ALUPROF: optymizm na fali wzrostów

Red.: RK |Data publikacji: 2019-08-12

Planowane na ten sezon wzrosty sprzedaży w Aluprofie będą w rzeczywistości zapewne znacznie wyższe.

Już w marcu pisaliśmy, że spółka wchodząca w skład Grupy Kety zakłada ok. 1,4 mld zł przychodów, co oznaczałoby 8-procentowy ich wzrost w stosunku do roku 2018. Sprzedaż krajowa miała tu wzrosnąć o 6 proc., a eksport o 13 proc. W czerwcu kierownictwo firmy poinformowało, że sprzedaż architektonicznych systemów aluminiowych wzrosła w maju o 27 proc. a po pięciu miesiącach była o 21 proc. wyższa niż przed rokiem. – Dzięki systematycznemu rozwojowi, systemy architektoniczne Aluprof skutecznie osiągają kolejne pułapy wzrostów sprzedażowych i wygrywają rywalizacje z wyrobami innych producentów. Nasze prognozy na przyszłość są bardzo optymistyczne – mówił wówczas Tomasz Grela, Prezes Zarządu ALUPROF S.A.

Tomasz Grela, prezes zarządu Aluprof

Raport półroczny Grupy Kęty przyniósł nie mniej optymistyczne informacje. Po sześciu miesiącach skonsolidowane przychody Aluprofu (całego segmentu SSA) osiągnęły wartość 705 mln zł, co oznacza, że były o 20 proc. wyższe niż rok temu. Nie mniej ważne jest, że ten wzrost na rynku krajowym wyniósł 23 proc., a na rynkach europejskich był wyższy nawet o 31 proc. Jedyny spadek spółka odnotowała na rynku amerykańskim, gdzie sprzedaż w I półroczu była niższa o ok. 1/3 w porównaniem z I półroczem 2018. Eksport w Aluprofie, zatrudniającym dzisiaj niemal 2270 pracowników, odpowiada już za 36 proc. całkowitych przychodów. Gdyby dynamika wzrostu z I półrocza utrzymała się do końca roku, wówczas Aluprof miałby szansę przekroczyć już w tym roku poziom nawet 1,5 mld zł przychodów. Tymczasem zarząd Grupy Kęty we wspomnianym raporcie przewiduje ostrożnie, że spółka z Bielska-Białej w roku 2020 może mieć „zaledwie” 1,42 mld zł ze sprzedaży.

Szacuje się, że aż 7 na 10 budowanych w Polsce nowoczesnych budynków wykorzystuje do realizacji systemy fasadowe marki Aluprof. W tym roku firma wygrała m.in. przetarg na kompleksowe wykonanie aluminiowo-szklanych ścian osłonowych na inwestycji Mennica Legacy Tower w Warszawie. Aluprof jest również partnerem październikowej I Krajowej Wystawy Innowacji okienno-drzwiowych, na której zaprezentuje swoje najnowsze propozycje dla inwestorów i producentów ślusarki aluminiowej.

Zobacz również

Hensfort z sukcesami eksportowymi

Hensfort z sukcesami eksportowymi

Przemyski producent stolarki Hensfort może zaliczyć ostatnie miesiące do bardzo udanych pod względem eksportu. Firma na niektórych rynkach odnotowała rekordowe wzrosty, a już w październiku jej najnowszy system Elegant zadebiutuje na rynku amerykańskim.

Wpływ stolarki na akustykę budynków

Wpływ stolarki na akustykę budynków

Odbyło się wydarzenie online "W pogoni za ciszą", które zorganizowane było przez Saint-Gobain, Stowarzyszenie Komfort Ciszy i Centrum Nauki Kopernik.

Miliony na rozwój technologii nowych szyb

Miliony na rozwój technologii nowych szyb

ML System w 2022 r. oraz w 2023 r. planuje uruchomić produkcję 2D Glass oraz Active Glass. W rezultacie, w 2024 łączna zdolność produkcyjna fotowoltaicznych szyb zespolonych opartych na technologii kropki kwantowej wyniesie w spółce 240 tys. m2 rocznie.

1