Aluprof w drodze po 2 mld zł

Red.: |Data publikacji:

Trwa dobra passa Aluprofu, który wraz z innymi spółkami Segmentu Systemów Aluminiowych Grupy Kęty, odnotuje w IV kwartale wzrost przychodów o 15 proc. w stosunku do IV kwartału 2019 roku. Tegoroczne przychody tego segmentu wyniosą prawie 1,59 mld zł.

Zarząd Grupy Kęty, w którym zasiada również szef Aluprofu, Tomasz Grela, opublikował swoje plany wobec segmentu SSA, z których wynika, że w przyszłym roku oczekuje się tu 3 proc. wzrostu sprzedaży do wartości 1,644 mld zł. W przyjętej przed kilkoma dniami strategii Grupy do roku 2025 zakłada się dalszy rozwój Aluprofu, który na koniec tego okresu ma osiągnąć przychody w wysokości 2,128 mld zł, co oznacza wzrost o ponad 1/3 w stosunku do roku bieżącego. W ciągu najbliższych 5 lat Aluprof w ramach segmentu SSA przeznaczy 424 mln zł na inwestycje, z czego 61 proc. stanowić będą inwestycje rozwojowe, a 166 mln zł – odtworzeniowe.

Jednym z głównych celów strategicznych Aluprofu będzie w najbliższych latach 20 proc. wzrost udziału systemów aluminiowych w inwestycjach certyfikowanych, energooszczędnych. Wzrosty sprzedaży, z uwagi na dominującą pozycję na rynku krajowym, realizowane będą głównie w eksporcie, przede wszystkim do Wlk. Brytanii i USA. Spółka zamierza poszerzyć swoją ofertę o systemy zabudów wewnętrznych, systemy przeciwpożarowe oraz produkty ukierunkowane na budownictwo indywidualne. W planach założono, że rynek dla tego segmentu rosnąć będzie średniorocznie o 3 proc., ale Aluprof ma ambicję rosnąć dwukrotnie szybciej, w tym każdego roku o ponad 9 proc. na rynkach zagranicznych i o 4 proc. w kraju. SSA zamierza zachować w tym okresie swoją wysoką rentowność operacyjną, a zysk EBIDTA będzie rosnąć w tym czasie o 6 proc. w odniesieniu do każdego zatrudnionego.

Z planów Grupy Kęty wynika, że Aluprof, uczestniczący też w programie Dom Bezpieczny, pozostanie jednym z głównych biznesów tej giełdowej spółki. W najbliższych latach umocni on swoją pozycję lidera rynku krajowego, a na rynkach zagranicznych dynamicznie będzie się rozwijał. Na koniec roku 2025 Aluprof wraz z segmentem SSA ma osiągnąć przychody w wysokości ponad 2,1 mld zł, tj. tyle, ile cała Grupa Kęty osiągała jeszcze pięć lat temu.

Zobacz również

Globalny rynek systemów fasadowych z tendencją wzrostową

Globalny rynek systemów fasadowych z tendencją wzrostową

Wartość globalnego rynku systemów fasadowych ma w 2033 roku wynieść 630 mld dol, przy rocznym wzroście na poziomie 5,8 proc.

Eko-Okna i Classen zapłaciły miliony podatku CIT

Eko-Okna i Classen zapłaciły miliony podatku CIT

Eko-Okna i Classen należą do największych firm w regionie i jednocześnie największych podatników. Firmy zapłaciły CIT liczony w milionach.

NSG notuje wzrost przychodów

NSG notuje wzrost przychodów

NSG podliczył półrocze swojego roku finansowego. Spółka odnotowała wzrost sprzedaży, także w segmencie szkła architektonicznego.

1