200 najdynamiczniejszych firm w branży

Red.: |Data publikacji:

Jak polskie firmy z branży wykorzystały okres dobrej koniunktury w gospodarce europejskiej w latach 2013-2018? Centrum Analiz Branżowych przygotowało specjalną listę najdynamiczniej rozwijających się w tym okresie producentów i dostawców. Znajdzie się ona w jubileuszowym, dwusetnym numerze miesięcznika Forum Branżowe.

Analitycy z CAB wzięli pod uwagę wyniki 250 największych przedsiębiorstw, spośród których wyłonili pierwszą dwusetkę tych, które od 2013 r. urosły najmocniej. W gronie tym znalazło się po stu producentów i dostawców dla branży stolarki.

Okazuje się, że w 2013 roku całkowite obroty 200 najważniejszych firm z branży wyniosły 21,8 mld zł, a po pięciu latach były o 15 mld zł wyższe (wzrost o 69 proc.). Obroty setki największych dostawców zwiększyły się o 67 proc., a pierwszej setki producentów aż o 72 procent.

Tempo wzrostu największych firm było wyższe niż średnie całej branży. W 2018 r. największe polskie firmy wyprodukowały okna i drzwi za 15,9 mld zł, co było wynikiem o 61 proc. wyższym niż w 2013 roku. O tym jak dobry jest to wynik, niech świadczy porównanie względem średniej europejskiej w tym okresie, która wyniosła 13,9 proc. wzrostu (do 47,6 mld euro).

W ciągu ostatnich pięciu lat aż 53 firmy z branży stolarki podwoiły lub zwielokrotniły swoje obroty. Warto też wspomnieć, że cztery firmy odnotowały obroty o ponad 400 mln zł większe w 2018 r. w porównaniu do roku 2013.

Jak wygląda pierwsza trójka najdynamiczniejszych producentów okien? Na trzecim miejscu uplasował się Wikęd , którego dynamika wzrostu obrotów przekroczyła 315 proc. Na drugim miejscu są Eko-Okna z dynamiką na poziomie 329 proc. Liderem wśród producentów okien jest WnD, którego dynamika wzrostu obrotów przekroczyła 364 proc.  

Całe zestawienie 200 firm dostępne będzie w grudniowym numerze miesięcznika Forum Branżowe, Będzie to jubileuszowy, dwusetny numer gazety! Bardziej szczegółowe dane o ponad 250 firmach z branży dostępne jest w najnowszym raporcie CAB „TOP 250 producentów w Polsce”, w którym znajdziemy największe przedsiębiorstwa z ich obrotami, dynamiką sprzedaży, a także zyskiem netto, wskaźnikami rentowności sprzedaży, aktywów oraz kapitału własnego. Lista zawiera również specjalizację poszczególnych firm, ich dane adresowe oraz nazwę strony internetowej. Więcej na temat tej listy pisaliśmy TUTAJ.

 

Zobacz również

Sprzedaż okien w Niemczech zależy od landu

Sprzedaż okien w Niemczech zależy od landu

W całych Niemczech w 2023 roku sprzedano o 1,5 mln mniej jednostek okiennych. Jednak dwa kraje związkowe odnotowały wzrost.

Hydro: miniony rok był pełny wyzwań

Hydro: miniony rok był pełny wyzwań

W zakończonym właśnie roku Hydro odnotowało spadek przychodów ze sprzedaży, a także zysków. Na ten wynik wpłynął m.in. spadek cen aluminium.

Sprzedawcy okien: sytuacja się ustabilizowała, ale rynek jest trudny

Sprzedawcy okien: sytuacja się ustabilizowała, ale rynek jest trudny

Handlowcy widzą niewielką poprawę, jeśli chodzi o sprzedaż okien. Dużo klientów korzysta z dofinansowania z programu "Czyste Powietrze".

1