TOP 10 największych odbiorców polskiej stolarki na świecie

Red.: PG |Data publikacji: 2021-07-13

Polska jest światową potęgą eksportu okien i drzwi. W Europie nie mamy sobie równych, a na świecie konkurujemy jedynie z Chinami. Najnowszy raport Centrum Analiz Branżowych przynosi nam aktualną wiedzę o najważniejszych kierunkach eksportowych polskiej stolarki.

Polscy producenci sprzedali w ubiegłym roku za granicą ponad 12,5 mln okien i drzwi o łącznej wartości 2,37 mld euro. Był to zatem kolejny rok wzrostów, gdyż wartość sprzedaży na rynkach zagranicznych zwiększyła się o 4,2 proc. Nasz kraj był jedynym spośród dużych europejskich eksporterów stolarki, który odnotował w 2020 roku wzrost. Pisaliśmy o tym więcej TUTAJ.

Dzięki raportowi Centrum Analiz Branżowych pt. „Rynek okien w Polsce. Edycja 2021” poznaliśmy największych odbiorców polskich okien na świecie. Okazuje się, że polska stolarka trafia przede wszystkim do Europy, a w pierwszej dwudziestce mamy raptem jeden kraj spoza Starego Kontynentu.

Największym importerem polskich okien są Niemcy, którzy zakupili ich blisko 3 mln sztuk o wartości 649 mln euro. Oznaczało to blisko 5-procentowy wzrost wartości eksportu w porównaniu do roku 2020. Francja wzmocniła pozycję drugiego najważniejszego rynku dla polskich okien, a wartość eksportu wzrosła o 4 proc. do poziomu 196 mln euro (pisaliśmy o tym szerzej TUTAJ). Podium zamykają Włosi, którzy sprowadzili z Polski okna o wartości 126 mln euro (wzrost o 3 proc.).

TOP 10 odbiorców polskich okien na świecie:

Kraj

Liczba sprzedanych okien (w tys. sztuk)

Dynamika eksportu okien z Polski

Niemcy

2 950

+4,9 proc.

Francja

840

+1,5 proc.

Włochy

575

+3,9 proc.

Belgia

525

-0,9 proc.

Wlk. Brytania

450

-11,4 proc.

Węgry

390

+4,7 proc.

Czechy

385

-0,2 proc.

Słowacja

370

-5,6 proc.

Litwa

305

+14 proc.

Holandia

295

+15,2 proc.

Raport „Rynek okien w Polsce. Edycja 2021” został wydany przez Centrum Analiz Branżowych w lipcu 2021 roku. Opracowanie powstało w celu dostarczenia producentom okien, dostawcom oraz firmom dystrybucyjnym, kompleksowych informacji o rozwoju polskiej branży w kraju oraz zagranicą. Szczegóły i możliwość zakupu TUTAJ.

Zobacz również

Kolejna inwestycja Erkado w Radomiu

Kolejna inwestycja Erkado w Radomiu

Otrzymaliśmy właśnie informację o starcie nowej inwestycji tej firmy pod Radomiem. W Wośnikach ruszyła budowa budynku magazynowego wraz zapleczem technicznym dla radomskiej fabryki Erkado.

Niemiecki rynek drzwi wewnętrznych urósł i rosnąć będzie

Niemiecki rynek drzwi wewnętrznych urósł i rosnąć będzie

Rynek drzwi wewnętrznych w Niemczech znacznie wzrósł w ubiegłym roku. Jednak według danych Branchenradar.com, wzrosty pochodziły wyłącznie z sektora mieszkaniowego. Ten rok będzie jeszcze lepszy.

Wielka wymiana stolarki we Włoszech

Wielka wymiana stolarki we Włoszech

Włosi planują do końca roku duża wymianę okien i drzwi. Około 20 na 100 Włochów planuje przeprowadzić wymianę stolarki w swoich domach.

1