Aliplast rośnie dzięki fotowoltaice?

Red.: RK |Data publikacji: 2020-09-30

Lubelski Aliplast liczy w tym roku na kolejny, tym razem jednocyfrowy, wzrost przychodów. Głównie dzięki stabilnym zamówieniom na stolarkę oraz wzrostowi zamówień na fotowoltaikę. W związku z tym w Lublinie podjęto decyzje o kontynuowaniu procesów inwestycyjnych.

Jeszcze w październiku lubelski Aliplast zakończy inwestycję w nową halę magazynową o powierzchni 1700 mkw., która po odbiorach technicznych już w grudniu będzie zagospodarowana. W przyszłym roku o 7,5 tys. mkw. rozbudowany zostanie zakład produkcyjny, a pod jego koniec uruchomiona będzie kolejna, czwarta już prasa 7-calowa. Rozpocznie się również budowanowej lakierni z funkcją clean roomu do obróbki blach aluminiowych i elementów giętych. To ciąg dalszy bogatego programu inwestycyjnego Aliplastu, który tylko w ciągu ostatnich 2 lat pochłonął już ponad 100 mln zł.

Lubelski systemodawca, który szacuje, że ma 30 proc. polskiego rynku systemów aluminiowych, działa w trzech segmentach: poza budownictwem jest to jeszcze przemysł samochodowy (zabudowy) oraz segment fotowoltaiki (konstrukcje nośne). Pomimo niewielkiego spadku zamówień z automotive, bardzo stabilnie spływały one w tym roku z budownictwa, a rekordowo wręcz z fotowoltaiki. Dzięki temu, mimo wiosennych obaw o wyniki, kierownictwo firmy przewiduje, że tegoroczna ogólna sprzedaż będzie nawet o 5-6 proc. wyższa od ubiegłorocznej. Przypomnijmy, że w roku 2019 spółki Aliplastu uzyskały łącznie przychody w granicach 680 mln zł. Niemal 1/3 tej wartości wpłynęła z eksportu i to już nie tylko do krajów europejskich, ale też zza Oceanu.

Mówiąc o budownictwie prezes Jan Kidaj (na zdjęciu obok) twierdzi, że „to branża, która chyba najmocniej oparła się spowolnieniu gospodarki. Wystarczy przejechać się po Polsce i zobaczyć, że osiedla mieszkaniowe, siedziby firmy czy centrów logistycznych rosną aż miło. W przypadku tej branży można mówić o bardzo mocnej stabilizacji, ale jeśli chodzi o przemysł związany z rynkiem energii odnawialnej, mamy do czynienia ze wzrostem. I to dość szybkim”. Przykład Aliplastu jest kolejnym potwierdzeniem, że segmentowi stolarki może być całkiem blisko do segmentu energii odnawialnej, a jej dynamiczny wzrost może być również udziałem naszych firm. O możliwym mariażu stolarki z fotowoltaiką pisaliśmy w artykule poniżej:

Fotowoltaika dla salonów okiennych

Zobacz również

Monolit zwiększa zatrudnienie

Monolit zwiększa zatrudnienie

Monolit z Zambrowa stale się rozwija. Producent stolarki planuje zwiększenie mocy produkcyjnyej, a także zatrudnienie nowych pracowników.

Początki produkcji były w garażu – Fakro ma już 30 lat

Początki produkcji były w garażu – Fakro ma już 30 lat

W styczniu tego roku Fakro obchodzi 30-lecie działalności, Firma obecnie składa się z 11 spółek produkcyjnych i 17 dystrybucyjnych.

Rozwój G-U po udanym 2020 roku

Rozwój G-U po udanym 2020 roku

G-U zalicza miniony rok do udanych, firma zanotowała wzrost sprzedaży. W tym roku firma otworzyła halę do konfekcjonowania progów.

1