu „Najcenniejsze firmy rodzinne 2024”

Producenci stolarki w rankingu „Najcenniejsze firmy rodzinne 2024”

Producenci stolarki mają swoją reprezentację w tegorocznym rankingu najcenniejszych firm rodzinnych. Jego autorzy wyłonili laureatów spośród przedsiębiorstw w poszczególnych województwach.

CAL posadził kolejnych 10 tysięcy drzew

CAL posadził kolejnych 10 tysięcy drzew

W drugiej połowie października pracownicy CAL tradycyjnie posadzili kolejnych 10 tysięcy drzew. Akcja, którą rokrocznie prowadzi suwalski producent drzwi, doczekała już siódmej edycji. Partnerem wydarzenia było "Forum Branżowe".