Złote lata dla stolarki energooszczędnej

Autor: |Data publikacji:

Marcin Popkiewicz, fizyk jądrowy i popularyzator wiedzy o zmianach klimatycznych, wygłosił prelekcję na Ogólnopolskim Forum Stolarki, w której wykazał, że niekorzystne zmiany klimatyczne na Ziemii są zjawiskiem realnym i nieuchronnym. Ich źródłem jest działalność człowieka i tylko ludzie mogą ograniczyć katastrofalne skutki tych zmian. Dużą rolę w tym może odegrać technika okienno-drzwiowo-fasadowa, poprzez powodowanie oszczędności energetycznych, ale też przez technologię fotowoltaiczną w szybach.

Są sektory gospodarki, dla których polityka ochrony klimatu może być bardzo korzystna. W szczególności dla budownictwa, a przede wszystkim dla branży stolarki otworowej zapowiadają się złote lata. Jeśli pójdziemy w stronę programu neutralności klimatycznej do 2050 roku, który zaprezentowała Komisja Europejska, czyli generalnie postawienia na efektywność energetyczną, to firmy z branży stolarki mogą na tym tylko skorzystać. Oznaczać to będzie m.in. doprowadzanie budynków do wysokich standardów energetycznych. Zwiększy się więc sprzedaż okien o wysokiej jakości, materiałów izolacyjnych, pomp ciepła, rekuperatorów czy systemów sterowania budynkiem. Pojawi się rynek budynkowych magazynów ciepła. Jeśli popatrzymy na to, co jest do zrobienia, to czekają nas inwestycje warte setki miliardów złotych. Warto przypomnieć, że w Polsce budynki mieszkalne odpowiadają za 40 proc. całości zużycia energii. Pomyślmy o skali programu, który byłby do przeprowadzenia przez lata, a wręcz dekady. Uważam, że branża powinna zacząć lobbowanie u polityków, żeby ruszyć w naszym kraju z dekarbonizacją i szeroko zakrojonym programem termomodernizacji.

Rozmowę z gościem OFS-u zamieściliśmy na łamach listopadowego wydania Forum Branżowe i gorąco ją polecamy wszystkim tym, którzy zastanawiają się w którą stronę zmierzać będzie świat. Gorąco namawiamy producentów stolarki, aby wsłuchali się w ten głos i wykorzystali szansę, jaka stoi przed całą naszą branżą. Najpierw samemu trzeba uwierzyć, że współczesne okna i fasady są pomocnym narzędziem w powstrzymywaniu zmian klimatycznych na świecie. My o tym już wiemy.