Anwis inwestuje niemal 50 mln zł w moce produkcyjne

Red.: MR |Data publikacji: 2021-02-24

Anwis zwiększy swoje moce produkcyjne. Firma zdecydowała się na inwestycje w Brześciu Kujawskim.

Anwis, producent osłon z Włocławka, zbuduje halę fabryczną, magazyn oraz biura. Obiekty powstaną w Brześciu Kujawskim, na terenie Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Jak donosi lokalna prasa, prace budowlane powinny rozpocząć się w połowie tego roku. Wartość inwestycji firma ocenia na ok. 46 mln zł. W tej kwocie zawarty jest koszt zakupu ziemi, budowa obiektów oraz ich wyposażenie.

Anwis przyznał, że decyzję o inwestycji podjął ze względu na dynamiczny rozwój przedsiębiorstwa. Firma chce przede wszystkim zwiększyć moce produkcyjne. W nowym zakładzie procesy produkcyjne mają być zautomatyzowane.

Anwis został założony i przez wiele lat prowadzony przez Antoniego Wiśniewskiego. W sierpniu 2014 r. producenta osłon kupił fundusz inwestycyjny ARX. Nowy zarząd firmy zdecydował m.in. o rozwoju sprzedaży eksportowej, szczególnie na rynku niemieckim i holenderskim. Wzmocnione zostały tradycyjne kanały sprzedaży eksportowej, ale firma rozpoczęła także działalność w e-commerce. W połowie 2019 r. Anwis zmienił właściciela, firmę kupiła Grupa Warema. Niedawno poznaliśmy strategię grupy, która określa kierunki rozwoju marek Warema i Anwis (szczegóły).

Informacje na temat rozwoju włocławskiego producenta osłon można znaleźć także w opublikowanym w lutym raporcie Invest Europe pt.: „Private Equity in CEE”. Jest to dokument, w którym opisane są przypadki inwestycji w różne firmy przez fundusze inwestycyjne. Jedna z transakcji dotyczy Anwisu. Z opublikowanych danych wynika, że Anwis zakończył rok 2019 przychodami w wysokości 37,1 mln euro (w 2013 – 22,7 mln euro). Wartość EBITDA w 2019 r. wyniosła 5,2 mln euro (w 2013 r. to 3,5 mln euro). Natomiast wartość eksportu w 2018 r. do Niemiec i Holandii wyniosła 11,4 mln euro (5 mln euro w roku 2013). Raport przygotowany został przy współpracy z BNP Paribas, Deloitte oraz Wolf Theiss.

 

Zobacz również

Kolejna inwestycja Erkado w Radomiu

Kolejna inwestycja Erkado w Radomiu

Otrzymaliśmy właśnie informację o starcie nowej inwestycji tej firmy pod Radomiem. W Wośnikach ruszyła budowa budynku magazynowego wraz zapleczem technicznym dla radomskiej fabryki Erkado.

Niemiecki rynek drzwi wewnętrznych urósł i rosnąć będzie

Niemiecki rynek drzwi wewnętrznych urósł i rosnąć będzie

Rynek drzwi wewnętrznych w Niemczech znacznie wzrósł w ubiegłym roku. Jednak według danych Branchenradar.com, wzrosty pochodziły wyłącznie z sektora mieszkaniowego. Ten rok będzie jeszcze lepszy.

Wielka wymiana stolarki we Włoszech

Wielka wymiana stolarki we Włoszech

Włosi planują do końca roku duża wymianę okien i drzwi. Około 20 na 100 Włochów planuje przeprowadzić wymianę stolarki w swoich domach.

1