Universal Robots uczy robotyzacji

Red.: |Data publikacji:

Universal Robots szkoli z robotyzacji. Duńska firma otworzyła w Warszawie i we Wrocławiu autoryzowane centra szkoleniowe. To część powstającej globalnej sieci nauczania, która ma zwiększać wiedzę przedsiębiorców o zastosowaniach robotów współpracujących.

Roboty to maszyny wykonujące czynności w sposób zbliżony do ludzi. Potrafią chwytać, przekładać, przenosić przedmioty i posługiwać się narzędziami. Posiadają też zasób informacji i inteligencji maszynowej, który pozwala im na pracę w określonym środowisku. Typowe roboty stosowane w halach produkcyjnych najczęściej dysponują dużą siłą oraz szybkością działania. Ze względu na zagrożenie dla człowieka, pracują w strefach wydzielonych ogrodzeniem lub optycznymi kurtynami bezpieczeństwa.

Zdjęcie: Universal Robots

Roboty współpracujące (inaczej coboty lub koboty), w których produkcji specjalizuje się Universal Robots, w odróżnieniu od klasycznych, zostały tak zaprojektowane, aby nie zagrażały ludziom. Mogą pracować ramię w ramię z człowiekiem. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu wielu czujników zamontowanych w przegubach, które wykrywają zmiany sił działających na robota oraz kamer monitorujących strefę pracy. Coboty automatycznie wykrywają kolizje i natychmiast na nie reagują. Jeśli w trakcie ruchu uderzą osobę lub jakikolwiek przedmiot znajdujący się w jego otoczeniu, błyskawicznie zatrzymują się. Dodatkowym zabezpieczeniem jest pokrycie robota miękkim materiałem oraz pozbawienie wszystkich jego elementów ostrych krawędzi.

Universal Robots szkoli z robotyzacji

Od kilku lat Universal Robots pomaga firmom w zdobywaniu umiejętności z zakresu automatyzacji poprzez bezpłatne, internetowe szkolenia. Teraz rozszerzono tę edukację o praktyczne zajęcia dla początkujących oraz doświadczonych użytkowników. Celem szkoleń jest uzupełnienie wiedzy na temat cobotów Universal Robots oraz zaprezentowanie możliwości tych urządzeń w rzeczywistych aplikacjach. Pozwolą też uczestnikom poznać podstawy programowania cobotów. Szkolenia prowadzone są przez certyfikowanych trenerów w lokalizacjach Universal Robots oraz partnerów UR. Użytkownicy cobotów oraz osoby zainteresowane tą technologią mogą uczestniczyć w szkoleniach stacjonarnych także w Polsce. W naszym kraju uruchomiono dwa Autoryzowane Centra Szkoleniowe. Za warszawskie odpowiada firma Elmark Automatyka, natomiast wrocławskie prowadzi Encon-Koester. Universal Robots przewiduje, że do końca 2019 roku na całym świecie będzie działało 50 takich ośrodków. Jak dotąd ponad 500 klientów odbyło szkolenia w nowych centrach.

Zdjęcie: Universal Robots

W produkcji stolarki roboty są jeszcze stosunkowo rzadko stosowane, głównie do spawania, szklenia oraz pakowania. Do najbardziej zrobotyzowanych w Polsce należy zakład firmy Porta w Ełku, produkujący drzwi i ościeżnice stalowe. Mimo to, w tej branży dla robotów i cobotów jest jeszcze wiele obszarów do działania…

Zobacz również

Okno z hydrożelem zmniejszy nagrzewanie się domów

Okno z hydrożelem zmniejszy nagrzewanie się domów

Okno z szybą hydrożelową to jeden z najnowszych wynalazków w dziedzinie stolarki. Okazuje się, że jeśli chodzi o okna, to wciąż jest ogromne pole do innowacyjności.

Nadchodzi nowa era w produkcji szkła

Nadchodzi nowa era w produkcji szkła

Szkło może być produkowane w czysty, zielony sposób. Nowe szkło float zaprezentował właśnie Saint-Gobain, nad podobnym rozwiązaniem pracuje AGC.

Światło, energia i bezpieczeństwo pożarowe w jednym oknie stropowym

Światło, energia i bezpieczeństwo pożarowe w jednym oknie stropowym

Aluprof zaprezentował dachowy świetlik fotowoltaiczny, oparty na profilu MB-SR50N EI. Świetlik uzyskał klasyfikację odporności ogniowej REI30, co potwierdza najwyższą klasę technologiczną rozwiązania, które łączy w sobie funkcje bezpieczeństwa oraz fotowoltaiki bazującej na kropkach kwantowych.

1