AkzoNobel, globalny lider w dziedzinie farb i powłok, ogłosił znaczącą inwestycję w rozwój swojego zakładu produkcji powłok w Garcia w Meksyku. Poinformował również o modernizacjach fabryk w Suzhou w Chinach.
Baza produkcyjna AkzoNobel w Meksyku
Na rozwój zakładu zlokalizowanego w Meksyku AkzoNobel przeznaczy 3,6 mln dol. Zwiększenie zdolności produkcyjnych ma przynieść wzrost wydajności produkcji o 35 proc. do trzeciego kwartału 2024 roku. Inwestycja jest realizowana w kilku etapach. Pierwszy, już zakończony, obejmował instalację 12 nowych przenośnych zbiorników, dwóch zaawansowanych mieszalników oraz jednego stałego zbiornika. Te modernizacje mają na celu nie tylko zwiększenie zdolności produkcyjnych, ale również optymalizację procesów oraz poprawę efektywności operacyjnej zakładu.
Zakład produkcyjny w Garcia jest jednym z trzech kluczowych oddziałów firmy AkzoNobel w Ameryce, skoncentrowanych na produkcji powłok. Wzrost zdolności produkcyjnych ma istotne znaczenie w kontekście rosnącego popytu w tym regionie (chodzi o klientów z obu Ameryk, w tym Meksyku i południowo-zachodnich regionów Stanów Zjednoczonych). Rozwój fabryki w Garcia jest częścią szerokiej strategii, obejmującej również inwestycje w fabrykiw Ohio i Karolinie Północnej.
Pozostałe zakłady firmy znajdują się w Columbus, Ohio (również produkcja powłok) oraz w Huron, Ohio (żywice). W zakładzie w Huron niedawno ukończono budowę fabryki. Natomiast w High Point, Karolina Północna, oddano do użytku centrum badawczo-rozwojowe. Inwestycje te pochłonęły 70 mln dol.
Modernizacje w Chinach
AkzoNobel zmodernizował również swój zakład w Suzhou w Chinach, inwestując 14 mln euro w nowe zautomatyzowane linie produkcyjne. Ma to na celu podwojenie zdolności produkcyjnych powłok ochronnych do 2025 r. Już teraz zakład zwiększył dzienną wydajność o ponad 40 proc.
Modernizacja obejmowała także automatyzację istniejących systemów oczyszczania gazów, napełniania i mielenia. Kolejne modernizacje zaplanowane przez AkzoNobel obejmą trzy linie produkcyjne, co pozwoli na dalsze zwiększenie zdolności wytwórczych. Dalsze plany obejmują przyspieszenie przejścia zakładu w Suzhou w 100 proc. na energię odnawialną do 2025 roku, co przyczyni się do realizacji celu, jakim jest zmniejszenie emisji dwutlenku węgla o połowę do 2030 roku.
Zobacz również
Grupa Kęty na rok 2025 przewiduje niewielkie wzrosty
Grupa Kęty w bieżącym roku powinna osiągnąć wzrosty zarówno wyników finansowych, jak i operacyjnych. Tak wynika z prognozy przedstawionej przez zarząd Grupy Kęty spółki.
Gospodarka odpadami – nowelizacja ustawy
Gospodarka odpadami budowlanymi i rozbiórkowymi została unormowana. Nowelizacja ustawy o odpadach dostosowuje polskie przepisy do unijnych. Dotyczy organizacji systemu segregowania odpadów budowlanych i rozbiórkowych (tzw. BiR). Obowiązuje od 1 stycznia 2025 r.
Wyniki finansowe Mercor SA – po raz kolejny spadki
Wyniki finansowe spółki Mercor w 1 półroczu roku obrotowego 2024/2025 wskazują na spadki. Firma właśnie opublikowała śródroczny raport.