235 mln okien czeka w Niemczech na wymianę!

Red.: PG |Data publikacji: 2021-07-14

Dwie niemieckie organizacje branżowe przygotowały raport na temat oszczędzania energii poprzez wymianę stolarki. W opracowaniu przedstawiono aktualne dane dotyczące stanu okien w niemieckim budownictwie oraz korzyści energetycznych wypływających z nowoczesnej stolarki.

Związek Producentów Okien i Fasad (Verband Fenster+Fassade) oraz Federalny Związek Producentów Szkła Płaskiego (Bundesverband Flachglas) przygotowały raport pt. „Oszczędzanie więcej energii z nowymi oknami”. Z jego lektury wynika, że około 235 milionów jednostek okiennych w Niemczech kwalifikuje się do wymiany w celu poprawy bilansu energetycznego budynków.

U naszych zachodnich sąsiadów 11 milionów jednostek okiennych stanowią przestarzałe okna z pakietami jednoszybowymi (ich parametr Uw wynosi średnio 4,7). Okna skrzynkowe (Uw 2,4) to 39 milionów jednostek okiennych, z kolei aż 185 milionów jednostek okiennych stanowią okna z szybami bez powłoki niskoemisyjnej, czyli typu Thermofloat (Uw 2,7). Według twórców raportu wymiana tych okien na nowoczesną stolarkę przyniosłoby oszczędności na poziomie 53 miliardów kilowatogodzin i około 12,4 milionów ton CO2 w skali rocznej.

Jest to znaczna poprawa względem badań przeprowadzonych w 2016 roku. Jeszcze 5 lat temu okna z pakietami jednoszybowymi szacowano na 17 milionów jednostek okiennych. Okna skrzynkowe to 44 miliony jednostek okiennych w 2016 roku, z kolei okna z szybami bez powłoki niskoemisyjnej to 205 milionów jednostek okiennych.

Niemcy to eksportowy rynek numer jeden dla polskiej stolarki. W ubiegłym roku polscy producenci sprzedali na tym rynku  2,95 mln sztuk okien o wartości 649 mln euro. Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ.

Zobacz również

Firmy inwestują w automatyzację produkcji

Firmy inwestują w automatyzację produkcji

Lisec w sierpniu tego roku zebrał zamówienia o wartości 34,5 mln euro. Jest to najwyższy wynik w historii firmy. Wyniki są świetne m.in. dzięki klientom z Polski.

Zabraknie montażystów?

Zabraknie montażystów?

Ekipy montażowe nie narzekają na brak pracy, wzrost cen stolarki nie wpłynął negatywnie na popyt, nie spowodował przestojów, a kalendarze na najbliższy czas są zapełnione. Czy ekipy montażowe są przygotowane na wielką falę renowacji budynków?

Amex-Bączek z jednym z najlepszych okresów w historii firmy

Amex-Bączek z jednym z najlepszych okresów w historii firmy

Amex-Bączek odnotował kilkunastoporocentowy wzrost sprzedaży w pierwszym półroczu. Firma planuje także inwestycję w moce produkcyjne.

1