Udany sezon dla belgijskiej stolarki i naszych eksporterów

Red.: |Data publikacji:

Jak wynika z danych zaprezentowanych w podcaście „Plusy, minusy. Analizy branży stolarki”, belgijscy producenci stolarki odnotowali w sezonie 2022 wzrost wartości produkcji. Duże wzrosty wartości eksportu do tego kraju odnotowali też polscy producenci.

W 29. odcinku podcastu „Plusy, minusy. Analizy branży stolarki” Maksymilian Miros (Centrum Analiz Branżowych) oraz Paweł Gregorczyk (Forum Branżowe) przedstawili m.in. wyniki belgijskiej branży stolarki za rok 2022. Okazuje się, że tamtejsi producenci odnotowali solidny wzrost wartości produkcji, który wyniósł 1,46 mld euro. To o 12,5 proc. więcej niż w sezonie 2021.

Belgia to kraj, w którym najpopularniejsza jest ślusarka aluminiowa i stanowi ona 50 proc. rynku, a jej wartość to 730 mln euro. Na drugim miejscu uplasowała się stolarka z PCW, która stanowi 24 proc. rynku a jej wartość szacowana jest na niecałe 350 mln euro. Belgia zajmuje 9. miejsce wśród największych producentów stolarki w Europie.

Belgia była też bardzo dobrym rynkiem dla polskich producentów stolarki. Wyeksportowali oni w 2022 roku produkty o wartości 278 mln euro. Był to wzrost wartościowy na poziomie aż 37 proc.! Wzrost ilościowy szacowany jest przez Maksymiliana Mirosa z CAB na ok. 14-15 proc. W Belgii najwięcej sprzedajemy okien z PCW, na drugim miejscu jest ślusarka aluminiowa.

W dniach 14-19 marca 2023 roku odbyły się w Belgii popularne targi budowlane Batibouw. Na liście wystawców można było znaleźć również reprezentantów polskiej branży stolarki, takich jak DAKO oraz Surma. W tej edycji do Brukseli zjechało aż 158 tys. zwiedzających, co było dużym wzrostem w porównaniu z poprzednią edycją imprezy, na której pojawiło się 116 tys. osób.

Więcej na temat belgijskiego rynku i naszych eksporterów w ostatnim odcinku podcastu „Plusy, minusy. Analizy branży stolarki”:


Pozostałe odcinku podcastu:

Zdjęcia z targów Batibouw dzięki uprzejmości Michała Marcinowskiego.

Zobacz również

Włoskie targi promują bardziej zrównoważone środowisko

Włoskie targi promują bardziej zrównoważone środowisko

Zbliża się termin ME-EXPO 2023 - największych włoskich targów dla branży budowlanej. Organizatorzy zaproponowali nową formułę tej imprezy, dobywającej się co dwa lata.

Grupa Kęty w trzecim kwartale zanotowała wzrost wolumenu

Grupa Kęty w trzecim kwartale zanotowała wzrost wolumenu

Grupa Kęty poinformowała o szacunkowych wynikach za trzeci kwartał. W tym okresie Aluprof osiągnął wzrost przychodów ze sprzedaży.

Unia oczekuje rocznych sprawozdań

Unia oczekuje rocznych sprawozdań

Jak wskazują analitycy, 63 proc. największych firm w kraju przygotowuje raport dotyczący tematyki ESG, a 17 proc. poświęca temu miejsce w sprawozdaniach rocznych.

1