W polskiej stolarce duże oczekiwania względem września

Red.: PG |Data publikacji: 2020-09-03

Centrum Analiz Branżowych opublikowało właśnie comiesięczny raport „Kondycja firm branży stolarki otworowej w Polsce”. Jak wynika z najnowszej jego odsłony, polska branża stolarki pod względem sprzedaży i nastrojów menadżerów wyraźnie się ustabilizowała, a większość firm oczekuje wzrostów sprzedaży we wrześniu.

Pierwsze sygnały o stabilizacji można było zauważyć w lipcowym raporcie koniunktury (szczegóły). Sierpień jest potwierdzeniem tego trendu. W ubiegłym miesiącu poziom wykorzystania mocy produkcyjnych zwiększył się o 1 pp. i osiągnął poziom 90 proc. Odsetek firm produkcyjnych, których sprzedaż w porównaniu z lipcem wzrosła (39 proc.) był niemal równy z tymi, które deklarowały spadek (42 proc.).

Analitycy CAB tłumaczą:

Ta stabilizacja, a nawet niewielka stagnacja wynika prawdopodobnie w większym stopniu z trwającego sezonu urlopowego oraz mniejszej liczby dni pracy w sierpniu w porównaniu z lipcem niż z ponownego wzrostu liczby zakażeń na Covid 19. We wrześniu producenci i dostawcy spodziewają się poprawy sprzedaży.

Blisko 60 proc. menadżerów branży stolarki spodziewa się we wrześniu wyższej sprzedaży niż w sierpniu, a co trzeci zakłada, ze sprzedaż będzie na tym samym poziomie. Wśród 33 proc. menadżerów, którzy oceniają, że po rozpoczęciu pandemii w żadnym miesiącu sprzedaż nie wróciła jeszcze do poziomu z analogicznego okresu 2019r. ponad połowa uważa, że nastąpi to właśnie we wrześniu lub październiku.    

Comiesięczne badanie koniunktury w branży stolarki prowadzone jest cyklicznie przez Centrum Analiz Branżowych. Uczestnikami ankiety, ale też i odbiorcami nieodpłatnego Raportu„Kondycja firm branży stolarki otworowej w Polsce” są menedżerowie, którzy dobrowolnie wypełnili ankietę informacyjną. Dostępna jest ona dla każdego w naszym serwisie lub na stronie internetowej CAB.

Zobacz również

BAU 2021 to już tylko targi online zamiast hybrydowych

BAU 2021 to już tylko targi online zamiast hybrydowych

Targi Monachijskie poinformowały, że nadchodząca edycja targów BAU odbędzie się jednak tylko w formule online. Decyzję podjęto po analizie wyników ostatniej ankiety przeprowadzonej wśród wystawców.

Przedstawicielka branży najbogatszą kobietą Ameryki

Przedstawicielka branży najbogatszą kobietą Ameryki

Forbes ogłosił ranking najbogatszych self-made kobiet Ameryki. Na pierwszym miejscu uplasowała się Diane Hendricks, właścicielka ABC Supply, hurtowego dystrybutora pokryć dachowych, sidingów i okien w Ameryce.

Duże wzrosty w Somfy po trudnej wiośnie

Duże wzrosty w Somfy po trudnej wiośnie

Somfy podsumowało trzy kwartały. W tym okresie wartość przychodów ze sprzedaży wyniosła 937,2 mln euro w stosunku do 916,5 mln w 2019 r.

1