AGC sprzedaje swoje zakłady w USA

Red.: |Data publikacji:

AGC zdecydowało się sprzedać zakłady szkła płaskiego w Stanach Zjednoczonych. Nabywcą został Cardinal Glass Industries.

AGC ogłosiło, że sprzedaje swoje zakłady produkujące szkło architektoniczne w USA. Umowa została zawarta 15 czerwca z firmą Cardinal Glass Industries. Przedsiębiorstwa obecnie czekają na akceptację odpowiednich urzędów i spodziewają się, że transakcja zostanie zamknięta w lipcu w tym roku. Wartość umowy sprzedaży to 450 mln dolarów.

Fabryki AGC, które firma sprzedaje.

AGC sprzedaje trzy zakłady. Pierwszy znajduje się w Greenland w Tennessee, są tu dwa piece do produkcji szkła płaskiego oraz coater, drugi zakład jest w Spring Hill w Kansas, pracuje w nim jeden piec do szkła płaskiego, a trzeci zakład jest w Abingdon w Virginii, gdzie pracuje coater.

AGC rozpoczęło produkcję szkła budowlanego w USA w 1988 r. Firma podaje, że amerykańskie fabryki w 2020 r. wypracowały sprzedaż netto w wysokości 28,1 mld jenów (ok. 250 mln dolarów). Japoński koncern spodziewa się, że transakcja przyczyni się do osiągnięcia zysku na poziomie 227 mln dolarów.

Zarząd AGC podał powody, dla których zdecydował się na transakcję. W oświadczeniu firma informuje:

W ramach średnioterminowej polityki zarządzania AGC plus-2023, ogłoszonej w lutym tego roku, firma dążyła do poprawy rentowności i efektywności aktywów swojej działalności w zakresie szkła architektonicznego, które zostały uznane za priorytetowe. AGC doszła do wniosku, że stworzy dalsze możliwości wzrostu poprzez przeniesienie tych aktywów do Cardinal Glass Industries. Cardinal ma doświadczenie w handlu z AGC w przeszłości i oczekuje się, że jak najefektywniej wykorzysta swoje aktywa i personel.

 

Zobacz również

Niemcy i Austriacy oszczędzają na osłonach

Niemcy i Austriacy oszczędzają na osłonach

Rynek zewnętrznych osłon przeciwsłonecznych w Niemczech i Austrii przechodzi kryzys. W obu krajach sprzedaż tych wyrobów spadła w 2023 roku po raz pierwszy od wielu lat.

Kooperacja Lanko i Oknoprime

Kooperacja Lanko i Oknoprime

Firma Lanko, polski producent specjalizujący się w produkcji okien i drzwi z PCW oraz aluminium, wykupił 45 proc. udziałów w Oknoprime.

Dormakaba uruchamia kolejne elektrownie fotowoltaiczne

Dormakaba uruchamia kolejne elektrownie fotowoltaiczne

Dormakaba w tym roku uruchomiła już trzy elektrownie fotowoltaiczne w swoich zakładach produkcyjnych. Spowodują one 25-procentowe oszczędności w emisji CO2.

1