Branża chemii budowlanej inwestuje w nowe produkty. Nad takimi rozwiązaniami pracuje Akzo Nobel, a H.B. Fuller Kömmerling proponuje alternatywę dla silikonu.
Dostawcy chemii budowlanej borykają się od wielu miesięcy z problemem dostępu komponentów do produkcji oraz z zaburzonym łańcuchem dostaw. To powoduje, że firmy starają się pracować nad nowymi produktami i rozwiązaniami, które okażą się zastępnikami dla trudno dostępnych komponentów.
Akzo Nobel właśnie ogłosiło, że rozpoczęło współpracę z Microsoftem. Firmy będą badać, jak obliczenia kwantowe mogą pomóc w szybkim rozwoju wysokowydajnych farb i powłok. Powstanie wirtualne laboratorium, w którym prowadzone będą eksperymenty z wykorzystaniem obliczeń kwantowych i innych usług w chmurze Microsoft Azure. Obliczenia umożliwiają symulację reakcji chemicznej z bardzo dużą dokładnością. Akzo Nobel zakłada, że dzięki tej współpracy uda się stworzyć nowe, zaawansowane technologicznie produkty.
Chemia kwantowa, jak przyznaje Akzo Nobel, oferuje przełomowe możliwości zastosowania w przemyśle. Może pomóc w rozwiązaniu problemów obecnych w tradycyjnych laboratoriach, jak dostępność surowców, ograniczenia wydajności sprzętu fizycznego czy toksyczność. Może też skrócić czas potrzebny na znalezienie składników zastępczych rzadko występujących surowców.
Z kolei H.B. Fuller Kömmerling oferuje produkt, który stanowi alternatywę dla silikonu. To rozwiązanie przeznaczone jest do branży stolarki okiennej, przede wszystkim do szklenia. Jest to klej Ködiglaze P, który wytwarzany jest z poliuretanu. Jednym z podstawowych składników silikonów jest krzem, którego od wielu miesięcy na rynku brakuje. Ponadto ceny komponentów do produkcji wzrosły w ostatnim roku nawet o kilkaset procent. Natomiast produkt oferowany przez H.B. Fuller Kömmerling wytwarzany jest z surowców łatwo dostępnych na rynku, także nie ma kłopotów z dostawą dla klientów.
Ködiglaze P może być stosowany do okien z drewna, aluminium i plastiku, a także z uszczelniaczami do szyb zespolonych i foliami PVB. Aplikacja może odbywać się przemysłowo, jak i za pomocą pistoletów, dlatego klej nadaje się do użytku zarówno przez małych, jak i dużych producentów. H.B. Fuller Kömmerling informuje, że produkt został już przetestowany w praktyce, ponieważ jest już dostępny na rynku.
Tagi
Akzo NobelfarbyH.B. FullerH.B. Fuller KömmerlingKödiglaze Pkrzemlakiery przemysłoweMicrosoftpoliuretansilikonZobacz również
Veka sponsorem lokalnego sportu, Wiśniowski wspiera skoczka
W ostatnim czasie kilka firm z naszej branży pochwaliło się wsparciem dla sportowców. Wiśniowskiego będziemy oglądać w Pucharze Świata w skokach narciarskich, a Veka będzie widoczna podczas meczów Pucharu Polski. Fakro kontynuuje współpracę z piłkarkami, a Lanko i Oknamix zaczyna z piłkarzami.
Producenci stolarki w rankingu „Najcenniejsze firmy rodzinne 2024”
Producenci stolarki mają swoją reprezentację w tegorocznym rankingu najcenniejszych firm rodzinnych. Jego autorzy wyłonili laureatów spośród przedsiębiorstw w poszczególnych województwach.
CAL posadził kolejnych 10 tysięcy drzew
W drugiej połowie października pracownicy CAL tradycyjnie posadzili kolejnych 10 tysięcy drzew. Akcja, którą rokrocznie prowadzi suwalski producent drzwi, doczekała już siódmej edycji. Partnerem wydarzenia było "Forum Branżowe".