W ciągu 2 lat cena okien się podwoiła

Red.: |Data publikacji:

Polski Związek Pracodawców Budownictwa przeprowadził analizę wzrostu cen materiałów budowlanych porównując te ze stycznia 2020, a więc sprzed pandemii, z cenami obecnymi.

Z analizy wynika, że ceny materiałów wzrosły w dwóch ostatnich latach od 60 proc. do nawet 220 proc. w przypadku płyt OSB. Przypomnijmy, że ceny okien wzrosły w tym czasie o 90 proc., a kolejne podwyżki ceny szkła, 3-krotnie obecnie droższego niż w roku 2020, sprawiają, że taniej już nie będzie.

Wśród kilku przyczyn takiego stanu rzeczy analitycy PZPB wymieniają przede wszystkim wzrost cen surowców do produkcji materiałów, wynikających z ograniczeń w wydobyciu, produkcji i transporcie z powodu COVID-19 oraz a następnie agresji Rosji na Ukrainę. Przedłużająca się wojna, eskalacja konfliktu oraz poszerzające się sankcje wobec agresora nie dają nadziei na spadek cen surowców. Z drugiej strony konsekwencją wojny w Ukrainie będzie zapewne spowolnienie gospodarcze na świecie i osłabienie popytu, a to z kolei zdaniem analityków PZPB, może już doprowadzić do korekty notowań surowców na światowych giełdach. Nie będzie to jeszcze oznaczać spadku cen materiałów budowlanych.

Polskie budownictwo weszło zdaniem ekspertów w okres najpoważniejszych perturbacji rynkowychod lat (rekordowa inflacja, rosnące stopy procentowe, zawirowania geopolityczne, odpływ pracowników). Przyszłość w tej dziedzinie zależeć będzie, jak sądzą, od: przypadku, umiejętności zarządzania w sytuacjach kryzysowych, postawy inwestorów publicznych i prywatnych, podejścia strony rządowej i nastawienia instytucji finansowych, a wreszcie od przebiegu wojny w Ukrainie. Pocieszeniem dla branży stolarki może być jedynie fakt, że okna i drzwi w większości sprzedawane są na rynkach zagranicznych, a na podwórku krajowych jednak nie w nowym budownictwie, ale w remontach.

 

Zobacz również

Wzmocnienia wciąż na fali, choć z mniejszą rentownością

Wzmocnienia wciąż na fali, choć z mniejszą rentownością

MFO, producent wzmocnień stalowych, odnotował w I półroczu br. wyraźny wzrost przychodów. Zmniejszył się natomiast wypracowany zysk netto.

Vivento zbudowało halę produkcyjną i planuje nowy magazyn

Vivento zbudowało halę produkcyjną i planuje nowy magazyn

Vivento zbudował nowa halę produkcyjną, Firma planuje także kolejna inwestycję i chce zbudować magazyn wyrobów gotowych.

Koncerny szklane podwyższały ceny w odpowiedzi na rosnące koszty

Koncerny szklane podwyższały ceny w odpowiedzi na rosnące koszty

NSG i AGC podsumowały II kwartał bieżącego roku. Spółki podnosiły ceny na swoje produkty, by zrekompensować podwyżki.

1