Zaawansowane prace nad szybą antywirusową

Red.: |Data publikacji:

Trwają prace nad stworzeniem szkła z powłoką antywirusową. Projekty rozwijają m.in. firma Pilkington i  Şişecam Group. Celem badań jest ograniczenia osadzania się wirusów na powierzchniach dotykowych, takich jak okna w autobusach lub drzwi w centrach handlowych.

Grupa NSG szuka nowych sposobów na ograniczenie COVID-19. Firma chce wesprzeć specjalistów z branży budowlanej w znalezieniu nowych sposobów zminimalizowania przenoszenia wirusów w budynkach i transporcie publicznym. Właśnie w tym celu analizuje badania nad produkcją szyb z powłoką antywirusową.

Zespół Grupy NSG bada, w jaki sposób powłoki mogą skutecznie zmniejszać rozwój wirusa na szklanej powierzchni. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) koronawirusy mogą żyć na różnych powierzchniach od dwóch godzin nawet do dziewięciu dni. Czas przeżycia wirusów uzależnione jest od wielu czynników, w tym od rodzaju powierzchni, temperatury, wilgotności i rodzaju szczepu wirusa.

Celem badań jest opracowanie szkła o właściwościach antywirusowych, które pozwoli kontrolować wirusy w przestrzeniach publicznych, takich jak centra handlowe, szpitale, domy opieki, szkoły czy transport publiczny. Istotnym punktem dla rozwoju badań będzie stworzenie bezpiecznych ekranów dotykowych.

Dr Neil McSporran, menedżer firmy NSG:

Ograniczenie przenoszenia wirusów będzie priorytetem dla projektantów budynków i wszelkiego rodzaju transportu oraz będą zarządzać nimi w nadchodzących latach, zwłaszcza do momentu znalezienia szczepionki na COVID-19. Ograniczenie infekcji na powierzchniach, na których żyje wirus, będzie ważną częścią strategii organizacji, które muszą dziś zmierzyć się z wirusem, i jego ograniczeniem. Szkło antywirusowe odegrałoby ważną rolę w ograniczeniu rozprzestrzeniania się wirusa – zmniejszając jego utrzymywanie się na różnego rodzaju powierzchniach dotykowych, takich jak wewnętrzne okna autobusu lub drzwi centrach handlowych.

Grupa NSG jako lider w obszarze produkcji szkła przeciwdrobnoustrojowego prowadziła zaawansowane badania jeszcze przed pandemią COVID-19. Pandemia wpłynęła na przyspieszenie prac nad nowymi rozwiązaniami.

Nad podobnym projektem pracuje firma Şişecam Group.  V-Block to koncepcja technologiczna,  której celem są powłoki uniemożliwiające osadzanie się i rozwój wirusów. Firma swoje rozwiązanie planuje w pierwszej kolejności wprowadzić na rodzimy rynek w Turcji, a następnie na rynek światowy. Rozwiązanie ma zostać opatentowane pod nazwą Antybakteryjna technologia V-Block. Rozwiązanie ma być podobnie, jak w Grupie NSG stosowane w szeroko rozumianej przestrzeni publicznej, w miejscach najbardziej narażonych na osadzanie się wirusów.

 

Zobacz również

Okno z hydrożelem zmniejszy nagrzewanie się domów

Okno z hydrożelem zmniejszy nagrzewanie się domów

Okno z szybą hydrożelową to jeden z najnowszych wynalazków w dziedzinie stolarki. Okazuje się, że jeśli chodzi o okna, to wciąż jest ogromne pole do innowacyjności.

Nadchodzi nowa era w produkcji szkła

Nadchodzi nowa era w produkcji szkła

Szkło może być produkowane w czysty, zielony sposób. Nowe szkło float zaprezentował właśnie Saint-Gobain, nad podobnym rozwiązaniem pracuje AGC.

Światło, energia i bezpieczeństwo pożarowe w jednym oknie stropowym

Światło, energia i bezpieczeństwo pożarowe w jednym oknie stropowym

Aluprof zaprezentował dachowy świetlik fotowoltaiczny, oparty na profilu MB-SR50N EI. Świetlik uzyskał klasyfikację odporności ogniowej REI30, co potwierdza najwyższą klasę technologiczną rozwiązania, które łączy w sobie funkcje bezpieczeństwa oraz fotowoltaiki bazującej na kropkach kwantowych.

1