Wymiany okien to ogromna szansa

Red.: |Data publikacji:

Janusz Tyczyński, szef Gealana w Polsce, jest gościem najnowszego październikowego wydania miesięcznika Forum Branżowe. Rozmawiamy o rynku, o przeszłych kryzysach na rynku budowlanym, ale też o perspektywach na kolejne miesiące i lata. Jednym z wątków rozmowy jest potrzeba skupienia się na rynku remontowym i wykorzystania środków finansowych dotacji w programie Czyste Powietrze.

Widzimy już, że rynek nowego budownictwa okresowo nam spada, dlatego tym bardziej powinniśmy skierować naszą uwagę w stronę remontów i procesów termomodernizacji budynków. Powinniśmy, jako branża, zintensyfikować nasze działania polegające na uświadamianiu i edukowaniu jak wiele korzyści daje wymiana starej stolarki okiennej na nową, energooszczędną. Przy obecnych cenach paliw kopalnych nie ma innej drogi niż poszukiwanie alternatywnych źródeł energii, a nade wszystko możliwości jej oszczędzania. Identyczną sytuację i kierunek mamy w całej Europie. O ile na pompy ciepła i komponenty instalacji fotowoltaicznych musimy obecnie czekać często długie miesiące, to dostępność komponentów do produkcji stolarki okiennej, w tym profili PCW, wyraźnie się stabilizuje. Potrzebujemy „odkurzyć” i rozpowszechnić wśród odbiorców popularne kiedyś kalkulatory, wyliczające oszczędności płynące z wymiany okien, a gwarantuję, że przy obecnych cenach energii, czas zwrotu takiej inwestycji zdecydowanie się skróci co szybciej przekona konsumentów.

Co myśli Pan o inicjatywie #dotacjenaokna, która chce upowszechnić wiedzę o możliwości uzyskania dotacji do wymiany okien?

Podoba mi się ten pomysł, bo to ogromna szansa na dotarcie do klientów z segmentu remontów i termomodernizacji budynków oraz mieszkań, do których skierowane są subwencje i dopłaty. Niestety brakuje ogólnodostępnej informacji, co sprawia, że wiedza o tych programach nie jest powszechna. Także w środowisku producentów stolarki i ich dystrybutorów. Z pewnością istnieje potrzeba edukacji, promocji i pokazywania jakie możliwości daje ten program. Klientów należy uświadamiać, że dzięki wymianie stolarki mogą zmniejszyć zużycie energii, wysokość rachunków oraz jak przystąpić do programu, który pomoże im sfinansować taką inwestycję. A producenci i dystrybutorzy powinni być świetnie wyszkoleni, aby pomagać im w uzyskiwaniu dotacji. Myślę, że potrzebna jest wspólna akcja informacyjna całej naszej branży, pamiętam doskonale przykłady takiej współpracy z przeszłości, nawet firm konkurujących ze sobą na co dzień. Takie działanie w obliczu obecnego kryzysu ma szansę zmniejszyć jego konsekwencje, myślę tu o spadku sprzedaży, zmniejszaniu ilości miejsc pracy oraz, co nie jest wykluczone upadłości firm. Producenci stolarki oferujący głównie na rynek krajowy już odczuwają spadki zamówień i rośnie w nich niepokój o przyszłość. Dla nich, tego typu inicjatywy, mogą być bardzo pomocne przy obserwowanym obecnie zmniejszonym popycie i relatywnie wysokich cenach stolarki.

O możliwościach współpracy naszego środowiska nad wykorzystaniem środków z programu Czyste Powietrze rozmawiać będziemy na najbliższym Ogólnopolskim Forum Stolarki w Ożarowie pod Warszawą (18-19 października). Nie mniej inicjatywa #dotacjenaokna.pl już działa, a w listopadzie ma zamiar przeprowadzić pierwsze szkolenia dla producentów i dilerów stolarki. Jej ideą jest wyszkolenie setek doradców w zakresie pozyskiwania dotacji na wymiany okien i drzwi, by dzięki nim pozyskiwać zamówienia na wymiany stolarki w całym kraju. Szczegóły w najnowszym wydaniu miesięcznika Forum Branżowe, a już za chwilę na stronie www.dotacjenaokna.pl .

1