W polskiej branży stolarki w końcu stabilizacja

Red.: PG |Data publikacji: 2020-08-04

Jak wynika z comiesięcznego badania kondycji polskiej branży stolarki budowlanej przygotowywanej przez Centrum Analiz Branżowych, lipiec przyniósł długo oczekiwaną stabilizację.

Średni poziom wykorzystania mocy produkcyjnych wyniósł 89 proc. (w badaniu z czerwca wynik ten wyniósł 86 proc.). Żadne z wiodących 50 przedsiębiorstw biorących udział w badaniu nie ma w planach ograniczania liczby etatów w sierpniu, a odsetek firm, w których poziom zatrudnienia był wyższy w porównaniu z okresem przed pandemią wzrósł do 27 proc.

Ponad połowa ankietowanych firm odnotowała wzrost sprzedaży względem czerwca 2020 r. W komentarzy Centrum Analiz Branżowych czytamy:

W lipcu nastąpiła dalsza (ale już nie tak dynamiczna) poprawa sprzedaży. Wprawdzie 14% firm przyznaje, że w lipcu ich sprzedaż była mniejsza niż w czerwcu (miesiąc wcześniej spadek deklarowało 10%, przed dwoma miesiącami 32 %, a przed trzema aż 80% firm), ale jednocześnie aż 67% managerów twierdzi, że ich sprzedaż wzrosła w porównaniu z poprzednim miesiącem (wzrost o 2 pp).

Pozytywne są też przewidywania na sierpień – aż 88 proc. menadżerów uważa, że w sierpniu sprzedaż poprawi się w porównaniu z lipcem (46 proc.) lub pozostanie na poziomie zbliżonym (42 proc.). Co ciekawe, aż 67 proc. firm deklaruje, że ich sprzedaż jest obecnie zbliżona do poziomu z tego samego miesiąca 2019 roku.

Comiesięczne badanie koniunktury w branży stolarki prowadzone jest cyklicznie przez Centrum Analiz Branżowych. Uczestnikami ankiety, ale też i odbiorcami nieodpłatnego Raportu są menedżerowie, którzy dobrowolnie wypełnili ankietę informacyjną. Dostępna jest ona dla każdego w naszym serwisie lub na stronie internetowej CAB.

 

 

Zobacz również

Mercor odbudował już portfel zamówień

Mercor odbudował już portfel zamówień

Gdański Mercor, czołowa europejska firma segmentu zabezpieczeń ppoż., nie odczuł zanadto komplikacji sprzedażowych spowodowanych koronawirusem. Spółka odbudowała już ubiegłoroczną wartość portfela zamówień, ale też uruchomiła nowy kanał dystrybucji swoich produktów.

Wyniki w Selenie są satysfakcjonujące

Wyniki w Selenie są satysfakcjonujące

Selena podsumowała pierwsze półrocze. Grupa odnotowała spadek o 2,4 proc. Przychody wyniosły 602,17 mln zł w porównaniu do 617,15 mln zł.

Aluprof na czele rankingów okien aluminiowych

Aluprof na czele rankingów okien aluminiowych

Firma debesto.com zaczęła tworzyć rankingi dla produktów znajdujących się w swojej ofercie. Internetowy dystrybutor stolarki i ślusarki otworowej opublikował niedawno ranking ciepłych okien aluminiowych. Na jego szczycie znalazł się Aluprof z systemem MB-86.

1