Z europejskiego rynku budowlanego powiało delikatnym optymizmem

Red.: PG |Data publikacji: 2021-02-20

Europejska budowlanka była w ostatnim kwartale 2020 r. na minusie w porównaniu z IV kwartałem 2019 r. Również grudzień 2020 r. w zestawieniu z miesiącem wcześniejszym wypadł gorzej. Jednak spadki nie okazały się tak duże, jak we wcześniejszym okresie.  

Według pierwszych szacunków Eurostatu w grudniu 2020 r. w porównaniu z listopadem 2020 r. wartość produkcji budowlanej spadła o 3,7 proc. w strefie euro i o 3,3 proc. w całej Unii Europejskiej. Porównując grudzień 2020 do grudnia 2019 r. wartość produkcji budowlanej spadła o 2,3 proc. w strefie euro oraz o 2,1 proc. w UE. Średnioroczna produkcja w budownictwie w 2020 r. w porównaniu z 2019 r. spadła z kolei o 5,7 proc. w strefie euro i o 5,0 proc. w UE. Z kolei produkcja budowlana w wybranych krajach związana z budownictwem kubaturowym w IV kwartale.

W budownictwie w grudniu 2020 r., w porównaniu z miesiącem wcześniejszym również odnotowano spadki, zarówno w strefie euro (-3,8 proc.), jak i w UE (-3,3 proc.). Spośród państw członkowskich, dla których dostępne są dane, największe spadki produkcji w budownictwie odnotowano w Słowenii (-13,1 proc.), Francji (-8,6 proc.) i Niemczech (-3,2 proc.). Wzrosty obserwowano na Słowacji (+ 9,1 proc.), Rumunii (+ 2,2 proc.), Polsce (+ 1,9 proc.) i Hiszpanii (+ 1,8 proc.).

Porównując produkcję w sektorze budowlanym w IV kwartale 2020 r. do analogicznego okresu w roku wcześniejszym tylko w 5 krajach (dla których dostępne są dane) odnotowano wzrosty. Największe z nich zaliczyła Rumunia (+12,6 proc.), następnie była Słowenia (+7,3 proc.), Litwa (+3,4 proc), Niemcy (+3,1 proc.), Łotwa (+2 proc.), Holandia (0,5 proc.). W Polsce odnotowano w tym okresie spadek o 3,7 proc.

Według Maksymiliana Mirosa z Centrum Analiz Branżowych dane te mogą być dobrą informacją dla branży stolarki:

W ostatnim kwartale 2020 roku wartość produkcji budowlanej w Europie także zmalała w porównaniu z czwartym kwartałem 2019 roku, ale spadek był niższy niż w poprzednich kwartałach. To dobry znak dla polskiej branży stolarki, która aktywnie działa niemal we wszystkich europejskich krajach. Chyba można zaryzykować stwierdzenie, że europejska branża budowlana wyszła z pandemii obronną ręką. Oczywiście nie wszystkie kraje poradziły sobie równie dobrze, a nas najbardziej powinien cieszyć minimalny spadek w Polsce oraz wzrost na rynku niemieckim.

Analityk CAB studzi jednak nadmierny optymizm:

Oczywiście miejmy świadomość, że wyhamowanie wdrażania nowych inwestycji, zwłaszcza w budownictwie komercyjnym niemieszkalnym będzie odczuwalne dla naszej branży z pewnym opóźnieniem. Najpewniej w 2021 roku.

 

 

Zobacz również

Fimtec wyśle do Kornic nową generację maszyn

Fimtec wyśle do Kornic nową generację maszyn

Jak poinformowali nas przedstawiciele Fimtec Polska, firma podpisała kontrakt na dostarczenie do Eko-Okien pięciu robotów najnowszej generacji. Dostawca maszyn do produkcji stolarki i obróbki stali zalicza ubiegły rok do udanych pod względem przychodów.

Belgia ważnym rynkiem eksportowym polskiej stolarki

Belgia ważnym rynkiem eksportowym polskiej stolarki

Belgia jest czwartym co do wielkości rynkiem eksportowym dla polskiej stolarki. Jakie produkty są tutaj popularne? Jak tutejszy rynek radził sobie w pandemicznym 2020 roku? Dlaczego błędem jest wrzucanie rynków Beneluksu do jednego worka? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w szóstym odcinku podcastu “Plusy, minusy. Analizy branży stolarki”.

Ruszyła platforma e-budownictwo do składania formularzy online

Ruszyła platforma e-budownictwo do składania formularzy online

Ruszyła właśnie platforma e-budownictwo, za pomocą której można złożyć elektronicznie  dokumenty związane z pracami budowlanymi.

1