W polskich miastach jest zbyt głośno

Red.: |Data publikacji:

Na nadmierny hałas w polskich miastach liczących powyżej 100 tys. mieszkańców narażonych jest prawie 283 tys. osób. W skali Europy co najmniej jedna piąta ludności jest narażona na długotrwałe działanie hałasu szkodliwego dla zdrowia.

Główny Urząd Statystyczny opublikował wyniki badania pt. „Narażenie ludności na hałas w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców”. Najgłośniej jest w Gliwicach, Chorzowie i Szczecinie. Najmniej hałaśliwe są: Toruń, Dąbrowa Górnicza i Olsztyn. Natomiast analitycy wskazują, że biorąc pod uwagę wielkość miast, w rzeczywistości najwięcej osób narażonych jest na hałas w Warszawie (prawie 54 tys.), zaś Szczecin jest jedynym z miast, w którym hałas jest bardziej dokuczliwy w nocy niż w dzień.

hałas w mieście

Równie niepokojące dane zamieszcza Saint-Gobain w raporcie „Polska w decybelach. Raport o stanie akustycznym największych aglomeracji w Polsce”, opracowanym we współpracy ze stowarzyszeniem Komfort Ciszy. Również w tym przypadku analitycy przyjrzeli się miastom powyżej 100 tys. mieszkańców i zwrócili uwagę na przekroczenia dopuszczalnych poziomów hałasu. Wnioski są takie, że najbardziej uciążliwy jest hałas drogowy, na który narażonych jest 270 tys. osób, na przemysłowy – 9,9 tys., szynowy – 2,2 tys. i lotniczy – 2,5 tys. osób. Jeśli chodzi o duże skupiska mieszkań, to najgłośniejszym z badanych osiedli jest katowickie Osiedle 1000-lecia, którego mieszkańcy są narażeni na hałas na poziomie 73,0 dB. Jako główną przyczynę badacze podają lokalizację tuż przy wielopasmowej ulicy, szybki ruch samochodowy i obecność autobusów miejskich.

Ponadto autorzy raportu wskazują, że hałas w biurze w odległości 2 m od okna wynosi 59,3 dB przy otwartym i 43,6 dB przy zamkniętym. Z kolei wpływ dźwięków przejeżdżającego autobusu na poziom hałasu w mieszkaniu jest następujący: przy otwartym oknie 57,3 dB, przy zamkniętym 34,7 dB.

Z raportu Saint-Gobain płyną następujące wnioski. Poziom natężenia dźwięku, przy którym zaczynamy odczuwać dyskomfort to 55 dB, a długotrwały hałas na poziomie ponad 75 dB jest już szkodliwy dla zdrowia. Powoduje stres, irytację, zaburzenia koncentracji oraz depresję. Natomiast dzięki zastosowaniu dźwiękochronnych szyb zespolonych izolacyjność okien można podnieść nawet do 50 dB.

Zobacz również

Szykuje się duże przejęcie na polskim rynku stolarki

Szykuje się duże przejęcie na polskim rynku stolarki

Grupa Kęty zamieściła na swojej stronie komunikat informujący o zawarciu przedwstępnej warunkowej umowy nabycia udziałów w Selt.

Grupa Oknoplast z nowym logo i wzrostami po pierwszym półroczu

Grupa Oknoplast z nowym logo i wzrostami po pierwszym półroczu

Podczas trwającego jubileuszu 30-lecia Oknoplastu przedstawiona została nowa identyfikacja wizualna Grupy Oknoplast. Zaprezentowano zostało nowe logo Grupy.

Optymizm w Grupie Sanco

Optymizm w Grupie Sanco

Grupa Sanco zorganizowała w połowie maja doroczne spotkanie dla firm stowarzyszonych. Odbyło się ono w Gdańsku.

1