Wymiana drzwi, bram i okien z wyższą dotacją?

Red.: MR |Data publikacji: 2021-07-01

Od 1 lipca wchodzą zmiany w programie Czyste Powietrze.  Czy wpłyną one korzystnie na branżę stolarki?

Program Czyste Powietrze przechodzi kolejną modyfikację. Tym razem NFOŚiGW informuje, że przede wszystkim zwiększone zostały progi dochodowe w przypadku beneficjentów, którzy spełniają warunki do podwyższonego dofinansowania – dotacja wynosi do 37 tys. zł. W przypadku gospodarstw jednoosobowych próg wynosi 2189 zł miesięcznego dochodu na osobę, a w przypadku gospodarstw wieloosobowych to kwota 1564 zł.

Beneficjenci uprawnieni do podwyższonego dofinansowania w ramach programu mogą przede wszystkim wymienić źródła ciepła na bardziej efektywne, a także dodatkowo kupić i zamontować przegrody budowlane – okna, drzwi zewnętrzne i bramy garażowe. Do prac zalicza się również koszt demontażu starej stolarki.

Ci beneficjenci, którzy korzystają z podwyższonego poziomu dofinansowania,  mogą otrzymać zwrot kosztów wymiany okien maksymalnie do 60 proc. poniesionych kosztów, a kwota dotacji nie może przekraczać 420 zł za mkw. W przypadku drzwi zewnętrznych również beneficjent otrzyma dotację maksymalnie do 60 proc. poniesionych kosztów oraz do wysokości 1200 zł za mkw.

Natomiast osoby uprawnione do podstawowego dofinansowania otrzymają maksymalną dotację w wysokości do 30 proc. kosztów wymiany okien i do kwoty 2110 zł za mkw. Jeśli chodzi o drzwi, to również można otrzymać zwrot maksymalnie 30 proc. kosztów i do wysokości 600 zł za mkw.

Przypomnijmy, że związek POID postulował o wydzielenie drzwi i bram jako oddzielnych kategorii. Pisaliśmy o tym TUTAJ. Ponadto organizacja zwróciła się z prośbą o podniesienie maksymalnej kwoty dofinansowania z 600 zł do 900 zł za mkw. W zmienionym od 1 lipca załączniku z kosztami kwalifikowanymi dla osób uprawnionych do podstawowego dofinansowania niestety nadal maksymalna kwota zwrotu to nadal 600 zł za mkw. Jednocześnie drzwi zewnętrzne i bramy wciąż traktowane są jako jedna kategoria. Pod hasłem stolarka drzwiowa urzędnicy wpisali: Zakup/montaż stolarki drzwiowej w tym drzwi zewnętrzne, drzwi/bramy garażowe.

Zobacz również

Kolejna inwestycja Erkado w Radomiu

Kolejna inwestycja Erkado w Radomiu

Otrzymaliśmy właśnie informację o starcie nowej inwestycji tej firmy pod Radomiem. W Wośnikach ruszyła budowa budynku magazynowego wraz zapleczem technicznym dla radomskiej fabryki Erkado.

Niemiecki rynek drzwi wewnętrznych urósł i rosnąć będzie

Niemiecki rynek drzwi wewnętrznych urósł i rosnąć będzie

Rynek drzwi wewnętrznych w Niemczech znacznie wzrósł w ubiegłym roku. Jednak według danych Branchenradar.com, wzrosty pochodziły wyłącznie z sektora mieszkaniowego. Ten rok będzie jeszcze lepszy.

Wielka wymiana stolarki we Włoszech

Wielka wymiana stolarki we Włoszech

Włosi planują do końca roku duża wymianę okien i drzwi. Około 20 na 100 Włochów planuje przeprowadzić wymianę stolarki w swoich domach.

1