Większe wsparcie finansowe na wymianę stolarki

Red.: |Data publikacji:

Realizacja Europejskiego Zielonego Ładu przyniesie nam dodatkowe fundusze na termomodernizację budynków. O tym, jak mają w praktyce wyglądać programy wsparcia m.in. na wymianę stolarki, opowiedziała ekspertka z inicjatywy Fala Renowacji podczas jesiennego OFS. Zobacz wideo.

Opublikowany w 2020 roku Europejski Zielony Ład to plan Komisji Europejskiej zakładający, że do 2050 roku Europa będzie pierwszym kontynentem neutralnym klimatycznie. Niezbędna do jego osiągnięcia może się okazać masowa wymiana stolarki, ponieważ odpowiadają one za znaczną część emisji CO2. Według Unii Europejskiej na Starym Kontynencie około 130 mln budynków odpowiada za 40 procent zużycia energii oraz 36 procent emisji gazów cieplarnianych. Byłoby to otwarciem niespotykanych dotąd szans rozwojowych dla branży stolarki.

Jak szacuje Centrum Analiz Branżowych, europejska fala renowacji może w praktyce oznaczać wymianę nawet 200 mln okien rocznie! Wielka fala renowacji oznacza uruchomienie w całej Unii Europejskiej szeregu programów, które mają na celu dofinansowywanie termomodernizacji budynków, więc również wymiany stolarki. Ten temat zdominował pierwszy dzień Ogólnopolskiego Forum Stolarki Online Jesień 2021.

O szczegółach krajowych programów opowiadała Agnieszka Stawiarska z inicjatywy Fala Renowacji. Choć w naszym kraju czekamy jeszcze na przyjęcie Krajowego Planu Odbudowy (KPO) przez Komisję Europejską, znamy już jego szczegóły. Część funduszy z KPO  zostanie skierowanych jeszcze do największego programu Czyste Powietrze. Zapowiadana jest jednak jego reforma, która ma przynieść rozszerzenie katalogu beneficjentów m.in. o budynki wielolokalowe (prowadzone są obecnie programy pilotażowe w kilku województwach).

Nową inicjatywą ma być renowacja szkół (choć nie ma jeszcze do KPO aktów wykonawczych, można przypuszczać, ze za realizację programu odpowiadać będzie Fundusz Termomodernizacji i Remontów). Kolejną grupą budynków przewidzianą do kompleksowej renowacji mają być domy kultury oraz biblioteki (jednostką wdrażającą ma być w tym przypadku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Kulturowego). Obecnie powstają również programy regionalne, do których trafi aż 40 proc. funduszu spójności. Są one przygotowywane w każdym z województw.

Szczegóły na ten temat w wystąpieniu specjalistki z inicjatywy Fala Renowacji z Ogólnopolskiego Forum Stolarki Online Jesień 2021:

 

 

Zobacz również

Sprzedaż okien w Niemczech zależy od landu

Sprzedaż okien w Niemczech zależy od landu

W całych Niemczech w 2023 roku sprzedano o 1,5 mln mniej jednostek okiennych. Jednak dwa kraje związkowe odnotowały wzrost.

Hydro: miniony rok był pełny wyzwań

Hydro: miniony rok był pełny wyzwań

W zakończonym właśnie roku Hydro odnotowało spadek przychodów ze sprzedaży, a także zysków. Na ten wynik wpłynął m.in. spadek cen aluminium.

Sprzedawcy okien: sytuacja się ustabilizowała, ale rynek jest trudny

Sprzedawcy okien: sytuacja się ustabilizowała, ale rynek jest trudny

Handlowcy widzą niewielką poprawę, jeśli chodzi o sprzedaż okien. Dużo klientów korzysta z dofinansowania z programu "Czyste Powietrze".

1