Zima będzie ciężka dla całej Europy

Autor: |Data publikacji:

Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen, udzielił wywiadu Business Insider, w którym podzielił się swoją oceną sytuacji w najbliższej przyszłości. Niedawne zastopowanie przez Gazprom dostaw gazu do Niemiec potwierdza, że spełnia się oto czarny scenariusz rynkowy, negatywnie wpływający na całą gospodarkę europejską. Nie ukrywa tego także prezes Orlenu:

Zima będzie ciężka dla całej Europy. Trzeba skupić się na szukaniu rozwiązań. Uważam przy tym, że jeśli Europa wybierze solidarność, to przetrwa tę zimę, a co za tym idzie, każda kolejna zima będzie gospodarczo lżejsza. Istnieje także zagrożenie polityczne. Patrząc historycznie, nadchodząca ciężka zima może prowadzić do większego poparcia dla ruchów radykalnych, których jedynym celem będzie rozgrywanie niepokojów społecznych i kontestowanie solidarności europejskiej. Jeśli w jakimkolwiek państwie takie ugrupowanie dojdzie do władzy, Rosja osiągnie jeden ze swoich celów. Dlatego ostrzegam, że wbrew słowom niektórych ekspertów i polityków, konflikt na wschodzie może szybko się nie skończyć, a na pewno będziemy jeszcze długo odczuwać jego geopolityczne skutki. Dlatego tak potrzebne są inwestycje w logistykę w całej Europie, tak aby przekierować szlaki dostaw węglowodorów, towarów i usług. Kolejny obszar niezbędnych inwestycji dla bezpiecznej przyszłości to zeroemisyjna energetyka.
Dlatego w długiej perspektywie wywołana przez Rosję wojna może okazać się impulsem do szybkiego zwiększenia niezależności energetycznej europejskiej gospodarki. Po pierwsze gospodarka nie znosi próżni i pustka po rosyjskich surowcach się wypełni. Po drugie przyspieszy transformację i implementację nowych technologii.

Nowe szlaki dostaw surowców i towarów, kierunki przepływów strategicznych powodują, że geopolityka ma wpływ na każdą gospodarkę, na każde niemal przedsiębiorstwo. Odczuwamy to już dzisiaj w rosnących cenach energii, transportu, ale też surowców i materiałów. Widzimy to w rosnącej inflacji i spadającym popycie. Prezes Obajtek widzi w obecnym kryzysie energetycznym szansę na szybszą transformację i uniezależnienie energetyczne. Twierdzi, że wojna na wschodzie szybko się nie skończy, a jej skutki geopolityczne odczuwać będziemy przez wiele jeszcze lat. Jak jednak wyglądać będą te zmiany, jakie skutki przyniosą dla naszych przedsiębiorstw, w jakiej rzeczywistości gospodarczej nas postawią? Odpowiedzi na te pytania spróbujemy poszukać na najbliższym Ogólnopolskim Forum Stolarki, na które zaprosiliśmy czołowego polskiego geostratega, dr Jacka Bartosiaka. Obiecał nam opowiedzieć o powojennej rzeczywistości gospodarczej i realiach w jakich znajdzie się polska branża stolarki. Spotykamy się w połowie października w Ożarowie pod Warszawą – już dzisiaj można zgłosić swój udział.

A całość wywiadu z prezesem PKN Orlen dostępna jest TUTAJ.