Profile aluminiowe, tak zwane zimne, charakteryzują się brakiem izolacji termicznej wewnątrz. Nie nadają się do budowy zewnętrznych okien i drzwi, ale mają inne zastosowania.
Konstrukcje aluminiowe bardzo często zobaczymy wewnątrz budynków użyteczności publicznej czy biurowców. Dzielą przestrzenie typu open space, wygradzają pomieszczenia. W galeriach handlowych stanowią granicę między przytulnym wnętrzem sklepu a ruchliwym ciągiem komunikacyjnym. Czym się charakteryzują?
Odmienne od ciepłych
Podstawową różnicą między profilami zimnymi i ciepłymi jest brak przekładek izolacyjnych w tych pierwszych. I właśnie dlatego w chłodnym klimacie nie wykonuje się z nich stolarki zewnętrznej.
Systemodawcy zazwyczaj mają w ofercie zimne profile, które są kompatybilne z innymi – przede wszystkim z grupy okienno-drzwiowych. Nie jest to jednak jedyna opcja. Są też bowiem systemy przeznaczone głównie do konstruowania np. witryn czy ogrodów zimowych.
Aluminiowe ramy mogą najczęściej są łączone pod kątem prostym, co jest charakterystyczne dla tego materiału. Na marginesie: ozdobione okleiną o wyglądzie drewna właśnie dzięki temu nawiązują optycznie do tego naturalnego materiału.
Jako wypełnienia umieszcza się szkło – w większości przypadków wystarczy pojedyncze, choć mogą to być również szyby zespolone. W obu przypadkach szkło powinno być tzw. bezpieczne, czyli najczęściej laminowane. Wypełnienia mogą być także nieprzezierne, postaci płyt w konstrukcjach ścian lub poszycia drzwi.
Profile zimne mogą być przy tym węższe od izolowanych, zależy to jednak w dużej mierze od rodzaju wypełnienia.
Popularne zastosowania
Niezwykle powszechne jest wykonywanie z kształtowników aluminiowych różnego rodzaju witryn z oknami zarówno otwieranymi, jak i tzw. fix. Do nich przynależą drzwi, również przeszklone, rozwierane lub przesuwne. Mogą być wyposażone w napędy otwierające automatycznie skrzydło przed klientem oraz w samozamykacze sprawiające, że nie trzaśnie ono podczas zamykania. Zarówno okna, jak i drzwi otwierane mogą być za pomocą zawiasów nawierzchniowych, przykręcanych do ramy skrzydła i ościeżnicy, jak też zawiasów wrębowych, umieszczanych w rowku wrębu.
Ścianki działowe mają podobną konstrukcję, jednak można je wykonywać z profili aluminiowych o nieco innej budowie, przeznaczonych do tego zastosowania. Ścianki wydzielające boksy w pomieszczeniach typu open space nie powinny ograniczać dostępu światła do tych, które są położone dalej od okien czy szklanej fasady. Dlatego w ramach umieszcza się szkło. Obecnie rezygnuje się z dzielenia ścianki na część dolną, w której były panele nieprzezierne.
Mnogość propozycji
Na zewnątrz z nieocieplanymi profilami aluminiowymi możemy spotkać się, oglądając ogrody zimowe. Do budowy tych konstrukcji wykorzystywane są wyspecjalizowane systemy lub niektóre okienno-drzwiowe. Ogród może być w całości wykonany na bazie elementów aluminowych, albo z tego materiału jest konstrukcja dachu, zaś ścian z PCW.
Kolejna propozycja zabudowy z aluminium to wszelkiego rodzaju zabudowy tarasów, przy czym dominują w tym przypadku dachy wsparte na słupach.
Jeszcze innym zastosowaniem zimnych profili aluminiowych, jednak o budowie innej niż przeznaczone do okien i drzwi, są zabudowy balkonów. Chodzi o systemy ramowe, lekkie i nieprzeznaczone do dużych obciążeń. Ich zadaniem jest osłanianie balkonów i loggii przed deszczem i śniegiem. Stosuje się głównie systemy przesuwne, ale też spotkamy konstrukcje składające się, oprócz elementów stałych, z okien rozwieranych lub składanych. Obecnie takie rozwiązania są oraz bardziej powszechne w nowoczesnych budynkach mieszkalnych wznoszonych przez deweloperów.
Hanna Czerska