Wzrosty rynkowe po I półroczu 2021

Red.: |Data publikacji:

Informacje statystyczne GUS po I półroczu br. potwierdzają powszechne doświadczenie branży stolarki o większej niż w ub. roku produkcji okien i drzwi. Wśród największych przedsiębiorstw tej branży widać wzrosty we wszystkich grupach poza oknami z aluminium.

Wstępne wyniki produkcji po sześciu miesiącach obecnego sezonu zebrano wśród firm zatrudniających powyżej 50 osób. Stąd nie są to informacje ostateczne, a niekiedy wręcz znacząco odmienne od tych ostatecznych. Wyraźnie to widać na przykładzie produkcji okien aluminiowych, która rozwija się dość mocno, a we wstępnych wynikach GUS widnieje informacja o 11-proc. spadku produkcji tych wyrobów. Co prawda czerwiec przyniósł niemal 15-proc. wzrost w tej grupie, ale i tak była to ilość o 20 proc. niższa niż w czerwcu 2020. Powodem takiego stanu rzeczy może być fakt, że okna aluminiowe wytwarzane są w większości w mniejszych zakładach, zatrudniających mniej niż 50 pracowników. Po uwzględnieniu ich wyników produkcyjnych, co nastąpi zapewne dopiero jesienią, spodziewać się można znacznie bardziej pozytywnych informacji.

W okresie I półrocza wyprodukowano o 13 proc. więcej tarcicy, w tym o 15 proc. wyższa była podaż tarcicy iglastej, a o 4,6 proc. niższa tarcicy liściastej. Produkcja obydwu rodzajów tarcicy była w czerwcu br. o kilka procent niższa niż miesiąc wcześniej. Niższa niż w maju była również produkcja szkła float (o niemal 8 proc.), choć w ciągu 6 miesięcy wyprodukowano o 27,5 proc. więcej tego szkła niż w I półroczu 2020 roku. Więcej i to o 8,6 proc. było również zespoleń jednokomorowych do okien fasad, a produkcja zespoleń dwukomorowych była w tym roku wyższa aż o 19,3 proc.

Wyższa niż rok wcześniej była też produkcja okien i drzwi. Duże przedsiębiorstwa wyprodukowały w I półroczu br. o 16,7 proc. więcej okien tworzywowych, o 13 proc. więcej okien drewnianych, ale też, o czym wspomnieliśmy wcześniej, o 11 proc. mniej okien aluminiowych. Podobnie wyglądała sytuacja na rynku drzwi, gdzie drzwi drewnianych wytworzono o 16,6 proc. więcej niż w I półroczu 2020. O 5,3 proc. więcej niż w analogicznym okresie roku 2020 wyprodukowano drzwi stalowych, o 8,4 proc. więcej drzwi aluminiowych, ale też o aż 22,3 proc. więcej drzwi tworzywowych. Informacje te zgodne są z odczuciami producentów okien i drzwi obserwujących wzmożone zainteresowanie ich produktami. Warto jednak pamiętać, że dane te są porównywane do najgorszego chyba w ostatnim dziesięcioleciu I półrocza 2020 roku, kiedy to zdarzyły się miesiące, że produkcja niektórych wyrobów spadła o 30-40 proc. Na ostateczne wyniki I półrocza przyjdzie nam jeszcze zaczekać, ale już dzisiaj zapewne warto skorzystać z aktualnych informacji zawartych w raportach i biuletynach CAB. Już na sierpień zapowiedziana została tu premiera dorocznego raportu „Rynek drzwi w Polsce” – polecamy.

Zobacz również

Kraje unijne mogą więcej – nowa dyrektywa EPBD

Kraje unijne mogą więcej – nowa dyrektywa EPBD

Rada Unii Europejskiej ostatecznie zatwierdziła 12 kwietnia nową wersję dyrektywy w sprawie efektywności energetycznej budynków (EPBD).

Okno-Pol, Yawal i Krispol z nowymi showroomami

Okno-Pol, Yawal i Krispol z nowymi showroomami

Branża informuje o otwarciach kolejnych showroomów, tym razem są to Yawal, Okno-Pol i Krispol, którzy w SoMe pochwalili się nowymi salonami.

Napędy do stolarki i osłon pod kontrolą Unii Europejskiej

Napędy do stolarki i osłon pod kontrolą Unii Europejskiej

Unia Europejska podejmuje kolejne działania związane z energooszczędnością budynków. Już od 9 maja 2025 r. wejdzie z życie odpowiednie rozporządzenie.

1