Porta była inicjatorem projektu naukowego dotyczącego modyfikacji pił tarczowych. Efekt tych badań może wpłynąć pozytywnie na rozwój całego przemysłu drzewnego.
Porta uczestniczyła w projekcie naukowym polegającym na implantacji jonów azotu na powierzchnię pił tarczowych. Producent drzwi był także inicjatorem tych badań, w których udział wziął zespół naukowców z Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ) w Świerku i Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego (SGGW) w Warszawie. Badanie polegało na modyfikacji pił tarczowych stosowanych do obróbki ościeżnic drzwiowych. W implantatorze skierowano na zęby powoli obracającej się piły wiązkę azotu o średnicy kilku centymetrów. Po upływie określonego czasu działanie wznawiano w zmienionej konfiguracji.

Zmodyfikowane w ten sposób tarcze wprowadzano następnie do pracy wraz z piłami bez zmienionej powierzchni. Po zakończonych testach na materiale drewnopochodnym naukowcy ustalili, że na powierzchni modyfikowanej tarczy pojawia się wtórna struktura, zawierająca węgiel amorficzny (pozbawiony struktury krystalicznej). To rodzaj smaru, który pojawia się samoczynnie. Ta substancja była m.in. odpowiedzialna za zmniejszenie tarcia powierzchni tnącej, co jednocześnie wpływa na zwiększenie żywotności tarczy. Naukowcy oszacowali, że dzięki implantacji jonów azotu na powierzchnię pił tarczowych ich żywotność wzrasta trzykrotnie w stosunku do pił bez modyfikacji. Szczegóły na ten temat można przeczytać na stronie NCBJ.
Zobacz również
Szwajcarski rynek się kurczy
Z podsumowania szwajcarskiego rynku stolarki za 2022 rok wynika, że od kilku lat regularnie spada produkcja okien w tym kraju. Pocieszeniem może być fakt, że stolarka drewniana i ślusarka aluminiowa notują rekordowe wyniki.
Segment bram przemysłowych czeka stagnacja
Segment bram przemysłowych będzie notował spadki popytu. W najbliższych latach wzrost wolumenu sprzedaży będzie maksymalnie na 1,7 proc.
Niemcy: wzrost na rynku drzwi wejściowych
Jak wynika z danych zebranych przez instytut badań rynku Branchenradar.com, rynek zewnętrznych drzwi wejściowych w Niemczech w 2022 roku urósł, ale nie za sprawą wzrostu popytu.