Wertykale – pionowe ozdoby

Autor: |Data publikacji:

Kiedyś kojarzono je głównie z biurami. Obecnie wykorzystywane są także do osłaniania dużych przeszkleń w domach jednorodzinnych. Czy wertykale mogą zastąpić dekoracyjne firany i zasłony?

Żaluzje pionowe czyli wertykale składają się z szyny prowadzącej oraz pionowych pasów, najczęściej mających szerokość 89 lub 127 mm. Pasy te, nazywane lamelami, można obracać o 180 stopni oraz przesuwać na boki. Pozwala to na swobodne kontrolowanie ilości światła wpadającego do pomieszczenia. Na dole lamele spięte są łańcuszkiem, który zapobiega ich plątaniu się. Żaluzja pionowa zamontowana do sufitu lub nadproża, zasłania całą wnękę okienną. Możliwy jest także montaż we wnęce okiennej.

Zdjęcie: jasnoshutters.pl

Żaluzje pionowe na wymiar

Osłony te wykonuje się na wymiar, więc można je dopasować do niestandardowych okien i wnęk. Na przykład trójkątnych i trapezowych. Gięcie szyny w płaszczyźnie poziomej lub pionowej, pozwala na ich stosowanie również do okien i ścian łukowych. 

Obsługa wertykali

Obrót lamelami wykonuje się za pomocą łańcuszka perełkowego lub pręta, natomiast ich przesuwanie z użyciem sznurka. Możliwe jest także sterowanie elektryczne z użyciem wyłącznika ściennego, pilota radiowego oraz z poziomu komputera lub smartfonu. Działanie wertykali można zautomatyzować, synchronizując je ze wskazaniami stacji pogodowej.

Materiały na żaluzje pionowe

Pasy żaluzji pionowych najczęściej wykonuje się z tkanin poliestrowych. Dostępne są również lamele z włókna szklanego oraz półprzezroczystego papieru tkanego z dodatkiem poliestru. W pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności lub z wymogami sterylności stosuje się pasy z PCW lub blachy aluminiowej. Na rynku spotkać można też żaluzje z materiałów naturalnych: drewnianych listewek, słomy bambusowej i skóry.

żaluzje pionowe
Zdjęcie: rolety.com

Wertykale – kolorystyka i wzory

Bogata kolorystyka, możliwość stworzenia żaluzji w nietypowych kształtach sprawia, że jest to system osłon, który można zastosować do różnych typów okien i wnęk. W ofercie producentów znajdziemy tkaniny w wielu kolorach. Gładkich i z wzorkami. Istnieje możliwość indywidualnego nadruku na lamelach oraz wycinania łuków na dole. Można też użyć lameli o wielu kolorach, obracających się naprzemiennie, a także ozdobną maskownicę szyny. Dzięki temu żaluzje pionowe dają się dopasować do różnych gustów i oczekiwań pod względem funkcjonalności oraz estetyki.

Żaluzje pionowe – wzornictwo 

Trudno mówić o dużej zmienności upodobań klientów. Królują tkaniny gładkie lub screen. Zauważalny jest wzrost zainteresowania tkaninami z perłowym tyłem – mówi Piotr Piechocki z Dormax-Blinds.

Na chwilę obecną najczęstszym wyborem naszych klientów są tkaniny jednokolorowe, bez przetłoczeń czy wzorków, w kolorach pastelowych – informuje Daniel Bialik z firmy Sunżal.

Leszek Jarema – z Franc Gardiner zauważa inny trend. – Najmodniejsze jest użycie tkanin specjalistycznych typu screen oraz tkanin zadrukowanych w technologii lateksowej według własnego projektu. Ogranicza nas tylko własna wyobraźnia – mówi.

Pionowe żaluzje najlepiej prezentują się w wysokich pomieszczeniach. Ze względu na lekkość konstrukcji wykorzystywane są do zakrywania bardzo dużych powierzchni, nawet do 6 metrów szerokości i 4 metrów wysokości. Można w ten sposób rozwiązać problem z osłoną przeszkleń tarasowych i okien w wysokich holach. Wertykale mogą służyć także do zasłaniania wnęk, zastępowania drzwi oraz podziału większych pomieszczeń na strefy, np. do wydzielenia miejsca do pracy, bez budowania ścianek działowych. Tkaniny typu blackout nadają się do zaciemniania pomieszczeń do projekcji i prezentacji.

Wertykale higieniczne i bezpieczne

Materiały, z których wykonuje się lamele są odporne na działanie promieni słonecznych i osiadanie kurzu. Posiadają atesty higieniczne, a część również certyfikaty niepalności. To umożliwia ich stosowanie w instytucjach użyteczności publicznej: szkołach czy szpitalach. Świadczy też, iż nie ma żadnych przeciwwskazań do montowania wertykali w prywatnych mieszkaniach. Tym bardziej, że system ich obsługi ręcznej jest bezpieczny dla dzieci. Specjalny bloczek zabezpieczający, odłącza sznurek w chwili obciążenia pętli, zapobiegając zawieszeniu się dziecka. Wielką zaletą żaluzji pionowych jest możliwość ściągnięcia lameli i ich wyprania lub wyczyszczenia. Można to zrobić samodzielnie lub oddać do prania w wyspecjalizowanych zakładach usługowych.

Zdjęcie: Franc Gardiner

Żaluzje pionowe nie tylko do biur

Wertykale są bardzo popularną osłoną okienną w biurach i obiektach publicznych. Skutecznie spełniają swoją podstawową funkcję regulowania dopływu światła zewnętrznego. Jednak mogą być także istotnym elementem wystroju wnętrza. Osłona taka staje się niepowtarzalną dekoracją okna nie tylko w biurze, restauracji czy hotelu. Cieszy wzrok również w mieszkaniach. Rzadko która osłona wewnętrzna daje tyle możliwości, co do kształtu, sposobu montażu czy efektu estetycznego. Wertykale są w stanie dopasować się do wszystkich stylów w wyposażeniu wnętrz. Dają szansę unikalnego ich wykończenia nawet, gdy ściany i parapety nie trzymają prostych linii i kątów. Nic dziwnego, że coraz częściej można je zobaczyć w domach i mieszkaniach, jak z powodzeniem zastępują tradycyjne firany i zasłony.