235 mln okien czeka w Niemczech na wymianę!

Red.: |Data publikacji:

Dwie niemieckie organizacje branżowe przygotowały raport na temat oszczędzania energii poprzez wymianę stolarki. W opracowaniu przedstawiono aktualne dane dotyczące stanu okien w niemieckim budownictwie oraz korzyści energetycznych wypływających z nowoczesnej stolarki.

Związek Producentów Okien i Fasad (Verband Fenster+Fassade) oraz Federalny Związek Producentów Szkła Płaskiego (Bundesverband Flachglas) przygotowały raport pt. „Oszczędzanie więcej energii z nowymi oknami”. Z jego lektury wynika, że około 235 milionów jednostek okiennych w Niemczech kwalifikuje się do wymiany w celu poprawy bilansu energetycznego budynków.

U naszych zachodnich sąsiadów 11 milionów jednostek okiennych stanowią przestarzałe okna z pakietami jednoszybowymi (ich parametr Uw wynosi średnio 4,7). Okna skrzynkowe (Uw 2,4) to 39 milionów jednostek okiennych, z kolei aż 185 milionów jednostek okiennych stanowią okna z szybami bez powłoki niskoemisyjnej, czyli typu Thermofloat (Uw 2,7). Według twórców raportu wymiana tych okien na nowoczesną stolarkę przyniosłoby oszczędności na poziomie 53 miliardów kilowatogodzin i około 12,4 milionów ton CO2 w skali rocznej.

Jest to znaczna poprawa względem badań przeprowadzonych w 2016 roku. Jeszcze 5 lat temu okna z pakietami jednoszybowymi szacowano na 17 milionów jednostek okiennych. Okna skrzynkowe to 44 miliony jednostek okiennych w 2016 roku, z kolei okna z szybami bez powłoki niskoemisyjnej to 205 milionów jednostek okiennych.

Niemcy to eksportowy rynek numer jeden dla polskiej stolarki. W ubiegłym roku polscy producenci sprzedali na tym rynku  2,95 mln sztuk okien o wartości 649 mln euro. Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ.

Zobacz również

Sprzedaż okien w Niemczech zależy od landu

Sprzedaż okien w Niemczech zależy od landu

W całych Niemczech w 2023 roku sprzedano o 1,5 mln mniej jednostek okiennych. Jednak dwa kraje związkowe odnotowały wzrost.

Hydro: miniony rok był pełny wyzwań

Hydro: miniony rok był pełny wyzwań

W zakończonym właśnie roku Hydro odnotowało spadek przychodów ze sprzedaży, a także zysków. Na ten wynik wpłynął m.in. spadek cen aluminium.

Sprzedawcy okien: sytuacja się ustabilizowała, ale rynek jest trudny

Sprzedawcy okien: sytuacja się ustabilizowała, ale rynek jest trudny

Handlowcy widzą niewielką poprawę, jeśli chodzi o sprzedaż okien. Dużo klientów korzysta z dofinansowania z programu "Czyste Powietrze".

1