Włosi również przygotowują się na wielką falę renowacji

Red.: |Data publikacji:

Ostatnio często informujemy o kolejnych inwestycjach polskich firm z branży stolarki w moce produkcyjne. Okazuje się, że również na innych rynkach producenci rozbudowują swoje fabryki, by zaspokoić rosnący popyt na stolarkę w Europie, w tym lider rynku włoskiego.

Finstral, największy włoski producent stolarki, planuje znacznie zwiększyć swoje moce produkcyjne w zakładzie w Oppeano niedaleko Werony. Według firmy nowa linia do produkcji szyb zespolonych będzie należała do najnowocześniejszych i najbardziej zrównoważonych. Zakupiona będzie również nowa linia do produkcji okien. Inwestycja wyniesie około 20 milionów euro.

Florian Oberrauch, wiceprezes zarządu Finstral:

Zwiększamy nasze moce produkcyjne, pnieważ popyt na produkty Finstral stale rośnie. Teraz najwięcej inwestujemy w fabrykę Oppeano. Od 2008 roku pracuje tu bardzo zaangażowany 100-osobowy zespół. Bardzo optymistycznie jesteśmy nastawieni do faktu, że możemy teraz pozyskać kolejnych 50-60 pracowników z regionu.

W ramach inwestycji budowana jest nowa hala, a celem firmy jest stworzenie tam najnowocześniejszej i najbardziej zrównoważonej linii do produkcji szyb zespolonych w Europie. Finstral chce wykorzystać wydajne procesy produkcyjne i algorytmy optymalizacyjne, aby zużycie energii i materiałów było tam jeszcze niższe niż w zakładach w Scurelle i niemieckim Gochsheim. Firma stawia też na fotowoltaikę i pompy ciepła. Nowa linia do produkcji okien zostanie z kolei zainstalowana na wolnych powierzchniach w istniejących już halach.

Finstral to nie tylko największy producent stolarki we Włoszech, ale też w Europie Południowej. Przychody firmy wyniosły w 2020 roku ok 185 mln euro. Nowe inwestycje to dowód na to, że nie tylko w Polsce, ale również w innych krajach producenci chcą przygotować się na rosnący popyt na okna i drzwi. Ten będzie rósł w powodu nadchodzącej w Unii Europejskiej fali termomodernizacji budynków, która jest istotną częścią Europejskiego Zielonego Ładu.  Przypomnijmy, że Włochy są trzecim największym importerem polskiej stolarki za Francją i przede wszystkim Niemcami.

O fali renowacji oraz o programach wsparcia wymiany stolarki w Europie usłyszymy więcej podczas nadchodzącego Ogólnopolskiego Forum Stolarki Online Jesień 2021, które odbędzie się w dniach 16-17 listopada 2021 roku. Wśród prelegentów znajdzie się też ekspert od runku włoskiego, który opowie o tamtejszych programach dofinansowywania wymiany okien i drzwi. Rejestracja na OFS TUTAJ.

 

Zobacz również

Najwięksi producenci stolarki w USA

Najwięksi producenci stolarki w USA

W tym sezonie polska branża stolarki znacznie poprawiła swoje wyniki eksportowe na amerykańskim rynku, a ten ma ogromny potencjał. Może o tym świadczyć liczny „klub miliarderów” wśród tamtejszych producentów.

Dobre półrocze w Fart Produkt

Dobre półrocze w Fart Produkt

Fart Produkt minione półrocze zalicza do udanych. Dobre wyniki udało się osiągnąć m.in. dzięki wprowadzeniu nowych produktów do oferty.

Małkowski-Martech wycofuje się z NewConnect

Małkowski-Martech wycofuje się z NewConnect

Małkowski-Martech podsumował wyniki za drugi kwartał. Spółka odnotowała wzrost wartości przychodów, wyższe są także koszty. Podjęła też kroki, by wycofać się z rynku NewConnect.

1