Wielka Brytania nadal trudnym rynkiem dla polskich producentów stolarki

Red.: |Data publikacji:

Choć Wielka Brytania to bardzo duży rynek, polscy producenci od lat nie potrafią osiągać tam sprzedaży godnej światowego lidera eksportu stolarki z PCW. Ten sezon również nie zapowiada przełomu.

Choć Polska jest światowym liderem eksportu stolarki z tworzyw sztucznych, nasz udział w sprzedaży w Wielkiej Brytanii jest niewielki. Lepiej radzi sobie rodzima stolarka drewniana, choć i tu trudno mówić o wielkim sukcesie eksportowym. Czy to oznacza, że Brytyjczycy nie są przekonani do okien i drzwi z PCW? Wręcz przeciwnie. Jak podano w nowym odcinku podcastu „Plusy, minusy. Analizy branży stolarki”, tamtejszy rynek stolarki z PCW jest wart niemal 3 mld euro, a Wielka Brytania to drugi największy producent okien i drzwi w Europie (w 2020 roku udział w europejskim rynku wyniósł 16 proc.

Co prawda w ostatnich latach rynek stolarki z PCW w Wielkiej Brytanii przechodził kryzys związany z brexitem, ale sezon 2021 zakończył się spektakularnymi wzrostami na poziomie 30 proc. Wartość produkcji stolarki z PCW wzrosła bowiem z 2,24 mld euro do ponad 2,9 mld euro. Co ciekawe, brytyjscy producenci skupiają się przede wszystkim na rynku krajowym, ponieważ eksport wyniósł w ubiegłym roku zaledwie 63 mln euro.

I choć mówimy o rynku wartym niemal 3 mld euro, eksport polskich okien i drzwi z PCW do tego kraju wyniósł w 2021 roku zaledwie 9 mln euro, co plasuje nas na 5. miejscu wśród eksporterów stolarki do Wielkiej Brytanii. Pierwsza trójka to państwa… azjatyckie! Po pierwszych 5 miesiącach tego roku sprzedaż polskich produktów była co prawda na kilkunastoprocentowym plusie, ale od kwietnia notowane są coraz wyższe spadki. Może się zatem okazać, że w sezonie 2022 nie uda nam się nawet utrzymać ubiegłorocznej sprzedaży okien i drzwi na Wyspach.

Dlaczego nie potrafimy przebić się na tamtejszym rynku? Odpowiedź na to pytanie padnie z pewnością podczas Ogólnopolskiego Forum Stolarki 2022. Wydarzenie odbędzie się w dniach 18-19 października w Ożarowie Mazowieckim (agenda, szczegóły oraz bilety dostępne są na stronie cab-badania.pl). Będą tam omawiane rynki, na których polscy producenci stolarki nie są aż nadto aktywni, a mogliby liczyć na nich na duże wzrosty sprzedaży. Wśród omawianych rynków będą między innymi rynek brytyjski, amerykański oraz ukraiński.

Więcej na temat eksportu do Wielkiej Brytanii oraz szansach na zaistnienie polskich producentów w Ukrainie podczas powojennej odbudowy tego kraju usłyszą Państwo w 24. odcinku podcastu „Plusy, minusy. Analizy branży stolarki”, który swoją premierę miał 14 września, czyli tradycyjnie w drugą środę miesiąca. Zachęcamy do wysłuchania:

Plusy, minusy #24 – Czy Wielka Brytania to eksportowa szansa polskiej stolarki?

Polecamy również poprzednie odcinku naszego podcastu, w którym znajdą Państwo bogatą wiedzę o rynku stolarki:

Zobacz również

Defor otworzył nowy magazyn i laboratorium

Defor otworzył nowy magazyn i laboratorium

Defor oficjalnie otworzył w połowie stycznia nowy magazyn i nowe laboratorium. Budowa i wyposażenie obiektów trwało 19 miesięcy.

Paneldoor zwiększył moce produkcyjne

Paneldoor zwiększył moce produkcyjne

Paneldoor podliczył, że w 2022 r. firma zwiększyła produkcję o 13 proc. Udało się to m.in. dzięki większym mocom produkcyjnym.

To nie był zły sezon

To nie był zły sezon

Nastroje w branży nie są wcale złe, bo kolejne podwyżki cen uratowały wyniki finansowe. Nawet producenci drzwi drewnianych informują, że w swoich bilansach odnotują na koniec roku jednocyfrowe wzrosty przychodów.

1