Jaki był rok 2018 dla branży maszyn do drewna? To był okres dobry – tak ocenia Acimall, organizacja zrzeszająca włoskich producentów maszyn do obróbki drewna. Choć wyniki ostatniego kwartału pokazują negatywne tendencje rynkowe.
Podsumowanie roku 2018 dla branży maszyn przygotowała włoska organizacja Acimall. Jest to zrzeszenie firm wytwarzających maszyny we Włoszech. Jednak ocena minionego roku dotyczy nie tylko rynku włoskiego, a bardziej globalnego, gdyż w dużym stopniu maszyny z Włoch są eksportowane.
Miniony rok to wzrost wartości sprzedaży o 9,5 proc. w porównaniu do roku 2017. W 2018 wartość przychodów wyniosła 2,487 mld euro, w 2017 r. była to kwota 2,27 mld euro. Wzrósł eksport, który osiągnął wartość 1,694 mld euro i był wyższy w porównaniu do roku poprzedniego o 6,5 proc.
Niestety w czwartym kwartale pojawiły się na rynku niepokojące sygnały.
Producenci zanotowali spadające liczbę zamówień na maszyny, szczególnie zza zagranicy. W ostatnich czterech miesiącach 2018 r. było o 13,6 proc. mniej zleceń na włoskie maszyny w porównaniu z analogicznym okresem z roku 2017. Na te negatywne nastroje na rynkach zagranicznych wpłynęły w dużym stopniu: niepewna sytuacja związana z Brexitem oraz trudne relacje handlowe na linii Stany Zjednoczone i Chiny. Eksperci oceniają, że międzynarodowi inwestorzy, biorąc pod uwagę powyższe aspekty, są bardziej ostrożni w podejmowaniu decyzji.
Przedstawiciele firm w specjalnym badaniu wypowiedzieli się na temat tendencji rynkowych dotyczących sprzedaży. 38 proc. ankietowanych oczekuje zmian pozytywnych, 56 proc. ocenia, że sytuacja w najbliższym okresie będzie stabilna, bez większych zmian, a jedynie 6 proc. spodziewa się, że wartość sprzedaży będzie spadać. Włoscy przedsiębiorcy w kwestii prognozy dotyczącej przyszłości na rynkach eksportowych odpowiadali następująco: 19 proc. z nich jest optymistami, 18 proc. ma podejście pesymistyczne, a 63 proc. spodziewa się stabilnej sytuacji.
Zobacz również
Veka sponsorem lokalnego sportu, Wiśniowski wspiera skoczka
W ostatnim czasie kilka firm z naszej branży pochwaliło się wsparciem dla sportowców. Wiśniowskiego będziemy oglądać w Pucharze Świata w skokach narciarskich, a Veka będzie widoczna podczas meczów Pucharu Polski. Fakro kontynuuje współpracę z piłkarkami, a Lanko i Oknamix zaczyna z piłkarzami.
Producenci stolarki w rankingu „Najcenniejsze firmy rodzinne 2024”
Producenci stolarki mają swoją reprezentację w tegorocznym rankingu najcenniejszych firm rodzinnych. Jego autorzy wyłonili laureatów spośród przedsiębiorstw w poszczególnych województwach.
CAL posadził kolejnych 10 tysięcy drzew
W drugiej połowie października pracownicy CAL tradycyjnie posadzili kolejnych 10 tysięcy drzew. Akcja, którą rokrocznie prowadzi suwalski producent drzwi, doczekała już siódmej edycji. Partnerem wydarzenia było "Forum Branżowe".