Rynek drzwi w Austrii odnotowuje w ostatnim czasie spadki. Dotyczy to zarówno drzwi do mieszkań, jak i wejściowych.
Producenci drzwi wejściowych na minusie
Rynek drzwi wejściowych w Austrii nadal znajduje się w trudnej sytuacji, pomimo rządowej inicjatywy restrukturyzacyjnej. Świadczą o tym aktualne dane z badania rynku przeprowadzonego przez Branchenradar. Spadki w tym segmencie stolarki mają miejsce już od kilku lat. W 2022 r. nastąpił wzrost rok do roku o 3 proc. Sprzedaż w cenach produkcji wyniosła 151,3 mln euro. W kolejnych okresach na austriackim rynku zagościły spadki. W roku 2023 było to -12,1 proc. i kwota 133 mln euro. Rynek również znacząco się skurczył w 2024 roku. Przychody producentów spadły o 5,3 proc. i osiągnęły wartość 126 mln euro, mimo że ceny sprzedaży wzrosły średnio o ponad trzy procent.
Według analityków z Brancheradar główną przyczyną spadku była wyjątkowo niekorzystna sytuacja, jeśli chodzi o budowę domów jedno- i dwurodzinnych. W porównaniu z 2023 rokiem sprzedaż spadła aż o 17 procent. Jak podają w raporcie: „W przeciwieństwie do okien, federalne i stanowe inicjatywy renowacyjne nie przyniosły żadnego efektu. Podczas gdy sprzedaż na rynku renowacji okien wzrosła o 6 proc., wymieniono niemal o 2 proc. procent mniej drzwi wejściowych niż w roku poprzednim”.
Rynek drzwi mieszkaniowych notuje kolejne spadki
Rynek drzwi w Austrii kolejny rok z rzędu odczuwa skutki osłabienia w segmencie budownictwa mieszkaniowego. Niekorzystna sytuacja dotyczy nie tylko nowego budownictwa, ale też renowacji. Jak podaje Branchenradar ostatnim rokiem, kiedy odnotowano dodatnią wartość był 2022 r. Wówczas nastąpił wzrost o 8,4 proc. rok do roku. Oznaczało to w cenach produkcji kwotę 89,1 mln euro. Spadek pojawił się już w kolejnym roku – 2023. Uzyskana wtedy wartość to 85,7 mln, co było -3,8 proc. , co dla producentów. W ub. roku przychody producentów drzwi mieszkaniowych zmniejszyły się o 15,6 proc. r/r. Osiągnęły tym samym łączną kwotę 72,3 mln euro.
Prawie 8,7 mln z tej kwoty przypada na nowe budownictwo, czyli o 16,5 proc. mniej w porównaniu z rokiem poprzednim. W przypadku rynku remontów spadek wyniósł 14,3 proc.
Zobacz również
Internorm z dwucyfrowym spadkiem sprzedaży w roku 2024
Raport finansowy spółki Internorm wskazuje spadek sprzedaży w 2024 r. Jest to konsekwencja trwającej trudnej sytuacji gospodarczej w Europie. Rok 2023 zamknął się bowiem dla firmy niewielkim (1 proc.), ale jednak wzrostem.
Deceuninck przedstawił raport finansowy za rok 2024
Raport finansowy Grupy Deceuninck wskazuje na spadek sprzedaży. Pomimo to w roku 2024 zysk netto wzrósł.
Hella opublikowała raport finansowy za 2024 r.
Raport finansowy opublikowany przez firmę Hella prezentuje wyniki osiągnięte w roku 2024. Producent systemów przeciwsłonecznych przekroczył wielkość sprzedaży sprzed pandemii COVID.