Udany sezon dla belgijskiej stolarki i naszych eksporterów

Red.: |Data publikacji:

Jak wynika z danych zaprezentowanych w podcaście „Plusy, minusy. Analizy branży stolarki”, belgijscy producenci stolarki odnotowali w sezonie 2022 wzrost wartości produkcji. Duże wzrosty wartości eksportu do tego kraju odnotowali też polscy producenci.

W 29. odcinku podcastu „Plusy, minusy. Analizy branży stolarki” Maksymilian Miros (Centrum Analiz Branżowych) oraz Paweł Gregorczyk (Forum Branżowe) przedstawili m.in. wyniki belgijskiej branży stolarki za rok 2022. Okazuje się, że tamtejsi producenci odnotowali solidny wzrost wartości produkcji, który wyniósł 1,46 mld euro. To o 12,5 proc. więcej niż w sezonie 2021.

Belgia to kraj, w którym najpopularniejsza jest ślusarka aluminiowa i stanowi ona 50 proc. rynku, a jej wartość to 730 mln euro. Na drugim miejscu uplasowała się stolarka z PCW, która stanowi 24 proc. rynku a jej wartość szacowana jest na niecałe 350 mln euro. Belgia zajmuje 9. miejsce wśród największych producentów stolarki w Europie.

Belgia była też bardzo dobrym rynkiem dla polskich producentów stolarki. Wyeksportowali oni w 2022 roku produkty o wartości 278 mln euro. Był to wzrost wartościowy na poziomie aż 37 proc.! Wzrost ilościowy szacowany jest przez Maksymiliana Mirosa z CAB na ok. 14-15 proc. W Belgii najwięcej sprzedajemy okien z PCW, na drugim miejscu jest ślusarka aluminiowa.

W dniach 14-19 marca 2023 roku odbyły się w Belgii popularne targi budowlane Batibouw. Na liście wystawców można było znaleźć również reprezentantów polskiej branży stolarki, takich jak DAKO oraz Surma. W tej edycji do Brukseli zjechało aż 158 tys. zwiedzających, co było dużym wzrostem w porównaniu z poprzednią edycją imprezy, na której pojawiło się 116 tys. osób.

Więcej na temat belgijskiego rynku i naszych eksporterów w ostatnim odcinku podcastu „Plusy, minusy. Analizy branży stolarki”:


Pozostałe odcinku podcastu:

Zdjęcia z targów Batibouw dzięki uprzejmości Michała Marcinowskiego.

Zobacz również

WWGlass ze spadkiem sprzedaży

WWGlass ze spadkiem sprzedaży

WWGlass, należący do 10 największych producentów szyb zespolonych w Polsce, podsumował wyniki finansowe z poprzedniego roku.

Monolit z Zambrowa rozbudowuje zakłady produkcyjne

Monolit z Zambrowa rozbudowuje zakłady produkcyjne

Zambrowski producent okien z PCW i aluminium, firma Monolit, kontynuuje działalność inwestycyjną. Obecnie buduje halę produkcyjną.

Mercor odnotowuje wzrost wartości zamówień

Mercor odnotowuje wzrost wartości zamówień

Wartość zamówień pozyskanych przez Grupę Mercor w kwietniu 2024 była wyższa niż rok wcześniej, ale też przewyższyła poziom z marca bieżącego roku.

1