Udany sezon 2021 na rynkach niemieckojęzycznych

Red.: |Data publikacji:

Rynek okienny w 2021 roku wzrósł zarówno w Niemczech, Austrii oraz Szwajcarii. Analitycy podkreślają, że duży wpływ na to miały wzrosty cen produktów.

Jak wynika z danych zebranych przez Branchenradar, niemiecki rynek okienny był napędzany nowym budownictwem mieszkaniowym. W ujęciu ilościowym sprzedano o 1,4 proc. więcej skrzydeł okiennych (14,7 mln sztuk). Większe wzrosty odnotowano w wartości sprzedaży, a to przede wszystkim zasługa wzrostu cen. Według wyliczeń analityków, średnia cena skrzydła okiennego wzrosła o 5,9 proc. w porównaniu z rokiem 2020. Wartość sprzedaży wyniosła w 2021 r. 4,92 mld euro. W Niemczech największe wzrosty odnotowano w przypadku okien drewniano-aluminiowych (+8,5 proc.).

Austriacki rynek okienny w sezonie 2021 również odnotował wzrosty. Pomocny w osiągnięciu tych wyników był oczywiście wzrost cen, ale też wyraźnie wzrósł popyt. W ubiegłym roku przychody producentów okien wzrosły o 12,5 proc. do kwoty 971 mln euro. Liczba sprzedanych skrzydeł okiennych wzrosła z kolei o około 5 proc. do 2,26 mln sztuk. Zwłaszcza w domach prywatnych wymieniono znacznie więcej okien niż w poprzednich latach – uzyskana sprzedaż wzrosła o ponad 16 proc. w porównaniu do roku poprzedniego. Za jeden z powodów takich wzrostów eksperci Branchenradar wskazują inflację, która obniżyła wartość zebranych przez Austriaków oszczędności, dlatego właściciele domów chętniej niż wcześniej inwestowali w remonty. Sprzedaż okien drewnianych, PCW i aluminiowych w ujęciu rok do roku wzrosła od 11 do 14 proc.

W przypadku Szwajcarii mamy z kolei do czynienia z niezmiennym popytem oraz dużym wzrostem cen okien. W 2021 roku średni wzrost cen okien wyniósł niemal 11 proc. a sprzedaż była na poziomie 898 mln franków szwajcarskich. W porównaniu do roku 2020 w roku 2021 ceny zakupu profili z PCW i kantówki drewnianej wzrosły o 9-12 proc., a profili aluminiowych, nakładek aluminiowych, okuć i szyb izolacyjnych o około 15 proc.

Zobacz również

Ruszyła 28. edycja konkursu „Modernizacja Roku & Budowa XXI w.”

Ruszyła 28. edycja konkursu „Modernizacja Roku & Budowa XXI w.”

28. edycja Ogólnopolskiego Konkursu „Modernizacja Roku & Budowa XXI w.” już się rozpoczęła. Nowe i modernizowane inwestycje można zgłaszać do 29 lutego 2024 r.

Yawal otwiera showroom w Warszawie

Yawal otwiera showroom w Warszawie

7 grudnia firma Yawal dokonała uroczystego otwarcia nowoczesnego showroomu zlokalizowanego w Warszawie na terenie Centrum Praskiego „Koneser”. Wśród zaproszonych gości znalazła się też redakcja „Forum Branżowego”.

NorDan zwiększy wydajność produkcji

NorDan zwiększy wydajność produkcji

NorDan w dwóch zakładach w Polsce zainstalował nowy system informatyczny, który ma wpłynąć na zwiększenie efektywności produkcji.

1