W polskich miastach jest zbyt głośno

Autor: |Data publikacji:

Na nadmierny hałas w polskich miastach liczących powyżej 100 tys. mieszkańców narażonych jest prawie 283 tys. osób. W skali Europy co najmniej jedna piąta ludności jest narażona na długotrwałe działanie hałasu szkodliwego dla zdrowia.

Główny Urząd Statystyczny opublikował wyniki badania pt. „Narażenie ludności na hałas w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców”. Najgłośniej jest w Gliwicach, Chorzowie i Szczecinie. Najmniej hałaśliwe są: Toruń, Dąbrowa Górnicza i Olsztyn. Natomiast analitycy wskazują, że biorąc pod uwagę wielkość miast, w rzeczywistości najwięcej osób narażonych jest na hałas w Warszawie (prawie 54 tys.), zaś Szczecin jest jedynym z miast, w którym hałas jest bardziej dokuczliwy w nocy niż w dzień.

hałas w mieście

Równie niepokojące dane zamieszcza Saint-Gobain w raporcie „Polska w decybelach. Raport o stanie akustycznym największych aglomeracji w Polsce”, opracowanym we współpracy ze stowarzyszeniem Komfort Ciszy. Również w tym przypadku analitycy przyjrzeli się miastom powyżej 100 tys. mieszkańców i zwrócili uwagę na przekroczenia dopuszczalnych poziomów hałasu. Wnioski są takie, że najbardziej uciążliwy jest hałas drogowy, na który narażonych jest 270 tys. osób, na przemysłowy – 9,9 tys., szynowy – 2,2 tys. i lotniczy – 2,5 tys. osób. Jeśli chodzi o duże skupiska mieszkań, to najgłośniejszym z badanych osiedli jest katowickie Osiedle 1000-lecia, którego mieszkańcy są narażeni na hałas na poziomie 73,0 dB. Jako główną przyczynę badacze podają lokalizację tuż przy wielopasmowej ulicy, szybki ruch samochodowy i obecność autobusów miejskich.

Ponadto autorzy raportu wskazują, że hałas w biurze w odległości 2 m od okna wynosi 59,3 dB przy otwartym i 43,6 dB przy zamkniętym. Z kolei wpływ dźwięków przejeżdżającego autobusu na poziom hałasu w mieszkaniu jest następujący: przy otwartym oknie 57,3 dB, przy zamkniętym 34,7 dB.

Z raportu Saint-Gobain płyną następujące wnioski. Poziom natężenia dźwięku, przy którym zaczynamy odczuwać dyskomfort to 55 dB, a długotrwały hałas na poziomie ponad 75 dB jest już szkodliwy dla zdrowia. Powoduje stres, irytację, zaburzenia koncentracji oraz depresję. Natomiast dzięki zastosowaniu dźwiękochronnych szyb zespolonych izolacyjność okien można podnieść nawet do 50 dB.

Zobacz również

Wieści z rynku: Wiśniowski rozbudowuje flotę, Assa Abloy przejmuje kolejną spółkę

Wieści z rynku: Wiśniowski rozbudowuje flotę, Assa Abloy przejmuje kolejną spółkę

Firmy z branży stolarki podejmują różne działania, aby się rozwijać. Właśnie o kolejnych zmianach poinformowały firmy Wiśniowski, Assa Abloy oraz MACO.

Bilety na OFS 2024 już dostępne!

Bilety na OFS 2024 już dostępne!

Zapraszamy na 33. edycję Ogólnopolskiego Forum Stolarki, które odbędzie się 23–24 października 2024 roku w hotelu Windsor w Jachrance.

Klimas Wkręt-met stworzy nietypowe dzieło podczas Pol’and’Rock Festival

Klimas Wkręt-met stworzy nietypowe dzieło podczas Pol’and’Rock Festival

Klimas Wkręt-met, producent technik zamocowań dla budownictwa, zapowiedział stworzenie kolejnego obrazu z wkrętów.

1