Wzrost przychodów branży budowlanej w Niemczech

Red.: PG |Data publikacji: 2020-09-13

Jak wynika z danych Federalnego Urzędu Statystycznego w Niemczech, branża budowlana odnotowała 11-proc. wzrost przychodów w lipcu w porównaniu z czerwcem. Badanie Instytutu Pastela pokazuje z kolei, że w Niemczech brakuje tanich mieszkań na wynajem.

Niemal wszystkie gałęzie budownictwa odnotowały wzrosty przychodów w lipcu. Największy był w przypadku firm zajmujących się rozbiórkami i pracami przygotowawczymi (+23,5 proc). Najniższy był w przypadku budownictwa drogowego i kolejowego (+5,9 proc.).

Jak wynika ze statystyk, w I półroczu 2020 r. nie można było zaobserwować znaczących skutków pandemii koronawirusa na sprzedaż i zatrudnienie w budownictwie. W pierwszych sześciu miesiącach 2020 roku sprzedaż wzrosła o 6,5 proc. w porównaniu do tego samego okresu poprzedniego roku.

Niedawno informowaliśmy, że w czerwcu 2020 roku w Niemczech wydano pozwolenie na budowę 34 300 mieszkań. Według danych Federalnego Urzędu Statystycznego, to o 22,4 proc. więcej niż w czerwcu poprzedniego roku (szczegóły). Najnowsze dane są zatem potwierdzeniem dobrej koniunktury na rynku budowlanym w Niemczech.  

Z kolei według badania przeprowadzonego przez Instytut Pestela na zlecenie Przemysłowego Związku Zawodowego Budownictwo-Rolnictwo-Środowisko, w Niemczech potrzeba obecnie ponad 8,5 mln tanich mieszkań na wynajem. To znacznie więcej niż oferuje obecnie rynek mieszkaniowy, na którym jest zaledwie 1,2 miliona mieszkań socjalnych.

W ciągu dekady liczba osób całkowicie zależnych od mieszkań z niskim i przystępnym czynszem dramatycznie wzrosła o blisko 1,3 mln. Dlatego władze wspomnianego związku apelują do rządu federalnego, krajów związkowych oraz gmin, by te zmieniły kurs polityki budownictwa mieszkaniowego i postawiły na masową budowę mieszkań. Taka informacja może cieszyć w kontekście bardzo dużego eksportu polskiej stolarki do naszego zachodniego sąsiada.

Zobacz również

Bądź aktywny komunikacyjnie z naszymi mediami

Bądź aktywny komunikacyjnie z naszymi mediami

Forum Branżowe nie zwalnia tempa i namawia do firmowej aktywności również na jesień. W tym okresie warto zwrócić uwagę na coraz popularniejsze formy multimedialne, takie jak webinaria, podcasty oraz uzupełniający treści naszego miesięcznika serwis internetowy.

Schmalz przeprowadza się na swoje

Schmalz przeprowadza się na swoje

Schmalz przenosi się do własnego budynku, który znajduje się w Komornikach pod Poznaniem. Oficjalne otwarcie nowej siedziby odbędzie się jednak dopiero wiosną przyszłego roku.

Hensfort z sukcesami eksportowymi

Hensfort z sukcesami eksportowymi

Przemyski producent stolarki Hensfort może zaliczyć ostatnie miesiące do bardzo udanych pod względem eksportu. Firma na niektórych rynkach odnotowała rekordowe wzrosty, a już w październiku jej najnowszy system Elegant zadebiutuje na rynku amerykańskim.

1