W polskiej stolarce duże oczekiwania względem września

Red.: |Data publikacji:

Centrum Analiz Branżowych opublikowało właśnie comiesięczny raport „Kondycja firm branży stolarki otworowej w Polsce”. Jak wynika z najnowszej jego odsłony, polska branża stolarki pod względem sprzedaży i nastrojów menadżerów wyraźnie się ustabilizowała, a większość firm oczekuje wzrostów sprzedaży we wrześniu.

Pierwsze sygnały o stabilizacji można było zauważyć w lipcowym raporcie koniunktury (szczegóły). Sierpień jest potwierdzeniem tego trendu. W ubiegłym miesiącu poziom wykorzystania mocy produkcyjnych zwiększył się o 1 pp. i osiągnął poziom 90 proc. Odsetek firm produkcyjnych, których sprzedaż w porównaniu z lipcem wzrosła (39 proc.) był niemal równy z tymi, które deklarowały spadek (42 proc.).

Analitycy CAB tłumaczą:

Ta stabilizacja, a nawet niewielka stagnacja wynika prawdopodobnie w większym stopniu z trwającego sezonu urlopowego oraz mniejszej liczby dni pracy w sierpniu w porównaniu z lipcem niż z ponownego wzrostu liczby zakażeń na Covid 19. We wrześniu producenci i dostawcy spodziewają się poprawy sprzedaży.

Blisko 60 proc. menadżerów branży stolarki spodziewa się we wrześniu wyższej sprzedaży niż w sierpniu, a co trzeci zakłada, ze sprzedaż będzie na tym samym poziomie. Wśród 33 proc. menadżerów, którzy oceniają, że po rozpoczęciu pandemii w żadnym miesiącu sprzedaż nie wróciła jeszcze do poziomu z analogicznego okresu 2019r. ponad połowa uważa, że nastąpi to właśnie we wrześniu lub październiku.    

Comiesięczne badanie koniunktury w branży stolarki prowadzone jest cyklicznie przez Centrum Analiz Branżowych. Uczestnikami ankiety, ale też i odbiorcami nieodpłatnego Raportu„Kondycja firm branży stolarki otworowej w Polsce” są menedżerowie, którzy dobrowolnie wypełnili ankietę informacyjną. Dostępna jest ona dla każdego w naszym serwisie lub na stronie internetowej CAB.

Zobacz również

Pięćdziesiąt najlepszych okien i drzwi w Polsce

Pięćdziesiąt najlepszych okien i drzwi w Polsce

Po kilkuletniej przerwie po raz szósty zostały wybrane najlepsze okna i drzwi w Polsce w konkursie TopTen Hacks 2022.

ML System notuje niemal 40-procentowy wzrost sprzedaży

ML System notuje niemal 40-procentowy wzrost sprzedaży

ML System podliczył wyniki za trzy kwartały bieżącego roku. Firma odnotowała wzrost wartości sprzedaży o 39 proc.

AGC: w Europie spada popyt na szkło

AGC: w Europie spada popyt na szkło

AGC podliczył wyniki za trzy kwartały. Spółka jednocześnie informuje, że popyt na szkło w Europie spada, co wymaga korekt w działalności.

1