200 najdynamiczniejszych firm w branży

Red.: PG |Data publikacji: 2019-12-10

Jak polskie firmy z branży wykorzystały okres dobrej koniunktury w gospodarce europejskiej w latach 2013-2018? Centrum Analiz Branżowych przygotowało specjalną listę najdynamiczniej rozwijających się w tym okresie producentów i dostawców. Znajdzie się ona w jubileuszowym, dwusetnym numerze miesięcznika Forum Branżowe.

Analitycy z CAB wzięli pod uwagę wyniki 250 największych przedsiębiorstw, spośród których wyłonili pierwszą dwusetkę tych, które od 2013 r. urosły najmocniej. W gronie tym znalazło się po stu producentów i dostawców dla branży stolarki.

Okazuje się, że w 2013 roku całkowite obroty 200 najważniejszych firm z branży wyniosły 21,8 mld zł, a po pięciu latach były o 15 mld zł wyższe (wzrost o 69 proc.). Obroty setki największych dostawców zwiększyły się o 67 proc., a pierwszej setki producentów aż o 72 procent.

Tempo wzrostu największych firm było wyższe niż średnie całej branży. W 2018 r. największe polskie firmy wyprodukowały okna i drzwi za 15,9 mld zł, co było wynikiem o 61 proc. wyższym niż w 2013 roku. O tym jak dobry jest to wynik, niech świadczy porównanie względem średniej europejskiej w tym okresie, która wyniosła 13,9 proc. wzrostu (do 47,6 mld euro).

W ciągu ostatnich pięciu lat aż 53 firmy z branży stolarki podwoiły lub zwielokrotniły swoje obroty. Warto też wspomnieć, że cztery firmy odnotowały obroty o ponad 400 mln zł większe w 2018 r. w porównaniu do roku 2013.

Jak wygląda pierwsza trójka najdynamiczniejszych producentów okien? Na trzecim miejscu uplasował się Wikęd , którego dynamika wzrostu obrotów przekroczyła 315 proc. Na drugim miejscu są Eko-Okna z dynamiką na poziomie 329 proc. Liderem wśród producentów okien jest WnD, którego dynamika wzrostu obrotów przekroczyła 364 proc.  

Całe zestawienie 200 firm dostępne będzie w grudniowym numerze miesięcznika Forum Branżowe, Będzie to jubileuszowy, dwusetny numer gazety! Bardziej szczegółowe dane o ponad 250 firmach z branży dostępne jest w najnowszym raporcie CAB „TOP 250 producentów w Polsce”, w którym znajdziemy największe przedsiębiorstwa z ich obrotami, dynamiką sprzedaży, a także zyskiem netto, wskaźnikami rentowności sprzedaży, aktywów oraz kapitału własnego. Lista zawiera również specjalizację poszczególnych firm, ich dane adresowe oraz nazwę strony internetowej. Więcej na temat tej listy pisaliśmy TUTAJ.

 

Zobacz również

Wielkie zmiany w AIB

Wielkie zmiany w AIB

AIB w pierwszym półroczu otworzyło nową fabrykę, zmieniło logotyp i utworzyło nowa markę AIB+. Planuje także uruchomienie nowej linii.

SCM wyda 100 mln euro na badania

SCM wyda 100 mln euro na badania

SCM planuje wydać 100 mln euro na badania i rozwój. Połowę wydatków sfinansuje z linii kredytowej od Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

Polska z dużym wpływem na wyniki Grupy Schüco

Polska z dużym wpływem na wyniki Grupy Schüco

Grupa Schüco zamknęła rok 2020 z obrotami w wysokości 1,695 mld euro, co było nieznacznie gorszym wynikiem niż ten osiągnięty w 2019 roku. Okazuje się, że Polska odegrała kluczową rolę przy odnotowanych przez firmę wzrostach sprzedaży działu tworzyw sztucznych.

1