Teksty do MultiPublikacji są nadsyłane przez firmy.

Zadbaj o wykończenie obrabianej powierzchni – szlifierka w procesie produkcji stolarki otworowej

Red.: |Data publikacji:

Prace związane z produkcją stolarki otworowej wymagają wysokiej precyzji i dokładności. Wszystkie wchodzące w jej skład elementy muszą być odpowiednio spasowane, co możliwe będzie tylko po odpowiednim wykończeniu ich powierzchni. Pomogą w tym szlifierki pneumatyczne oraz elektryczne, które w połączeniu z dobrej klasy akcesoriami ściernymi umożliwią uzyskanie idealnie gładkich płaszczyzn.

zadbaj o wykończenie obrabianej powierzchni

Dlaczego powierzchnia stolarki otworowej musi być całkowicie gładka?

Stolarka otworowa to jedna z ważniejszych części wyposażenia każdego domu, do której zaliczyć można okna, rolety, drzwi oraz wszelkiego rodzaju garażowe bramy wjazdowe. Każdy z tych elementów musi nie tylko swobodnie pracować, lecz także być w stanie zapewnić maksymalny poziom szczelności oraz ochrony przed włamaniem.

Kluczem do uzyskania wysokiej jakości produktów stolarskich jest przede wszystkim dobry projekt oraz maszyny pozwalające na precyzyjne docinanie elementów. Należy jednak pamiętać, że nawet najlepsza piła czy strugarko-grubościówka pozostawi po sobie powierzchnię, którą trzeba będzie dodatkowo obrobić.

W tym celu niezbędne okażą się szlifierki pneumatyczne oraz elektryczne. Używając ich z akcesorium szlifierskim o odpowiedniej gradacji, możliwe będzie uzyskanie powierzchni o niemal dowolnym stopniu gładkości lub szorstkości. Zapewni to możliwość idealnego spasowania ze sobą poszczególnych elementów, ułatwiając jednocześnie pokrycie ich powłoką lakierniczą. Jakie zatem narzędzia szlifierskie powinny znaleźć się na wyposażeniu każdego zakładu stolarskiego?

Ręczne szlifierki taśmowe

Szlifierka taśmowa, żartobliwie nazywana również czołgiem, to jedno z przydatniejszych narzędzi ręcznych. Urządzenie to wyposażone jest w pokaźnych rozmiarów pas ścierny, który nawinięty jest pomiędzy dwoma napędzającymi go rolkami. Zapewnia to możliwość szybkiego wygładzania dużych powierzchni drewnianych lub stalowych, bez ryzyka uszkodzenia ich lub wykonania nieestetycznych dołków.

Kolejną zaletą jest sama konstrukcja czołgu – dobrej klasy ręczna szlifierka taśmowa umożliwia przymocowanie jej do stołu roboczego przy pomocy systemu zacisków. Dzięki temu uzyskuje się niezwykle stabilne narzędzie, które pomoże w obrabianiu drobnych elementów drewnianych, ułatwi zaokrąglanie krawędzi desek, a także przyda się do ostrzenia wierteł.

Szlifierki mimośrodowe

zadbaj o wykończenie obrabianej powierzchni I

Kolejnymi nieodłącznymi narzędziami są mimośrodowe szlifierki pneumatyczne i elektryczne. Urządzenia te mogą służyć zarówno do wstępnej obróbki drewna oraz metalu, a także do precyzyjnego wykańczania stolarki otworowej. Ich największą zaletą są stosunkowo niewielkie rozmiary oraz niska waga, która pozwala na wielogodzinną pracę.

Szczególnie godnym polecenia narzędziem jest DeWalt DWE6423. Sprzęt ten wyposażony jest w wydajny silnik elektryczny o mocy 280 W, który umożliwia mu osiągnięcie 12 000 ruchów mimośrodowych w ciągu jednej minuty. W połączeniu z dobrej klasy tarczą ścierną zapewnia to szybkie wygładzanie obrabianej powierzchni, tym samym znacząco przyspieszając postęp pracy.

Szlifierki pneumatyczne czy elektryczne?

Podczas wyposażania warsztatu niezbędne jest podjęcie decyzji odnośnie tego, w jaki sposób zasilane będą narzędzia. Ciekawym rozwiązaniem są szlifierki pneumatyczne, które napędzane są strumieniem sprężonego powietrza. Zapewnia to precyzyjną modulację ich prędkości roboczej, a także minimalizuje ich wagę.

Szlifierki pneumatyczne są także znacznie wytrzymalsze – brak silnika elektrycznego oraz zaawansowanej elektroniki sterującej zmniejsza poziom ich skomplikowania, przyczyniając się tym samym do dłuższej żywotności.

Niestety, patent ten wymaga posiadania kompresora o wysokiej wydajności, pojemnego zbiornika powierza, a także systemu przewodów ciśnieniowych. Dlatego też w większości przypadków znacznie lepszym wyborem będą szlifierki zasilane prądem elektrycznym. Profesjonalne narzędzia elektryczne również mogą pochwalić się wysoką żywotnością, a w większości zakładów pracy łatwiej o dostęp do gniazdka niż do źródła sprężonego powietrza.

1