4Buildings: ekologia wśród najważniejszych trendów w budownictwie

Autor: |Data publikacji:

Konferencja 4Buildings to nowe wydarzenie branży budowlanej w Polsce. W ciągu trzech dni omawiano najważniejsze trendy w budownictwie XXI wieku.

Branża budowlana odpowiada za połowę wydobywanych surowców i jedną trzecią emisji CO2. Produkuje także jedną trzecią odpadów w Europie. W ten sposób znacząco przyczynia się do negatywnych zmian klimatycznych. Pojawia się pilna potrzeba zatrzymania dalszej degradacji środowiska przez tę gałąź gospodarki.

Niedawno problemem tym zajmowano się podczas konferencji Projekt BMS w Łochowie, o czym pisaliśmy TUTAJ . Jeszcze więcej uwagi poświęcono mu w trakcie konferencji 4Buildings, która odbyła się w dniach 15-17 listopada w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. 

W inauguracyjnej dyskusji pod hasłem „Zero Waste” podkreślano, że ekologiczne powinno być całe życie budynku, od projektu i budowy, poprzez eksploatację, aż po ewentualną rozbiórkę. Jednym z ważnych celów dla architektów jest zatem tworzenie obiektów trwałych i uniwersalnych. Takich, które po latach użytkowania nie muszą być wyburzane, ale można je adaptować do zmiennych zastosowań.

Podczas pierwszego dnia konferencji, przeznaczonego dla profesjonalistów, odbyło się kilkanaście prelekcji i dyskusji w ramach czterech grup tematycznych. GoGreen dotyczyła odnawialnych źródeł energii, NoWaste – zrównoważonego budownictwa, InTech – nowych technologii, natomiast BeSmart podejmowała tematykę inteligentnych rozwiązań w budynkach. W panelach dyskusyjnych i prezentacjach wzięli udział szefowie firm budowlanych, deweloperzy, inwestorzy, architekci, przedstawiciele władz samorządowych oraz producenci rozwiązań dla budownictwa.

Na zakończenie pierwszego dnia imprezy odbyła się gala przyznania nagród w konkursie 4Buildings Awards 2019. Wyróżniono najciekawsze inwestycje, nowatorskie technologie oraz ludzi z wizją, w tym m.in. kompleks biurowy Business Garden Wrocław, sieć czujników monitorującą parametry izolacyjne budynków, szkło grzewcze Eglas (Glassolutions), drukarkę domów z betonu oraz elastyczne ogniwa fotowoltaiczne z perowskitu.

Zrównoważone budownictwo dla każdego

Kolejne dni miały formułę otwartą dla każdego, kto interesuje się zrównoważonym budownictwem, nowinkami i ekologicznymi trendami w budownictwie. Na 5 tys. mkw. przygotowano 70 ekspozycji, wystawy, strefy porad, warsztaty, stoiska konsultacyjne, strefę zieleni. Odbywały się także prezentacje projektów najlepszych domów w Polsce, wystąpienia znanych architektów oraz rozmowy z gwiazdami telewizyjnych programów dotyczących budownictwa.

Wśród wystawców były firmy zajmujące się energooszczędną stolarką: Internorm, Team Plast (marka Panoramah), Velux, Multiko, Finestre oraz RB Technika okienna. Poza tym dostawcy systemów inteligentnych: Ampio, Grenton i Nexwell oraz firma Winkhaus z elektronicznymi urządzeniami kontroli dostępu.

Karol Klos

Zobacz również

Veka sponsorem lokalnego sportu, Wiśniowski wspiera skoczka

Veka sponsorem lokalnego sportu, Wiśniowski wspiera skoczka

W ostatnim czasie kilka firm z naszej branży pochwaliło się wsparciem dla sportowców. Wiśniowskiego będziemy oglądać w Pucharze Świata w skokach narciarskich, a Veka będzie widoczna podczas meczów Pucharu Polski. Fakro kontynuuje współpracę z piłkarkami, a Lanko i Oknamix zaczyna z piłkarzami.

Producenci stolarki w rankingu „Najcenniejsze firmy rodzinne 2024”

Producenci stolarki w rankingu „Najcenniejsze firmy rodzinne 2024”

Producenci stolarki mają swoją reprezentację w tegorocznym rankingu najcenniejszych firm rodzinnych. Jego autorzy wyłonili laureatów spośród przedsiębiorstw w poszczególnych województwach.

CAL posadził kolejnych 10 tysięcy drzew

CAL posadził kolejnych 10 tysięcy drzew

W drugiej połowie października pracownicy CAL tradycyjnie posadzili kolejnych 10 tysięcy drzew. Akcja, którą rokrocznie prowadzi suwalski producent drzwi, doczekała już siódmej edycji. Partnerem wydarzenia było "Forum Branżowe".