54 mln funtów na ratowanie zagłębia szklarskiego

Red.: |Data publikacji:

54 miliony funtów, z czego większość to środki rządowe i samorządowe – tyle zainwestują Brytyjczycy w podtrzymanie wielowiekowiej tradycji produkcji szkła w St. Helens. Lokalne media już ogłaszają odrodzenie przemysłu w regionie. 

Muzeum Szkła „World of Glass” w St. Helens

Środki te zostaną wykorzystane na utworzenie nowoczesnego zakładu badawczo-rozwojowego w St. Helens, który powstanie w miejsce zamkniętej fabryki United Glass. Zakład ten ma mieć powierzchnię wynoszącą ponad 8 tys. mkw. i produkować około 30 ton szkła dziennie, które będzie wykorzystywane przy produkcji okien i drzwi, a także do wytwarzania słoików, butelek i włókna szklanego. Celem stawianym przed placówką  jest całkowite wyeliminowanie emisji CO2 z procesu produkcji szkła. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, budowa ośrodka rozpocznie się w przyszłym roku.

Kwasi Kwarteng, minister stanu ds. biznesu, energii i czystego rozwoju:

Merseyside ma długą i bogatą historię produkcji szkła, dlatego cieszę się, że ta inwestycja o wartości 54 mln funtów – w tym 15 mln funtów z funduszy rządowych – zapoczątkuje nową erę wysoce wydajnej niskoemisyjnej produkcji szkła.


Kąpiel w kanałach zasilanych wodą spuszczaną z zakładów produkcji szkła. Uprzednio wykorzystana jako chłodziwo woda tworzyła warunki porównywalne do panujących w źródłach termalnych. Jej temperatura pozwalała na istnienie populacji ryb egzotycznych.
St. Helens to miasto w hrabstwie Merseyside w Anglii.
Hrabstwo to, na czele z miastem i dystryktem Liverpool, uznawane jest za serce brytyjskiego przemysłu.

Tradycje produkcji szkła w St. Helens sięgają końca XVIII wieku (pierwsze wzmianki już w połowie wieku XVII). To tu w roku 1826 powstała pierwsza fabryka Pilkington. Zakład ten istnieje do dziś i pozostaje jedynym nadal działającym, dużym pracodawcą sektora przemysłowego w mieście.

Obecnie w przemyśle szklarskim zatrudnionych pozostaje około tysiąca mieszkańców ponad stutysięcznego St. Helens. Ma się to zmienić po inwestycji która ma stworzyć setki nowych miejsc pracy i, przynajmniej wedle zapowiedzi inwestorów, odmienić oblicze przemysłu szklarskiego.

W kwocie 54 mln funtów zawiera się 15 mln funtów pochodzących z bezpośredniej inwestycji rządu brytyjskiego w ramach projektu Transforming Foundation Industries Challenge (UKRI). Pozostałe środki pochodzą od władz samorządowych regionu Liverpoolu, rady miasta St Helens oraz Glass Futures, organizacji non-profit.

Zobacz również

Pięćdziesiąt najlepszych okien i drzwi w Polsce

Pięćdziesiąt najlepszych okien i drzwi w Polsce

Po kilkuletniej przerwie po raz szósty zostały wybrane najlepsze okna i drzwi w Polsce w konkursie TopTen Hacks 2022.

ML System notuje niemal 40-procentowy wzrost sprzedaży

ML System notuje niemal 40-procentowy wzrost sprzedaży

ML System podliczył wyniki za trzy kwartały bieżącego roku. Firma odnotowała wzrost wartości sprzedaży o 39 proc.

AGC: w Europie spada popyt na szkło

AGC: w Europie spada popyt na szkło

AGC podliczył wyniki za trzy kwartały. Spółka jednocześnie informuje, że popyt na szkło w Europie spada, co wymaga korekt w działalności.

1