Wzrost przychodów branży budowlanej w Niemczech

Red.: |Data publikacji:

Jak wynika z danych Federalnego Urzędu Statystycznego w Niemczech, branża budowlana odnotowała 11-proc. wzrost przychodów w lipcu w porównaniu z czerwcem. Badanie Instytutu Pastela pokazuje z kolei, że w Niemczech brakuje tanich mieszkań na wynajem.

Niemal wszystkie gałęzie budownictwa odnotowały wzrosty przychodów w lipcu. Największy był w przypadku firm zajmujących się rozbiórkami i pracami przygotowawczymi (+23,5 proc). Najniższy był w przypadku budownictwa drogowego i kolejowego (+5,9 proc.).

Jak wynika ze statystyk, w I półroczu 2020 r. nie można było zaobserwować znaczących skutków pandemii koronawirusa na sprzedaż i zatrudnienie w budownictwie. W pierwszych sześciu miesiącach 2020 roku sprzedaż wzrosła o 6,5 proc. w porównaniu do tego samego okresu poprzedniego roku.

Niedawno informowaliśmy, że w czerwcu 2020 roku w Niemczech wydano pozwolenie na budowę 34 300 mieszkań. Według danych Federalnego Urzędu Statystycznego, to o 22,4 proc. więcej niż w czerwcu poprzedniego roku (szczegóły). Najnowsze dane są zatem potwierdzeniem dobrej koniunktury na rynku budowlanym w Niemczech.  

Z kolei według badania przeprowadzonego przez Instytut Pestela na zlecenie Przemysłowego Związku Zawodowego Budownictwo-Rolnictwo-Środowisko, w Niemczech potrzeba obecnie ponad 8,5 mln tanich mieszkań na wynajem. To znacznie więcej niż oferuje obecnie rynek mieszkaniowy, na którym jest zaledwie 1,2 miliona mieszkań socjalnych.

W ciągu dekady liczba osób całkowicie zależnych od mieszkań z niskim i przystępnym czynszem dramatycznie wzrosła o blisko 1,3 mln. Dlatego władze wspomnianego związku apelują do rządu federalnego, krajów związkowych oraz gmin, by te zmieniły kurs polityki budownictwa mieszkaniowego i postawiły na masową budowę mieszkań. Taka informacja może cieszyć w kontekście bardzo dużego eksportu polskiej stolarki do naszego zachodniego sąsiada.

Zobacz również

ML System z prawie 300-procentowym wzrostem eksportu

ML System z prawie 300-procentowym wzrostem eksportu

Grupa ML System opublikowała dane finansowe za rok 2023. W tym czasie wielokrotnie zwiększył się eksport. Natomiast zarówno przychody ze sprzedaży, jak i zysk brutto oraz EBIDTA zmalały.

Niemiecki producent maszyn poszerza portfolio po przejęciu

Niemiecki producent maszyn poszerza portfolio po przejęciu

Weinig z siedzibą w Tauberbischofsheim (Niemcy), zawarł umowę z firmą Stähle-Hess, mieszczącą się w Reutlingen (Niemcy). Dzięki niej producent maszyn do obróbki drewna poszerza swoje portfolio produktów.

BRK Windows i Sonarol rozbudowują parki maszynowe

BRK Windows i Sonarol rozbudowują parki maszynowe

Prez-Met dostarcza od wielu miesięcy nowe maszyny do BRK Windows na Pomorzu. Firma także dostarcza maszyny do Sonarolu.

1