Znakomity początek roku dla polskich producentów drzwi

Red.: PG |Data publikacji: 2021-08-04

Polscy producenci drzwi mają powody do zadowolenia. W pierwszych 5 miesiącach tego roku wyprodukowali znacznie więcej drzwi niż w ubiegłym roku. Znakomicie prezentował się też eksport.

Polskie firmy w okresie od stycznia do maja 2021 roku wyprodukowały 4,26 mln drzwi. Oznaczało to wzrost o blisko 18 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego. Gdyby porównać ten wynik do bardziej miarodajnego roku 2019 (brak zmiennej w postaci pandemii), to również mamy do czynienia ze wzrostami – wyniosły one ponad 7 proc.

Okazuje się, że siłą napędową branży drzwiowej był w tym czasie eksport, który odnotował znaczący wzrost. W ujęciu ilościowym sprzedaż zagraniczna polskich drzwi wzrosła aż o 34 proc. w porównaniu z 2020 rokiem. Jeszcze bardziej imponujące wzrosty odnotowano w przypadku drzwi drewnianych – wyniosły one aż 37,2 proc. (+31 proc. więcej w porównaniu z okresem styczeń-maj 2019). Drzwi drewniane stanowią w ujęciu ilościowym ok. ¾ polskiego rynku drzwi.

Więcej na temat polskiego rynku drzwi oraz sprzedaży zagranicznej można posłuchać w najnowszym odcinku podcastu „Plusy, minusy. Analizy branży stolarki”, który swoją premierę miał tradycyjnie w pierwszą środę miesiąca. Omawiane w tym odcinku dane pochodzą z najnowszego raportu Centrum Analiz Branżowych pt. „Rynek drzwi w Polsce. Edycja 2021”, który w tym miesiącu będzie miał swoją premierę.

Plusy, minusy #11 – eksport drzwi

 

Zobacz również

Roszady w branży maszynowej

Roszady w branży maszynowej

Biesse Group przejęła 100 proc. udziałów Forvet Costruzione Macchine Speciali. Wartość umowy to około 41 mln euro.

Mamy już 3 lata!

Mamy już 3 lata!

Serwis ForumBranzowe.com obchodzi dziś trzecie urodziny! Oficjalnie wystartowaliśmy podczas Ogólnopolskiego Forum Stolarki 2018 na PGE Narodowym. Jak rozwijał się w tym czasie nasz portal?

Największe firmy z branży na Podkarpaciu

Największe firmy z branży na Podkarpaciu

Złota Setka Firm Podkarpacia to zestawienie największych firm w regionie. Właśnie poznaliśmy przedsiębiorstwa, które dobrze poradziły sobie w 2020 r.

1